Vjesnik: 20. 03. 2003.

Samo »tehničke« izmjene sadašnjeg izbornog zakona?

ZAGREB, 19. ožujka - Saborski odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u četvrtak će raspravljati o izmjenama i dopunama izbornoga zakona, za čiju je pripremu i zadužen. Na sjednici bi se moglo raspravljati i o smanjenju broja saborskih zastupnika kojih je sada 151. Naime, prema riječima predsjednika Odbora Mate Arlovića, nije isključeno da se otvori i rasprava o tom pitanju.

Inače, zakonske izmjene koje je sastavila stručna služba Odbora ne sadrže tu izmjenu kao ni promjenu izbornoga praga od pet posto.

Naime, prema Ustavnom zakonu o provedbi Ustava, izborni zakon treba biti prihvaćen minimalno godinu dana prije održavanja parlamentarnih izbora, koji bi se trebali održati najkasnije 2. travnja 2004. godine.

Izmjene i dopune izbornoga zakona koje će se, ako im Odbor da »zeleno svjetlo«, naći pred zastupnicima, isključivo su tehničke. Na taj se način izborna pravila usklađuju s Ustavom i Ustavnim zakonom o nacionalnim manjinama.

Tako se propisuje da manjine imaju pravo na izbor osam zastupnika u posebnoj izbornoj jedinici, od toga bi Srbi birali tri zastupnika, Mađari i Talijani po jednog, Bošnjaci, Crnogorci, Slovenci i Makedonci zajednički jednog, kao i Albanci, Austrijanci, Bugari, Nijemci, Rumunji, Rusini, Turci, Ukrajinci, Vlasi i Židovi. Predlaže se i brisanje odredbe da se u postupku kandidiranja prilikom prikupljanja potpisa koristi JMBG građana. Ističe se i nespojivost dužnosti zastupnika s dužnosti gradonačelnika i dogradonačelnika, profesionalca u izvršnim tijelima jedinica lokalne samouprave, vijećnika i djelatnih vojnih osoba.

Podsjetimo, Sabor je već raspravljao o sličnom zakonskom prijedlogu, koji su zajedno ponudili Zlatko Kramarić (LS) i Damir Kajin (IDS).

Prošli tjedan zastupnici su raspravljali o četiri prijedloga izbornog zakona što su ih dali SDP, HSS, DC, te Kajin i Kramarić. U drugo su čitanje prošli, međusobno bitno različiti, prijedlozi SDP-a i HSS-a.

Za izglasavanje promjena izbornoga zakona potrebna je natpolovična većina u Saboru. Budu li prihvaćene samo tehničke izmjene postojećeg zakona, sljedeći parlamentarni izbori bit će održani prema poznatom izbornom modelu. Glasovalo bi se u deset izbornih jedinica, uz dvije posebne izborne jedinice - jednu za manjine i drugu za dijasporu . čiji predstavnici ulaze u Sabor na temelju tzv. nefiksne kvote. Kao i dosad, biralo bi se sa zatvorenih stranačkih lista razmjernim sustavom. Žele li ući u Sabor, stranke će morati prijeći izborni prag od pet posto.

Dada Zečić