Novi list: 08. 05. 2003.

Sveti Ilija kontra Hrvatske

Piše: Jelena Lovrić

Izgorjet ćemo – tako glasi prognoza za Hrvatsku. Županija za županijom, zbog katastrofalne suše, proglašavaju stanje elementarne nepogode. Zemlja je suha, usjevi sparušeni, vodostaji niski. Žeđ se u gradovima još ne osjeti, još neko vrijeme. Stručnjaci tvrde da kiše neće biti do kraja mjeseca.

Viša sila – slegnut će javnost ramenima – kad sveti Ilija zavrne slavinu, tu se ništa ne da napraviti. Žeđaj i, eventualno, dodolaj. Laici tvrde da se klima sasvim pošemerila, pa se sušama i poplavama i drugim nepogodama, koje haraju i Europom, čak ni bogatije zemlje ne mogu efikasno odhrvati. Ali one se ipak ne prepuštaju sasvim ćudima i milosti prirode. U ovakvim situacijama pokazuje se koliko je Hrvatska, i na razini običnog života, neorganizirana i neuređena zemlja. Vrhovni je princip funkcioniranja – improvizacija, a kad baš zagusti – horuk akcija.

Primjerice, od proglašavanja stanja elementarne nepogode nema neke veće koristi. Poljoprivrednicima se neće nadoknaditi šteta, ne mogu očekivati ni neku značajniju pomoć. A Hrvatska je, kažu znalci, jedna od vodom najbogatijih zemalja i, istodobno, jedna od najmizernije navodnjavanih. Zato umjesto mogućih rekordnih prinosa, Hrvatska ove godine već računa s rekordnim štetama. Ministar poljoprivrede tvrdi da su štete već prerasle 200 milijuna kuna. A državni je proračun za kvar od elementarnih nepogoda predvidio tek dvadesetak milijuna.

S ljetom i ovakvim sušama, naravno, idu i požari. Stanje u vatrogastvu baš ovih dana sjajno otkriva naslov u jednom dnevniku: »Brač može izgorjeti jer nema vatrogasaca!«, piše Slobodna Dalmacija. Navodno je veliki dio obale ostao bez obučenih i opremljenih vatrogasnih ekipa. Država je, naime, brigu o zaštiti od požara prebacila na lokalnu upravu, a ova nema novaca za vatrogasce. Organizacija je također problematična: vatrozaštitni je ustroj rascjepkan, nema osigurane koordinacije.

Ali ti bolno životni problemi – trenutno suša, u budućnosti, na žalost, vjerojatno i požari – državne upravljače zanimaju ponajviše kao politička tema. Već padaju prognoze da je suša pitanje na kojem »HSS dobiva ili gubi izbore«. Svake godine za ljetnih mjeseci kao prvorazredna politička tema plane licitiranje o tome tko pali hrvatsku obalu. Srbi, petokolonaši, ubačeni neprijatelj – grme političari, ne osvrćući se na činjenicu da njihove dijagnoze policija ne potvrđuje. Ali nitko se od njih nije sjetio da nešto poduzme kako bi se vatrogasna zaštita poboljšala. Čak ni na razini da osobno uzme šmrk u ruku.

Politika se i dalje pali samo na tobož velike nacionalne teme od kojih se napinje domoljubna grud. Tako će se u jeku sušne katastrofe, dok nadležni ministar u Saboru neodređeno izjavljuje da se radi na mjerama za ublažavanje štete, Vlada danas baviti otkupom zemlje i podizanjem spomenika na Bleiburškom polju, potvrđujući skoru izjavu Ante Prkačina da je »Račan stavio ustašku kapu«, iako ona ni njemu, kao oduvijek desničaru, kaže, više ne pristoji. Premijer se isto tako zanosio idejom o izgradnji spomenika Domovinskom ratu. Za monumente bi se pare u državnom proračunu glatko našle, ali za vatrogasce, ili za projekte navodnjavanja, ili za porodiljne naknade... u državnoj blagajni vlada suša.