Vjesnik: 09. 05. 2003.

Moskva smatra da Washington želi unijeti pomutnju u Europsku uniju

Rusija bi se djelotvorno mogla suprotstaviti američkoj namjeri da uspostavi jednopolarni međunarodni poredak samo u tijesnoj suradnji s Parizom, Berlinom i Pekingom

MOSKVA, 8. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Obznanjena u Washingtonu namjera Pentagona da svoje stalne vojne snage prebaci iz Njemačke u Poljsku izazvala je buru u ruskim medijima i zabrinutost u moskovskim političkim i vojnim krugovima. Većina analitičara odbacuje objašnjenja The Washington Posta da se iza toga plana krije samo »osveta i kažnjavanje« Berlina jer Njemačka nije podržala američki rat protiv Iraka. Isključuju i pretpostavku da je plan o premještanju vojske i vojnih baza na Istok »odgovor« Amerike na nedavno u Bruxellesu obzanjeni plan i zajednički prijedlog Njemačke, Francuske, Belgije i Luksemburga o osnivanju europskih oružanih snaga za brzo regiranje.

S takvim i sličnim prijedlozima o formiranju zajedničkih vojnih snaga vođe EU-a istupaju još od 1996. Stoga je na vijest o namjeri Washingtona da svoje vojne baze iz Njemačke premjesti u Poljsku znanstveni suradnik moskovskog Instituta za politička i ekonomska istraživanja Nikolaj Buharin kategorički zaključio: »Politika SAD sada je javno usmjerena na raskol Europe. Washington očito želi unijeti pomutnju u EU i Europu u cjelini. Suprostavljajući Poljsku Njemačkoj i Francuskoj namjerava oslabiti Europsku uniju koja je danas Americi glavni ekonomski konkurent.«

Prema Buharinu, Washington planira i da dio svojih vojnih baza premjesti u Madjarsku, Češku i Bugarsku te tako suprtostavi »staru« i »novu« Europu. Upućeni ruski izvori pritom tvrde kako te zemlje već dulje vrijeme posjećuju predstavnici Pentagona, obilaze i biraju bivše sovjetske vojne baze za premještaj svojih vojnih snaga. Za svoju novu vojnu zračnu bazu u Poljskoj Pentagon je već izabrao aerodrom Kszesinah, a s tim se izborom složio poljski ministar obrane koji je ovih dana posjetio Washington. No, odluku o prebacivanju vojske iz Njemačke i otvaranju nove baze službeno će prvi obznaniti američki predsjednik George W. Bush 30. svibnja za vrijeme svojega kratkoga posjeta Krakowu na povratku iz Sankt Peterburga, gdje će sudjelovati na proslavi 300. rođendana grada na Nevi.

U Europi je danas dislocirano 112.000 američkih vojnika, a od toga je broja 80 posto u Njemačkoj. Dakako, svi oni neće biti prebačeni samo u Poljsku. Amerika je odavno proglasila Balkan zonom svojih strateških interesa. Tako je u Bugarskoj, koja je bila na njezinoj strani u ratu protiv Iraka, Pentagon već »bacio oko« na crnomorsku luku Burgas i aerodrom Sarafovo, gdje planira sagraditi novi centar radiolokacijjskog prikupljanja informacija ne samo prema Ukrajini i Rusiji već i šire. U Rumunjskoj pak planira otvoriti zračnu bazu i vojno-pomorsku bazu u Constanti.

Kao zemlju u koju će prvo iz »stare« i neposlušne Europe prestrojiti svoje vojne snage Amerika nije slučajno izabrala Poljsku, kao što nije slučajno nagradila tu zemlju upravljanjem jedne od četiri okupacijskih zona u Iraku. U Poljskoj je, od svih europskih zemalja, najjači »proamerički lobi«, a uz to praktički je već stupila u EU, gdje se odluke donose konzensuzom. Tako će Washington dobiti vjernoga saveznika koji se, ako zatreba, može suprostavljati geopolitičkoj neovisnosti Staroga svijeta i stvaranju višepolarnoga svijeta, za koji se, uz Rusiju i Kinu, sada zalažu francuski predsjednik Chirac i njemački kancelar Schröder.

Najviši ruski državni vrh još nije javno reagirao na američki plan prebacivanja dijela svojih zračnih snaga u Poljsku. Međutim, predstavnik glavnoga stožera ruskih vojnih zračnih snaga izjavio je kako otvaranje te nove američke baze u Poljskoj znači opasnost za Rusiju i kako je taj potez usmjeren protiv Rusije i Bjelorusije. »Baziranje američkih ratnih aviona u Poljskoj skratit će vrijeme njihova leta do Bjelorusije na samo 20, a do ruskoga grada Smoljenska na samo 30 minuta«, izjavio je predstavnik glavnoga stožera ruskih vojnih zračnih snaga.

Međutim, strani analitičari u Moskvi drže da se Rusija ne može djelotvorno susprostaviti američkoj namjeri da prebaci svoje snage na Istok. Da bi sačuvala dobre partnerske odnose s Washingtonom, Rusija je posljednjih godina učinila mnoge ustupke američkoj strani. A nakon rata u Iraku geopolitička situacija bitno se promijenila u korist SAD kao najmoćnije zemlje koju Moskva može obuzdavati samo u tijesnoj suradnji s Berlinom, Parizom i Pekingom te tako eventualno spriječiti proces učvršćivanja jednopolarnoga svijeta i međunarodnoga poretka u kojemu će Amerika dominrati.

Bogoljub Lacmanović