Slobodna Dalmacija: 06. 05. 2003.

BILANCA - TAKO JE RADIO MUP-ov ODJEL ZA SUZBIJANJE GOSPODARSKOG KRIMINALA I KORUPCIJE

Podmićen istražni i nogometni sudac

Odjel je u prošloj godini otkrio ili mu je prijavljeno 430 kaznenih djela od čega se 270 odnosi na zloupotrebu položaja, 88 na sklapanje štetnih ugovora, 21 na primanje, a 39 na davanje mita

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Policija, odnosno njezin Odjel za suzbijanje gospodarskog kriminala i korupcije prema neslužbenim podacima u prošloj je godini otkrio ili mu je prijavljeno oko 430 kaznenih djela. Najviše ih se, oko 270, odnosi na zloporabu položaja i ovlasti iz čl.337 st.4 KZ-a. Zatim slijede 88 kaznenih djela sklapanja štetnog ugovora, 21 kazneno djelo primanja mita, 39 kaznenih djela davanja mita, 5 kaznenih djela zloporabe obavljanja dužnosti državne vlasti, 2 kaznena djela protuzakonitog posjedovanja i 5 kaznenih djela odavanja službene tajne.

Od ukupnog broja prijavljenih za kazneno djelo primanja mita u 2002.godini sedam slučajeva se odnosi na pripadnike MUP-a, a po tri na liječnike i carinike. Mito su u prošloj godini primili i jedan istražni sudac, jedan sudac trgovačkog suda, jedan urednik HRT-a, jedan nogometni sudac, jedan županijski pročelnik za gospodarstvo, jedan stečajni upravitelj i jedan voditelj materijalno-skladišnog poslovanja u poduzeću.

Najpoznatiji slučaj koji je krim-policija u prošloj godini obrađivala zasiguno su, najblaže rečeno, čudnovate financijske transakcije kojima se bivši vrh, sad već i bivše Riječke banke godinama bavio. Naime, temeljem provedenih istraga i obrada osnovano se sumnja da čelni ljudi banke počinili više kaznenih djela zloporabe položaja i ovlasti iz čl.337 KZ-a čime su neovlaštenim transakcijama na deviznom tržištu Riječkoj banci nanijeli štetu u iznosu od najmanje 800 milijuna kuna. Taj su podatak neki političari svojedobno pokušali zataškati, međutim policija je odradila svoj dio posla i sad je na potezu pravosuđe.

Od obrađenih slučajeva još ih je nekoliko zanimljivih. Tako je, recimo, poduzeće Autocesta Zagreb-Rijeka oštećeno, odnosno postoji osnovana sumnja da je zbog zaključivanja štetnog ugovora "olakšano" za 16 milijuna kuna. Zbog zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju poduzeće INA CRO PETROL iz Zagreba, osnovano se sumnja, oštećeno je za oko 8,2 milijuna kuna. Tu je i slučaj Saše Vukadina za kojega se sumnja da je "oprao" više od tri milijuna kuna od prodaje kokaina. Mutnim se poslovima "teškim" oko 15 milijuna kuna bavilo i zagrebačko poduzeće TLT, s kojim se povezuje i nedavno suspendirani visoki dužnosnik Carinske uprave Robert Matijević.

Protiv saborskog zastupnika HSLS-a Željka Dragovića podnesena je kaznena prijava zbog zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju u vrijeme kad je bio stečajni upravitelj makarskog poduzeća TD-a Amfora. Osim navedenog, u tom se slučaju, prema istragama koje je provela policija, radi i o davanju i primanju mita vezano uz vođenje, bolje reći krivotvorenje trgovačkih i poslovnih knjiga. Sve u svemu, radi se o "transakcijama" u iznosu od oko 16 milijuna kuna koje su, prema prijavi, provedene na štetu TD-a Amfora Makarska, poduzeća u stečaju, a u korist novoosnovane Amfore d.o.o. Metković.

Nakon policijske obrade podnesene su kaznene prijave i protiv odgovornih osoba TD-a Primorje Makarska i drugih zbog osnovane sumnje da su počinili više kaznenih djela zloporabe položaja i ovlasti iz čl.337 i krivotvorenja službenih isprava iz čl.312 KZ-a, a na štetu Hrvatskog fonda za privatizaciju i TD-a Primorje. U ovom se slučaju radi o iznosu od oko 3,9 milijuna kuna.

Sve u svemu, temeljem dostupnih nam podataka moglo bi se reći da policija, odnosno njezin Odjel za suzbijanje gospodarskog kriminala promtno reagira i bez ikakvog otezanja obrađuje sva otkrivena i(li) prijavljena kaznena djela, kojih je prošle godine u odnosu na godinu prije zabilježeno manje 33,44 posto. A hoće li njihovi počinitelji biti doista i kažnjeni i hoće li opljačkano biti vraćeno, pitanja su na koja odgovore mora dati pravosuđe.