Vjesnik: 27. 03. 2003.

Saveznici mijenjaju plan, odgađa se napad na Bagdad

Zbog snažnog otpora Saddamovih fedajina na jugu Iraka, savezničke snage već su preusmjerile težište kopnenih operacija na izoliranje južnih gradova i osiguranje opskrbnih pravaca kako bi osigurale logističku potporu tijekom napada na Bagdad / Britanske postrojbe premještene su u okolicu Basre, dok će se pripadnici američke sedme konjičke regimente u okolici Najafa boriti s iračkom vojskom, mješavinom fedajina i pripadnika regularne vojske

ZAGREB, 26. ožujka - Jedna od novosti u američkoj strategiji rata protiv Iraka jest i fleksibilnost u planiranju i izvođenju operacija. Čini se da je velik otpor Iračana na jugu Iraka vojne stratege natjerao da promijene prvobitni plan izbjegavanja gradova i juriša na Bagdad s ciljem svrgavanja Saddama Husseina.

Umjesto toga, američki i britanski vojnici namjeravaju povesti urbano ratovanje i ulaziti u izravne okršaje s iračkim borcima u južnim gradovima. Kako iz američkih vojnih izvora u Kuvajtu doznaje The New York Times, savezničke snage već su preusmjerile težište kopnenih operacija na sukob sa fedajinima i ostalim pripadnicima Saddamovih paravojnih skupina koje na jugu Iraka pružaju najsnažniji otpor.

Napad na Saddamovu republikansku gardu, prema istom izvoru, bit će odgođen dok traju borbe u i oko iračkih južnih gradova. Saveznički zapovjednici navodno su uvjereni da će odgađanje glavnog cilja biti kratkotrajno, samo nekoliko dana.

Britanske postrojbe premještene su u okolicu Basre, dok će se pripadnici američke sedme konjičke regimente u okolici Najafa boriti s iračkom vojskom, mješavinom fedajina i pripadnika regularne vojske. U borbama s paravojnim skupinama, djeluju snage za specijalne operacije američke vojske, lako pješaštvo i mehanizirane postrojbe. Cilj je presjeći puteve prema južnim gradovima, i, ako je nužno, ulaziti u neke od njih i boriti se protiv Iračana. Pritom neće ulaziti u ulične borbe, nego će napade usmjeriti na uništenje zapovjednih centara, skladišta oružja i skrovišta fedajina, skupine koja broji ukupno oko 60.000 boraca pod zapovjedništvom Saddamova sina Udaya.

Saveznički časnici kažu da je novi pristup ratu nužan za zaštitu opskrbnih pravaca o kojima će ovisiti buduće vojne akcije napada na Bagdad. Promjena taktike, očekuju saveznici, imat će i psihološki učinak, prije svega na neodlučne šijitske muslimane na jugu Iraka i tradicionalno protivnike režima iračkog diktatora, kojima se želi pokazati da će Amerikanci poduprijeti i pobunu protiv Husseina.

Bushova administracija očekivala je da će ih šijitska populacija dočekati kao osloboditelje, međutim takva potpora je izostala jer većina šijita stoji postrance i gleda koja će strana u ratu prevladati - Amerikanci ili Saddam. Naime, šijitima na jugu Iraka još je u sjećanju prvi Zaljevski rat 1991. koji je vodio otac sadašnjeg američkog predsjednika, kad je njihovom ustanku protiv Saddama izostala obećana pomoć Amerikanaca.

Nova strategija na jugu Iraka provodi se već nekoliko dana. Operaciju izoliranja Basre od ostalih iračkih snaga predvodi britanski general Robin Brims, čiji vojnici svjedoče o propalim pokušajima ustanka šijitskih pobunjenika pod pritiskom Saddamovih lojalista. Svaki pokušaj pokazivanja simpatija prema savezničkim vojnicima skupo se plaća. Jedna žena, koja je mahala britanskim snagama u okolici grada, malo kasnije pronađena je obješena.

Problem s fedajinima Amerikanci su očekivali u kasnijim fazama rata i to u samom Bagdadu, što se pokazalo pogrešnim. Posebno je teško utvrditi njihovo brojno stanje, jer su odjeveni u civilnu odjeću. Procjenjuje se da ih ima oko 2000 do 3000 u svakom gradu, a Saddam navodno šalje dodatne snage.

Neočekivani zastoj zbog sukoba s fedajinima ali i snažne pustinjske oluje, američki vojnici iskoristit će kao dobrodošli predah za pripreme za borbe u Bagdadu, gdje ih očekuju krvavi sukobi s pripadnicima elitnih iračkih postrojbi - Saddamove Republikanske garde.

Marinko Bobanović