Večernji list: 18. 03. 2003.

HRVATSKI STAV U RATNOJ VARIJANTI

Račan uz Francusku, Sanader uz Ameriku

Račan ne odstupa od obveza prema Sjedinjenim državama

Hrvatska ostaje pri ranije iznesenom službenom stavu da vojne akcije protiv Iraka može podržati samo ako su izvedene na pravnoj podlozi odluka UN-a, odnosno Vijeća sigurnosti. Rekao je to visoki dužnosnik Vlade, jučer u ranim poslijepodnevnim satima kad se u Vijeću sigurnosti već pripremalo sudbonosno odlučivanje u vezi s ultimatumom što su ga Bush, Aznar i Blair definirali dan ranije, ostavivši međunarodnoj zajednici praktički još samo 24 sata za odluku.

U Banskim dvorima jučer se u tom momentu polazilo od toga da je odluka praktički već donesena. Ne bude li imala potporu Vijeća sigurnosti, Amerika će krenuti u akciju s onim saveznicima koje već ima. Procjene su Banskih dvora bile da se poruka američke administracije, prema kojoj je "razdoblje diplomacije završeno", ne može tumačiti drukčije.

Hrvatska se nadala da će makar u "pet do 12" biti postignuta suglasnost pod okriljem UN-a, iako je bilo jasno da zato ne postoje realne šanse. Vladin izvor napomenuo je također da Hrvatska ne odstupa od obaveza koje je preuzela prema SAD-u i saveznicima odlukom Vlade od 26. veljače ove godine. Tada je, podsjećamo, Vlada odlučila da će se na temelju opredjeljenja Hrvatske o suzbijanju međunarodnog terorizma i sprečavanju širenja oružja za masovno uništenje, udovoljiti zahtjevu koalicijskih snaga za pružanjem usluga u provođenju onih operacija kojima je cilj razoružanje Iraka. Vlada se pritom pozvala na rezoluciju 1441 Vijeća sigurnosti.

SAD-u i koalicijskim snagama tada je praktički odobreno korištenje zračnog prostora za prelet, slijetanje i punjenje gorivom civilnih transportnih zrakoplova u hrvatskim zračnim lukama. Premijer Račan jučer se u prijepodnevnim satima ponovo konzultirao s koalicijskim partnerima.

U političkim se krugovima ističe da oko iračke krize u vladajućim krugovima ne postoje nikakve razlike. Kad krene američka akcija, procjenjuje se u Banskim dvorima, Vlada će pred javnosti izaći s jasnim stavom u kojem će ponoviti hrvatska stajališta o iračkoj krizi. Ako se napad na Irak nije mogao izbjeći, Banski dvori priželjkuju da akcija bude izvedena sa što je moguće manje žrtava i da što kraće traje.

Izvor blizak Banskim dvorima najavljuje da će Hrvatska biti spremna sudjelovati u poslijeratnoj obnovi Iraka, u nadi da će barem ta etapa biti organizirana pod palicom UN-a.

Jučer u ranim poslijepodnevnim satima premijer Račan još je imao spakirane kovčege za dvodnevni radni posjet Velikoj Britaniji, u koji bi trebao krenuti danas. No Banski dvori bili su isto tako spremni i na mogućnost otkazivanja tog puta, jer se u Zagrebu potpuno razumije da u momentu sudbonosne odluke o Iraku nije moguće razgovarati o hrvatskom približavanju EU.

Deana Knežević

Sanaderu treba potpora SAD-a

Sigurnosti Europe nema bez transatlantske suradnje i partnerstva. Europa treba Sjedinjene Američke Države jer nema zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku, a Amerikanci su više puta do sada pokazali da su u krupnim političkim pitanjima uvijek spremni pomoći Europljanima. Tako hadezeovci komentiraju svoju političku poziciju s tim u vezi.

Glasnogovornik Ratko Maček ističe da HDZ nije za rat, već za mir, ali da je u svakom slučaju za to da se Sadama Huseina razoruža.

U vrhu HDZ-a pritom posebno ističu da Hrvatska i te kako razumije američku osjetljivost na prijetnje biološkim i kemijskim oružjem jer je i sama bila izložena terorističkim napadima i agresiji.

- Da se svojedobno međunarodna zajednica odlučila za ograničenu intervenciju protiv Slobodana Miloševića, bilo bi sačuvano stotine tisuća života - ističe jedan dužnosnik HDZ-a.

HDZ-ov stav i podrška koju je Ivo Sanader dao američkome predsjedniku Bushu već je izazvala brojne komentare u političkoj javnosti.

I dok jedni smatraju da takvi stavovi HDZ-a ne trebaju nikoga iznenaditi, jer je poznato koliko je našoj najvećoj oporbenoj stranci stalo do američke podrške ususret parlamentarnim izborima, drugi upozoravaju da bi takvo opredjeljenje HDZ-u moglo samo štetiti.

Argument za takva upozorenja je rastuće antiratno raspoloženje u svijetu, pa i u Hrvatskoj.

Tako, primjerice, misli i šef Libre Jozo Radoš, koji ističe: Iako razumijem zašto to rade, mislim da je HDZ u ovom slučaju pogriješio.

Za svoje je stavove Ivo Sanader dobio stranačku potporu na pretprošloj sjednici Predsjedništva HDZ-a, iako su čak i neki hadezeovci posumnjali da njihov šef ovaj put možda previše solira potpomognut samo svojim savjetničkim timom.

Darko Đuretek