Vjesnik: 02. 05. 2003.

Tomčićeva bitka protiv lijevog i desnog bloka

Za razliku od današnje koalicijske partnerice Vesne Pusić, Tomčićeva je pozicija neusporedivo lagodnija. Njegov HSS, želi li se opet ugnjezditi na vlasti, ne ovisi o SDP-u

Ivka Bačić

Ambicije s kojima lider HSS-a Zlatko Tomčić ide na skorašnje parlamentarne izbore toliko su »podivljale« da ga u tome ne mogu pratiti ni sadašnji premijer Ivica Račan, niti šefica HNS-a Vesna Pusić. Račan mu u naraslim ambicijama nije ravan naprosto zato jer je javnost samo njegovu SDP-u naprtila na leđa »križ« svih neuspjeha trećesiječanjske vlasti, dok zasluge za ono dobro, sudi li se po istraživanjima javnoga mnijenja, baštine narodnjaci, još više HSS.

Za razliku od današnje koalicijske partnerice Vesne Pusić, međutim, Tomčićeva je pozicija neusporedivo lagodnija. Njegov HSS, želi li se opet ugnjezditi na vlasti, ne ovisi o SDP-u. Može se jednostavno odsklizati malo udesno i postati HDZ-ov strateški partner. To što se čini da mu u Sanaderovu desnom bloku akcije trenutno baš i nisu na cijeni, samo je privid što ga stvaraju manje stranke odnedavno zbijene uz HDZ.

Ne treba, naime, uopće ni sumnjati u to je li Ivo Sanader do kraja zalupio vrata mogućoj koaliciji s HSS-om nakon izbora. Nije, naravno da nije, jer je Seljačka stranka pod Tomčićevim vodstvom izrasla u respektabilnu političku snagu, koju ne mogu zaobići ni oni slijeva ni oni zdesna žele li ostati u Banskim dvorima ili se u njih vratiti. A Sanader za tim itekako žudi, pa je jasno da će ga politički pragmatizam natjerati da se okrene (i) HSS-u, bez obzira na obećanja što ih upravo daje trima manjim strankama (HSLS, HSP, DC).

Premda nije malo političkih analitičara koji mu i danas predbacuju učestala vrludanja prije ili nakon izbora, tvrdeći da HSS zahvaljujući tome i dalje uživa reputaciju nepouzdane stranke, Tomčiću se ne može osporiti da jako uspješno vodi HSS. Njegova je zasluga što je HSS, na čije je čelo zasjeo prije devet godina, danas stranka s najviše župana te općinskih načelnika i gradonačelnika.

Njegova je zasluga i to što je nedavnu HSS-ovu galamu protiv privatizacije po HDZ-ovu modelu javnost dočekala s pljeskom, bez obzira koliko se SDP-ovac Linić upinjao dokazati da je to jeftino dodvoravanje biračima od strane onih koji su i sami tri godine bili umočeni u loše privatizacijske poslove.

Tomčić je promišljeno i lukavo, još lani u prosincu, najavio da HSS na nove izbore ide sam, a da u kasnijem traženju partnera neće robovati lijevo-desnim podjelama. Dobivši za to »strateško opredjeljenje« plebiscitarnu podršku na stranačkome saboru, a kasnije i priznanje javnosti izraženo kroz sve bolji rejting HSS-a, Tomčić danas može predizborno rogoboriti i protiv lijevoga bloka »koji želi sebi prikrpiti sve epitete pravednosti« i protiv desnoga »koji si želi prikrpiti sve epitete nacionalnih vrijednosti«.

To što je trenutno i sam blokovski svrstan, pa pomalo moralno dvojbeno zvuči njegova kritika na račun lijevoga tabora, kojeg ne štedi kao ni onaj desni kojem će se možda prikloniti nakon izbora – Tomčića nimalo ne smeta. Njegov ovotjedni govor protiv »sulude i nemilosrdne polarizacije« hrvatske političke scene na dva bloka sračunat je na pridobijanje neopredijeljenih birača, kojih nije malo, ali je i najava mogućnosti da HSS na svoje izborne liste kao nezavisne kandidate istakne pojedine neustrančene uglednike i stručnjake.

Javni poziv ljudima koji uživaju ugled u javnosti i njihov eventualni izborni angažman na HSS-ovim listama, značit će dodatni vjetar u leđa Tomčićevoj ambiciji da možda i zamijeni Ivicu Račana na mjestu hrvatskoga premijera, o čemu je ovoga tjedna i sam progovorio.

Sve što u posljednje vrijeme čini, šef HSS-a čini itekako promišljeno. Svaki je Tomčićev istup u javnosti promidžbeno osmišljen i praktički je dio HSS-ove predizborne kampanje, ma koliko se, tobože, snebivao nad »predizbornom nervozom koja je mnoge već zahvatila«. I njegova »kanadska odbijenica«, iz predizbornog je konteksta.

»Prečesto se Hrvatsku neprimjereno tretiralo. Na to se mora znati odgovoriti, kako bi čovjek sačuvao svoje dostojanstvo i obranio dignitet države«, objasnio je Tomčić razloge zbog kojih je odbio ispuniti formular za dobijanje kanadske vize. Nesumnjivo patriotski govor, samo okašnjeli! Istovrsni kanadski obrazac, naime, datira još iz 1996., ali je Tomčića zasmetao baš sad, nekoliko mjeseci prije izbora.

I to da se njemu i HSS-u navodno ne sviđa »već stvoreno ozračje u kojem je jedino bitno osvojiti vlast«, obična je floskula. Kao da njima nije do vlasti! Kao da je, uostalom, htjeti na vlast nešto loše! Političke stranke, pa i HSS, za to i postoje, zbog toga i idu na izbore. Sve je drugo demagogija, poput Tomčićeve izjave da »mene vlast ne zanima« i najave da će »HSS prihvatiti i mjesto u oporbi, želi li tako hrvatski narod«.