Vjesnik: 13. 03. 2003.

Ubijen Zoran Đinđić, u Srbiji uvedeno izvanredno stanje

Srbijanski predsjednik vlade pogođen je s najmanje dva metka u trbuh i leđa, a preminuo je u bolnici od zadobivenih rana / Ubojstvo premijera zločinački je čin čiji je cilj zaustaviti demokratizaciju zemlje, izolirati je i ponovo pretvoriti u carstvo kriminala, navodi srbijanska vlada / Vlada je zatražila da se donese odluka o pridruživanju vojske Srbije i Crne Gore MUP-u Srbije

ZAGREB, 12. ožujka - Premijer Srbije Zoran Đinđić umro je u srijedu poslije podne u Urgentnom centru u Beogradu od rana dobivenih u atentatu počinjenom u 12:45 ispred sjedišta vlade u središtu Beograda.

Đinđić je pogođen s najmanje dva metka u trbuh i leđa i hitno je podvrgnut operativnom zahvatu, ali je nakon sat vremena podlegnuo zadobivenim ozljedama. »Već po dolasku u bolnicu liječnici nisu mogli očitati bilo i krvni tlak tako da su svi pokušaji reanimacije ostali bezuspješni«, rekao je potpredsjednik vlade Nebojša Čović.

Vlada Srbije održala je hitnu sjednicu i zatražila od parlamenta uvođenje izvanrednog stanja, ocijenivši da je ubojstvo premijera zločinački čin čiji je cilj zaustaviti demokratizaciju zemlje, izolirati je i ponovo pretvoriti u carstvo kriminala. Predsjednica Skupštine Srbije i vršiteljica dužnosti predsjednika Republike Srbije Nataša Mićić potpisala je u srijedu popodne akt o uvođenju izvanrednog stanja u Srbiji.

Vlada je ujedno zatražila da se donese odluka o pridruživanju vojske Srbije i Crne Gore MUP-u Srbije u obavljanju poslova iz nadležnosti organa unutrašnjih poslova. Vlada Srbije donijela je odluku o trodnevnoj žalosti u zemlji, od četvrtka 13. ožujka do subote 15. ožujka.

Prema izjavama očevidaca, atentat su počinila dvojica napadača sa snajperskim puškama velikog kalibra. Kako su javili srbijanski mediji, policajci u pancirnim košuljama i s automatskim oružjem u centru grada zaustavili su promet i pretresali automobile, naročito luksuznije, a otkazani su i svi letovi zrakoplova iz Beograda. Prema nepotvrđenim izvorima, neke su osobe odmah uhićene.

Radio B92 javio je da je jedan od svjedoka rekao da se tragični događaj zbio u dvorištu zgrade Vlade Srbije, da su se začula dva pucnja i vrisak te da se odmah pojavio velik broj policajaca. Nagađa se da se pucalo iz vladine zgrade u susjedstvu u Nemanjinoj ulici broj 9 koja se trenutačno obnavlja, a da su neposredno nakon pucnjave dva muškaraca, naoružana snajperom i pištoljem, viđena kako izlaze iz zgrade u obližnjoj ulici Admirala Geprata, ulaze u automobil i odlaze niz ulicu.

Predsjednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je da će Vladom Srbije rukovoditi jedan od potpredsjednika po unaprijed utvrđenom redoslijedu.

Posebni koordinator Pakta o stabilnosti za Jugoistočnu Europu Erhard Busek osudio je atentat na Đinđića kao »kukavički čin«. U izjavi emitiranoj nakon ubojstva srbijanskog premijera, Busek je istaknuo da je Đinđić odigrao ključnu ulogu u vraćanju Srbije i Crne Gore u obitelj europskih naroda i da će njegova smrt predstavljati ozbiljnu prijetnju reformskim procesima.

Promatrači naglašavaju da je Đinđić imao mnogo neprijatelja kao i da je nedavno imenovao specijalnog tužitelja za borbu protiv organiziranog kriminala.

Visoki predstavnik Europske unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana ubojstvo Đinđića nazvao je tragedijom. »Duboko sam potresen zločinačkim napadom na premijera Đinđića«, istaknuo je Solana, koji se pridružio međunarodnoj osudi atentata na predsjednika srbijanske vlade.

Vesna Fabris Peruničić