Vjesnik: 28. 03. 2003.

Gorki zalogaj poslijeratnog iračkog kolača

Sve uočljivije razlike između Londona i Washingtona o modelu za poslijeratni Irak/ Dok Blair priželjkuje da novu iračku vladu imenuje i podrži UN, Powell najavljuje uvođenje američke vojne uprave radi »stabilizacije zemlje«/ To vjerojatno pretpostavlja i dodjelu većine ugovora američkim firmama za poslijeratnu obnovu Iraka

LONDON, 27. ožujka (Od Vjesnikove dopisnice) - Nakon radne večere s Georgeom Bushom u srijedu, Tony Blair nastavio je u četvrtak vijećati s američkim predsjednikom u Camp Davidu blizu Washingtona. Bushov glasnogovornik je izjavio da su teme razgovora bile vojna strategija, te planovi za Irak nakon završetka rata.

Oko tog potonjeg pitanja postoje, međutim, određene razlike između Londona i Washingtona. Stoga je i najveći dio razgovora dvojice lidera bio posvećen poslijeratnom procesu izgradnje novog Iraka te ulozi UN-a u njemu.

Idealno rješenje koje priželjkuje Tony Blair bilo bi da novu iračku vladu imenuje i podrži UN, možda čak i novom rezolucijom. U Parizu, koji se ranije žestoko protivio intervenciji, sada međutim postoji bojazan da bi UN takvom rezolucijom naknadno legitimizirao i sam rat. Francuski ministar vanjskih poslova Dominique de Villepin, koji se u četvrtak u Britaniji sastao s ovdašnjim zastupnicima, rekao je međutim da njegova zemlja želi poslijeratnu upravu za Irak dogovorenu kroz kanale Ujedinjenih naroda.

Američki državni tajnik Colin Powell rekao je Kongresu kako će Amerika tražiti od UN-a da igra određenu ulogu u poslijeratnom Iraku. Nakon pobjede nad Saddamom, trebala bi najprije biti uvedena američka vojna uprava radi stabiliziranja zemlje, nakon čega bi stvari bile prepuštene civilnoj administraciji, rekao je Powell. Bila bi to prijelazna vlast u Iraku koja bi djelovala skupa s UN-ovim koordinatorom, dodao je on.

Američki državni tajnik zamišlja, međutim, prilično malu ulogu za UN, a veliku za Ameriku. To vjerojatno predmnijeva i dodjeljivanje većina ugovora američkim firmama za poslijeratnu obnovu Iraka. »Nismo preuzeli ovaj golemi teret sa svojim koalicijskim partnerima, a da ne bismo imali značajnu, dominantnu kontrolu nad time kako će se stvari razvijati u budućnosti«, smatra Powell.

U američkoj administraciji prevladava mišljenje da je UN nezgrapni organizam kojemu treba mnogo vremena da se oko nečega dogovori - što bi stvorilo vakuum vlasti nakon pada Saddama. Bijela kuća inzistira stoga da bi UN-u trebalo dati samo ograničenu humanitarnu ulogu.

Na putu za Washington, Tony Blair je rekao da je prerano reći hoće li Irakom upravljati UN ako Saddam Hussein bude srušen. Iz Washingtona, međutim, već stiže dosta jasan odgovor da najvjerojatnije neće biti sasvim tako.

Kada se vrati kući, britanskog premijera dočekat će nove sumnje u opravdanost iračkoga rata. Pogotovo je to slučaj nakon vijesti o zalutaloj bombi koja je u srijedu usmrtila najmanje 14 iračkih civila na tržnici u Bagdadu, te nakon ružne smrti dvojice britanskih vojnika, prikazane na arapskoj tv postaji Al-Jazeera. U cijelosti je međutim porasla podrška Blairovom držanju. Najnovija anketa za Četvrti kanal britanske televizije pokazuje kako 55 posto Britanaca drži da je njihov premijer zauzeo principijelan stav, dok je prošlog mjeseca samo 36 posto građana bilo tog mišljenja.

Jasna Zanić Nardini