Vjesnik: 09. 05. 2003.

Hoće li se izvještajni sabor HDZ-a pretvoriti u izborni

Najveća vijest koja se čuje od samih HDZ-ovaca - ako je točna - jest ona koja govori da bi upravo na Osmom saboru, zahvaljujući izmjenama Statuta, za potpredsjednika stranke mogao biti izabran Miomir Žužul, čovjek iz najužeg Sanaderova kruga suradnika

ZAGREB, 8. svibnja – Godinu dana nakon Sedmog općeg sabora HDZ-a, na kojem je dr. Ivo Sanader potvrđen za predsjednika stranke, krajem lipnja u Zagrebu će se održati Osmi, izvještajni sabor. Na tom bi saboru, kako mu i ime govori, predsjednik Sanader trebao podnijeti izvještaj o radu stranke u prošlih godinu i dva mjeseca (Sedmi sabor je održan 21. travnja 2002.).

Na Sedmom je saboru bilo oko 2000 delegata iz svih stranačkih podružnica, no na Osmom se očekuje bitno različit broj, ali i struktura izaslanika, jer je stranačko vodstvo već raspustilo mnoštvo podružnica i gradskih ogranaka stranke. Grubom računicom dolazi se do toga da je raspuštanjem stranačkih podružnica vodstvo HDZ-a već eliminiralo oko 900 izaslanika koji su bili na Sedmom saboru.

No, problem je i u tome što u međuvremenu nisu održani unutarstranački izbori za nove izaslanike ili potvrđivanje starih, ali je predsjednik Sanader u nedjelju na sjednici Središnjeg odbora već najavio formiranje stranačkog povjerenstva za izbor izaslanika, pa se procjenjuje da bi ih na Osmom saboru moglo biti čak oko 4000! Sanaderovi oponenti kažu da će povjerenstvo za nove izaslanike ionako odabrati samo one članove koji iskazuju bespogovornu poslušnost stranačkom vodstvu.

U međuvremenu stranačka radna skupina pod vodstvom Vladimira Šeksa ionako već marljivo radi na izmjenama HDZ-ova statuta, kojim će biti uvedene i dodatne stegovne mjere, a iz samog se HDZ-a čuje da će tim izmjenama biti još ojačane ovlasti predsjednika stranke.

Uostalom, izaslanici će, već je poznato, aklamacijom jednostavno usvojiti izmjene Statuta kao gotovu stvar, jer je, uzimajući u obzir disciplinu koju je Sanader uveo u stranku, teško očekivati da bi se netko tome mogao suprotstaviti.

No, neki u HDZ-u tvrde da je Osmi sabor zapravo upitan po svom legalitetu. Zašto? Zbog činjenice da, dok se ne usvoji novi statut, Osmi sabor treba biti pripremljen prema starom statutu i propisnicima o izboru izaslanika. Iz HDZ-a se čuje da bi se, upravo zahvaljujući izmjenama Statuta, izvještajni sabor lako mogao pretvoriti u izborni. Uostalom, ako se na Osmom saboru donese bilo kakva odluka, osim izvještaja o radu stranke, već samim time taj sabor prestaje biti izvještajni.

A šuška se da su se u Sanaderovoj nemilosti već našli i neki drugi ljudi. Primjerice, vodstvo je bijesno na svog saborskog zastupnika Velimira Plešu, glavnog HDZ-ovca u Čakovcu, kojega okrivljuje da je najodgovorniji za to da na nedavnim izborima za gradsko vijeće Čakovca HDZ nije osvojio većinu, čime je prekinut niz HDZ-ovih uspjeha na lokalnoj razini. Stoga bi i u međimurskom HDZ-u moglo doći do izvjesnih pretumbacija.

No, svakako najveća vijest, ako je točna, a čuje se iz krugova samih HDZ-ovaca, jest ona koja govori da bi upravo na Osmom saboru, zahvaljujući izmjenama Statuta, za potpredsjednika stranke mogao biti izabran Miomir Žužul, čovjek iz najužeg Sanaderova kruga suradnika.

Valja, međutim, reći da dio HDZ-ova članstva, onog šutljivog koje i dalje slijedi politiku pokojnog predsjednika Tuđmana, ima i stanoviti zazor prema Žužulu (kojemu je navodno Sanader već namijenio mjesto ministra vanjskih poslova pobijedi li HDZ na izborima), čovjeku koji je godinama bio hrvatski veleposlanik u SAD-u za vrijeme HDZ-ovih vlada, smatrajući da Sanader i Žužul polako pretvaraju HDZ u stranku koja lobira za interese nekoliko američkih tvrtki, a ne štiti hrvatske nacionalne interese. Uostalom, upravo je Sanader najviše inzistirao na podršci SAD-u u napadu na Irak.

Andrea Latinović