Vjesnik: 18. 03. 2003.

Papa govori u vjetar, Bush slijedi kodeks »gole sile«

Sveti Otac i ostali kršćanski vođe duboko su svjesni ozbiljnosti situacije i zbog toga ne posustaju u svojim diplomatskim naporima da pokušaju sačuvati mir / Upravo će, naime, kršćanske zajednice, uz muslimane, najviše stradati od posljedica rata / Bushovom odlukom da kreće u rat, svi apeli vjerskih, humanističkih i međunarodnih pravnih institucija padaju u vodu i stavljaju se »izvan snage«

ZAGREB, 17. ožujka - Dok su vođe modernog »trijumvirata« - George Bush, Tony Blair i Jose Maria Aznar na Azorima dogovarali završne planove za svoj blitzkrieg protiv Iraka, papa Ivan Pavao II. je u svom nedjeljnom angelusu, svjestan da vrijeme istječe, ponovio svoj apel za mir.

Upozorivši na katastrofalne posljedice koje bi vojna intervencija imala za irački narod te krajnju destabilizaciju, ionako »tempiranog« Srednjeg istoka, kao i na daljnje ekstremizme koji bi se mogli izroditi iz rata, Papa je poručio: »Ima još vremena za pregovaranje; ima još prostora za mir; nikad nije prekasno za uzajamno razumijevanje i nastavak pregovora!«

Međutim, Papa kao da govori u vjetar. George Bush ga očito nije čuo, kao što nije čuo ni sve dosadašnje »glasove razuma«. Ne samo one koji su dolazili od Pape i iz Katoličke crkve nego i od ostalih vjerskih poglavara kršćanskog svijeta, u konačnici i vođa Metodističke crkve kojoj Bush i sam pripada.

Nije teško razumjeti zašto se, uz muslimane, kršćani najviše protive ovom ratu. Upravo zato jer će kršćanske zajednice, uz muslimane, najviše stradati od posljedica rata. Osvetničke reakcije koje se mogu očekivati od islamskih ekstremista na Srednjem istoku i u Sjevernoj Africi, nakon napada Amerike i njezinih saveznika, mogu u odnosima između kršćanskog i islamskog svijeta izazvati potrese nesagledivih razmjera.

Papa i ostali kršćanski vođe duboko su svjesni ozbiljnosti situacije i zbog toga ne posustaju u svojim diplomatskim naporima da pokušaju sačuvati mir. U tom kontekstu je u ponedjeljak u Bagdad otputovalo i visoko međuvjersko izaslanstvo Ruske pravoslavne crkve i Ruske islamske zajednice. Latinski jeruzalemski patrijarh Michel Sabbah upozorio je da »rat protiv Iraka nije samo rat protiv iračkoga nego i protiv američkoga naroda i cijeloga čovječanstva« te pozvao američkoga predsjednika Busha da još jednom razmisli »samokritično, duboko i iskreno« o svojim ratnim planovima.

U ime kršćanskih crkava iz Alžira, katolički nadbiskup Alžira Henri Teissier i predsjednik Reformirane crkve Hugues G. Johnson u otvorenom pismu također su upozorili Busha na posljedice rata koje će bez sumnje potaknuti ekstremne muslimane širom svijeta na nove terorističke napade.

Sve to, međutim, ne zanima Busha i saveznike koji su na Azorima samo potvrdili već donesenu odluku. »Danas je trenutak istine za svijet!«, poručio je Bush, dajući Saddamu Husseinu na znanje da su mu sati odbrojani. Time je, međutim, na neizravan način poručio i međunarodnoj zajednici da dosadašnja pravila igre, u kojima su UN i Vijeće sigurnosti za zemlje članice imali izvjestan obvezujući legitimitet, za Amerikance očito više ne vrijede.

Tako svi apeli vjerskih, humanističkih i međunarodnih pravnih institucija padaju u vodu i stavljaju se »izvan snage«. A umjesto zakonskih i etičkih kodeksa na scenu međunarodnih odnosa »marševim korakom« stupa kodeks »gole sile«.

Gordan Pandža