Vjesnik: 24. 03. 2003.

Podjela u HDZ-u zbog Iraka?!

Javna je tajna u HDZ-u da se dio stranačkih dužnosnika, saborskih zastupnika privatno uopće ne slaže sa Sanaderovom potporom Amerikancima / No, poučeni iskustvom onih koji su se usudili javno izreći stavove drukčije od mišljenja stranačkog vrha, da bi nakon toga dobili »po prstima«, ne žele o tome govoriti javno

ZAGREB, 23. ožujka – »Mesićev je nastup konzistentan i državnički, najbolji otkako je predsjednik«, pohvalio je, na proširenoj sjednici Hrvatskog sabora prije nekoliko dana, HDZ-ovac dr. Ivica Kostović izjavu predsjednika Stjepana Mesića o iračkoj krizi, kažu neki od sudionika te sjednice. HDZ-ova je potpredsjednika Sabora na toj sjednici posvećenoj iračkoj krizi ujedno zanimalo i je li Mesićev istup usuglašen s Vladom, na što mu je potpredsjednik Vlade dr. Goran Granić odgovorio potvrdno. Čak je i predsjednik Sabora Zlatko Tomčić na tom sastanku objasnio da svi relevantni politički faktori o Iraku imaju usklađene stavove.

No kako je predsjednik Mesić, komentirajući iračku krizu, pokazao primjetnu suzdržanost u vezi s američkom intervencijom, a HDZ je jedina stranka koja je dala bezrezervnu podršku Bushovoj administraciji, odmah se otvorilo pitanje je li Kostović, jedan od najbližih suradnika HDZ-ova predsjednika Ive Sanadera, zapravo prekršio stranačku stegu i jasan stav središnjice o Iraku? Usto, Mesić je poslije izjavio i da bi HDZ, kao demokršćanska stranka, trebao slušati stav pape Ivana Pavla II. o ratu u Iraku.

Naime, javna je tajna u HDZ-u da se dio stranačkih dužnosnika, saborskih zastupnika privatno uopće ne slaže sa Sanaderovom potporom Amerikancima. Ali, poučeni iskustvom onih koji su se usudili javno izreći stavove drukčije od mišljenja stranačkog vrha, da bi nakon toga dobili »po prstima« (o brojnim slučajevima pred Sudom časti stranke te kasnije isključenjima iz HDZ-a da i ne govorimo), ne žele o tome govoriti javno. Sanader je ipak, htio on to priznati ili ne, disciplinirao HDZ, pa više nema solo-istupa u medijima, pogotovo ne pojedinaca koji bi kontrirali stavovima predsjednika.

Kostović se, doznajemo u Saboru, nedavno požalio jednom saborskom kolegi na novu HDZ-ovu politiku prema SAD-u, izražavajući nezadovoljstvo Sanaderovim pohvalama američkom napadu na Irak. Ali kada ga je taj kolega upitao zašto ne kaže javno da se ne slaže s mišljenjem stranačkog vrha o iračkoj krizi, dr. Kostović je to odbio, ne želeći riskirati. Stoga se Kostović u javnosti nije ni izjašnjavao.

Ipak, kad je u javnost procurila informacija o Kostovićevu nezadovoljstvu, sam nam je Kostović, posredovanjem HDZ-ova glasnogovornika Ratka Mačeka, poručio kako »nije točno da je on pohvalio Mesićev istup, kao što je to objavljeno« i da je riječ o dezinformacijama. Kostović tvrdi da je na toj sjednici rekao samo da je »predsjednik Mesić od početka imao istovjetan stav o iračkoj krizi, a da je Vlada vrludala«. Dalje od toga Kostović nije želio komentirati.

HDZ je posljednjih godina, još u vrijeme predsjednika Tuđmana, imao prilično zahlađene odnose s tadašnjom Clintonovom administracijom, no otkad je stranku preuzeo Sanader, orijentacija prema SAD-u munjevito se zaokrenula. Dakako, svi u stranci znaju da iza Sanaderova promijenjenog odnosa prema Amerikancima – osim činjenice da je godinama bio zamjenik ministra vanjskih poslova u, za Tuđmana, »neposlušnom« ministarstvu – zapravo stoji njegov bliski suradnik Miomir Žužul, dugogodišnji hrvatski veleposlanik u SAD-u za vrijeme HDZ-ove vlade, a sad utjecajan lobist za HDZ u američkim političkim krugovima. Dapače, javna je tajna i da je upravo Žužulu namijenjeno mjesto ministra vanjskih poslova ako HDZ pobijedi na idućim parlamentarnim izborima.

Stoga je jasno da upravo Žužul potiče Sanadera na potporu Amerikancima, jer vrh HDZ-a računa i na to da će SAD konačno prihvatiti »reformirani« HDZ kao potencijalnog budućeg partnera i čak mu pružiti potporu uoči izbora.

Da je Sanader možda krenuo pravim putem potvrđuje i nedavna izjava američkog veleposlanika u Hrvatskoj Lawrencea Rossina, koji je neuobičajeno izravnim, nediplomatskim riječima iskazao »divljenje Sanaderu zbog njegova stava o Iraku«, hvaleći HDZ da je praktički jedina stranka koja je shvatila odnose u današnjem globalnom svijetu. Ne treba ni reći da je Rossinova otvorena pohvala izazvala salve trijumfa u HDZ-ovu stranačkom vrhu, uvjerenom u ispravnost svojih stavova.

»Stranačka stajališta o iračkoj krizi dobro su poznata, to su i stajališta Predsjedništva stranke. Svi koji odskaču od tih poznatih stavova HDZ-a o pitanju iračke krize samo pokazuju političku nezrelost«, kratko nam je kazao glasnogovornik HDZ-a Maček.

On, naravno, nije želio izravno reći je li u HDZ-u doista došlo do podjele zbog iračke krize – broj onih koji ne podržavaju američku intervenciju u Iraku u HDZ-u nije baš mali! – nego je samo dodao da je HDZ »iznimno organizirana stranka s definiranim opsegom foruma koji donose odluke«.

Također, Maček nije želio odgovoriti na pitanje hoće li možda Kostović snositi posljedice zbog svoje izjave. S druge strane, u HDZ-ovim se kuloarima šapuće da s Kostovićem u stranačkom vrhu nisu zadovoljni. Na nedavnoj sjednici saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav HDZ-ov je predsjednik Kluba zastupnika Vladimir Šeks čak izrazio nezadovoljstvo načinom na koji Kostović vodi sjednice.

Andrea Latinović