Vjesnik: 02. 05. 2003.

Odgovori Europskoj komisiji odgađaju izbore

SANJA KAPETANIĆ

Sve su češće naznake da se izbori vjerojatno ipak neće održati na jesen nego tek na proljeće 2004., možda čak i u travnju. Vladajuća koalicija, doduše, ni u srijedu nije raspravljala o eventualnom odustajanju od već dogovorenog roka početkom listopada. No, predsjednici SDP-a i HSS-a Ivica Račan i Zlatko Tomčić već su najavili tu mogućnost.

Izvori bliski koalicijskom vrhu već neko vrijeme tvrde da je odustajanje od jesenskih izbora moguće zbog priprema hrvatskih odgovora na gotovo 4000 pitanja Europske komisije. Premijer je zbog tog velikog posla državnim dužnosnicima već najavio ljeto bez godišnjih odmora. Jer, tvrde njegovi suradnici, ako se taj posao u ovoj godini ne odradi kako treba, Hrvatska se 2007. neće s Bugarskom i Rumunjskom moći učlaniti u Europsku uniju.

Priprema kvalitetnih odgovora Europskoj komisiji doista nije lak posao. A Hrvatska, u odnosu na druge koji su ih pripremali, ima i dodatan pritisak političkih zahtjeva EU-a, za koje naša javnost ima malo sluha. Na primjer, suradnja s Haaškim sudom i povratak izbjeglica su na samom dnu problema kojima bi se, prema mišljenju većine građana, Vlada prioritetno trebala baviti. Bruxelles pak ispisuje potpuno obrnutu ljestvicu prioriteta – politički su potezi na samom vrhu, a ocjene gospodarstva su mnogo bolje od domaćih.

No, bez obzira na doista veliku težinu tog posla, očito je da Račanova koalicija od tog posla očekuje i znatne predizborne poene. Koalicije lijevog i desnog centra su danas, prema svim anketama, prilično izjednačene. Vladajući doduše računaju da će im Papin posjet, otvaranje dijelova autocesta prema jugu i dobra turistička sezona donijeti još glasova. No, očito je da u novim pomacima u odnosima s EU-om vide adut s kojim će se današnja opozicija teško boriti, a očito je i da su današnji partneri u vlasti spremni zajedno odraditi još jedan mandat ako im se pruži prilika.

Pozitivni signali iz Bruxellesa, utemeljeni na kvalitetnim odgovorima, mogli bi, dakle, donijeti predizbornu prevagu strankama koje su danas na vlasti. Čak i bez službenog primanja Hrvatske u klub kandidata za članstvo u europskom zvjezdanom krugu.