Vjesnik: 15. 05. 2003.

»Slučaj Kutle« ponovo se otvara u Dioni

Na popisu 12 mogućih optuženika u budućem procesu protiv Miroslava Kutle našle su se osobe koje su mu pomogle da zloupotrijebi položaj, a neke među njima su i za sebe pribavile materijalnu korist / Zato svaka od 23 istražne linije na kojima rade Državno odvjetništvo i policija sadržavaju popis osoba osumnjičenih za počinjenje kaznenih djela, a na čelu tog popisa osumnjičenih redovito je Kutle

ZAGREB, 14. svibnja – Trgovačko društvo Diona, poduzeće koje je godinama u stečaju, ali radi i dalje i stvara nove gubitke, predmet je opsežne istrage koju hrvatska tijela provode u slučaju Miroslava Kutle, čovjeka za kojeg se ne zna što je sve u Dioni. Je li vlasnik većinskog paketa, je li član i predsjednik Nadzornog odbora, član i predsjednik Upravnog odbora tvrtke? Istraga prati čak 23 traga i baš svaki otkriva goleme gubitke za Dionu – od 1,1 do desetak milijuna kuna.

Miroslav Kutle je trenutno na slobodi. Posljednji kazneni postupak proveden protiv njega – zbog 58 milijuna kuna koje je stavio u svoj džep nakon što je »opljačkao« blagajnu Globus Holdinga – završen je, odlukom Županijskog suda u Zagrebu, puštanjem menadžera Kutle iz pritvora.

Državno se odvjetništvo žalilo na tu odluku, a Vrhovni je sud u povodu žalbe odlučio da se razmotri nekoliko činjenica. Prva je navodno dvojno državljanstvo, hrvatsko i austrijsko, Miroslava Kutle, te vlasnički list nekih nekretnina u Austriji za koje se sumnja da pripadaju Kutli. Vrhovni je sud, poništavajući odluku Županijskog suda, ujedno tražio Državno odvjetništvo da konkretnim dokazima pojača optužnicu protiv njega.

Međutim, Državno je odvjetništvo nastavilo istragu tamo gdje je stalo u trenutku podizanja spomenute optužnice. Prva je na redu bila trgovačka tvrtka Diona. Kako je Kutle osvojio te silne dućane? Još u lipnju 1994., na skupštini dioničara Dione, uspio je srušiti Nadzorni i Upravni odbor te tvrtke. Naime, ta su tijela odbila priznati pravo vlasništva nad 16.799 dionica koje je Kutle kupio od republičkog Fonda mirovinskog i invalidskog osiguranja individualnih poljoprivrednika. Prijašnja i smijenjena uprava smatrala je da je do tog paketa dionica Kutle došao nezakonito.

Međutim, 21. listopada 1996. godine Kutle je svoj udio u Dioni još povećao uz pomoć svojih suradnika. Prvi smo iznos već spomenuli, 1,1 milijun kuna, a drugi iznosi su od 62.400 njemačkih maraka do desetaka milijuna kuna na štetu Dione.

Riječ je bila o financijskim transakcijama između različitih fondova i financijskih institucija kod kojih se Kutle zaduživao, a trošak naknade prebacivao na članice dioničkog društva Diona. Zbog tih su transakcija neke manje tvrtke u holdingu otišle u stečaj.

Istraga je u nastavku ustvrdila da je bilo i nezakonitih poslova u vezi s prodajnim centrom Rotonda u Zagrebu. Poslovni prostor u tom centru ili je »poklanjan«, ili prodavan za bagatelu ili je, u zamjenu za njega, dijeljen stambeni prostor.

Pravnici koji su radili na cijelom slučaju ustanovili su da od Zakona o trgovačkim društvima u »slučaju Kutle« nije ostalo ni slova. Zašto? Zato što je Kutle uspio poništiti razliku između nadzornog odbora i uprave poduzeća. Niti je tko kontrolirao i mogao provjeravati njegove poslove, niti je uprava mogla voditi poslovnu politiku u skladu s dobrim trgovačkim običajima. Istraga je u nastavku dokazala da Kutle većinu svojih dionica nije otplatio nego je dužničku obvezu redovito selio na one tvrtke u svojem vlasništvu koje te dugove nisu mogle otplatiti.

Na popisu mogućih optuženika u budućem procesu protiv Miroslava Kutle našle su se osobe koje su mu pomogle da zloupotrijebi položaj. Zasad 12 osumnjičenih svoju današnju i prijašnju poslovnu ulogu u Dioni i prava koja iz te uloge izvlače naslanjaju na nezakonit položaj Miroslava Kutle u dioničkom društvu Diona. Svi su oni, svaki na svoj način, omogućili da Kutle seli novac tako da mu se teško može ući u trag, a da se dužnička obveza ni na koji način ne može vezati ni uz njega ni uz njegove partnere.

Kupio za 62.400 maraka, prodao za pet milijuna

Istraga je "pročešljala" stotine kupoprodajnih ugovora u kojima se Kutle pojavljuje kao kupac, a netko drugi od njegovih ljudi u sustavu Dione kao prodavatelj. To je omogućilo da se tisuće četvornih metara poslovnog prostora prodaju po niskoj cijeni ako ih kupuje Kutle, a potom od njega kupuju za mnogo više novca. Tako je samo u jednom slučaju za poslovne "kvadrate" Kutle dao 62.400 maraka, da bi odmah potom dostigli gotovo pet milijuna maraka.

Naravno da među 12 mogućih budućih optuženika ima osoba koje su i za sebe pribavile bitnu materijalnu korist, obavljajući za Kutlu različite poslove. Zato svaka od 23 istražne linije na kojima trenutno rade i Državno odvjetništvo i policija sadržavaju popis različitih osoba osumnjičenih za počinjenje kaznenih djela. A na čelu tog popisa osumnjičenih redovito je Miroslav Kutle.

Uskoro će cijeli slučaj vjerojatno i službeno dospjeti u javnost. Prema informacijama do kojih je Vjesnik mogao doći, riječ je o obrascu pretvorbe i privatizacije kojim se služilo mnogo novoobogaćenih hrvatskih poduzetnika koji su na početku privatizacije i pretvorbe jedva preživljavali. Danas imaju mnogo novca, gomilu nekretnina i svojim poduzetništvom i dalje utječu na sudbinu nekoliko ključnih tvrtki u Hrvatskoj. Diona je samo jedna od njih.

Vlado Rajić