Slobodna Dalmacija: 16. 03. 2003.

MALE SU NADE DA BI TROJNI SUMMIT NA AZORIMA MOGAO BITI KORAK PREMA MIRNOM RJEŠENJU

Amerika u iščekivanju Bushove objave rata

WASHINGTON — U nedjelju na Azorima dogodit će se - ne bez ironije primjećuju promatrači u Washingtonu - "iračka posljednja večera". Američki predsjednik George W. Bush, britanski premijer Tony Blair i španjolski predsjednik vlade Jose Maria Aznar održat će skup s namjerom da, kako je objasnio glasnogovornik Bijele kuće Ari Fleischer, "istraže i posljednju mogućnost upotrebe diplomacije", prije negoli, je li, definitivno zasviraju ratne trube u iračkoj krizi. Ovaj dio o posljednjoj šansi diplomacije odnosi se na pokušaj navedene trojke da na Vijeću Sigurnosti UN-a proguraju novu, ultimativnu rezoluciju za Bagdad, koja je dosad, u svim mogućim oblicima, na East Riveru bila potučena do nogu.

Usput, paralelno s navrat-nanos organiziranim trojnim summitom na atlantskom portugalskom otočju, predsjednik Bush je objavio kako će Washington izići s novima planom rješenja izraelsko-palestinskog sukoba, "čim Palestinci inauguriraju svojeg premijera". Ta se Bushova izjava pripisuje "učinku kritika", koje su postale vrlo glasne, a objašnjavaju kako je službena američka administracija "totalno zaboravila" svoje obveze spram Bliskog istoka budući da se, trenutačno, bespoštedno troši na iračkom problemu.

Kako bilo, troje bi državnika u nedjelju na Azorima trebali uobličiti posljednji plan; i onaj s kojim ce izići pred Vijeće Sigurnosti UN-a, i onaj s kojim će krenuti na Bagdad, u slučaju da na East Riveru ne budu za njihove ideje imali razumijevanja. Određeni službenici State Departmenta povjerili su kako će na dnevnom redu biti i "uređenje države nakon Saddama Husseina". I, iako se ta tema u ovome trenutku doima skroz neaktualnom, svakako valja primijetiti da, u slučaju da "krnja međunarodna koalicija" u razoružavanje Saddama krene bez blagoslova i (logističke) podrške UN-a, netko će trebati u Iraku držati stvari pod kontrolom, u najmanju ruku dok nova vlast ne stane na noge. Budući da East River neće biti uključen, zadatak bi ostao obavezom "iračkih osloboditelja".

Španjolci, na primjer, ne namjeravaju poslati ni jednog svoga vojnika u ratne okršaje, no, kažu upućeni, morat će se pojaviti s nekakvim ljudstvom kad jednom već u Iraku bude trebalo uredjivati "novi život".

Bilo je u petak u Washingtonu i takvih izvora koji su tvrdili da se američki prijedlog nove, ultimativne rezulucije "nikada neće pojaviti" na izjašnjavanju pred članovima Vijeća sigurnosti, ako bude izvjesno da nema šanse dobiti zeleno svjetlo. Stvar ne odgovara ni Tonyju Blairu, kojemu ne treba još jedan udarac među već nagomilanim problemima na domaćoj političkoj sceni, a stvar ne odgovara ni predsjedniku Bushu. Nekoliko je savjetnika požurilo obavijestiti svoga šefa države da bi službeno odbacivanje prijedloga nove rezolucije od Vijeća sigurnosti zapravo zavezalo Amerikancima ruke u legalnom smislu.

Ako je već prethodna rezolucija iz jeseni prošle godine jednoglasno upozorila Bagdad da će se suočiti s "teškim posljedicama" ako se ne razoruža, poraz nove rezulucije bi "direktno poništio učinke" prethodnog dokumenta, na čijim postulatima Washington inzistira kad kaže da je autorizacija upotrebe vojne sile u Iraku "već donesena".

Stoga malo tko doista očekuje senzacionalne učinke skupa na Azorima, a na Beltwayu je sve više onih koji vjeruju da će u ponedjeljak cijela priča početi teći "ratnim korakom". Navodno, gotovo je već uobličen veliki, "ratni" govor, s kojim će se George Bush obratiti američkoj naciji, i - objavljujući posljednji američki ultimatum Bagdadu - svojim sugrađanima kazati da je vojna intervencija "i izvjesna, i neophodna, i da ima započeti svakoga trenutka". Isti su izvori povjerili da se Bushov govor može očekivati "već od ponedjeljka".

Miroslav COPIČ

"DOKAZI" KOJI KOMPROMITIRAJU BAGDAD KRIVOTVORENI SU!

Dokumenti kojima je američka administracija nedavno optuživala vlasti u Bagdadu za pokušaj nabave materijala za izradu nuklearnog naoružanja doista su bili - krivotvoreni. Jedan od vođa Senatskog komiteta za obavještajne službe, demokratski senator Jay Rockefeller iz Zapadne Virginije, u petak je i službeno zatražio od FBI-a da pokrene istragu kojom bi se utvrdilo i porijeklo dokumenata i eventualna odgovornost američkih službenika koji su uporno gurali cijelu stvar i "lagali američke građane".

Američki državni tajnik Colin Powell već je kazao kako nitko iz redova američke vlade nije imao "nikakvog udjela" u krivotvorenju spomenutih dokumenata. Papiri su došli, povjerio je Powell, "iz inozemnih izvora", netko je drugi kazao "iz zemlje koja je i pomoću toga htjela izboriti podršku za pokretanje vojne intervencije protiv Iraka". Kad su na Senatskom komitetu Powella zapitali bi li mogao navesti o kojoj se zemlji radi, američki je državni tajnik odovorio: "Ne bih mogao sa sigurnošću odgovoriti na to pitanje."

Izvori iz State Departmena su kazali kako je "sasvim nejasno" tko je kreirao lažne dokumente. Isti su se pojavili negdje u prosincu prošle godine, kad je Washington optuzio Iračane da podmeću laži o svome programu razvoja nuklearnog oružja. Radilo se o papiru koji je "svjedočio" o pokušaju Bagdada da nabavi uran iz Nigerije. Mohamed Elbaradei, šef UN-ove Agencije za nuklearnu energiju, međutim, 7. ožujka je objavio kako se radi o krivotvorenim dokumentima. El Baradei je već u nekoliko navrata ponovio kako njegovi inspektori nisu pronašli nikakvih dokaza da je Saddam Hussein obnovio svoje programe razvoja nuklearnog naoružanja.