Vjesnik: 21. 05. 2003.

Carla del Ponte pozvala Karadžića na predaju

Spremna sam ga "pokupiti" tamo gdje se nalazi. On zna da nema više vremena za skrivanje, jer će neminovno biti uhićen, kazala je u Sarajevu Carla del Ponte

SARAJEVO, 20. svibnja - Carla del Ponte, glavna tužiteljica Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na teritoriju bivše Jugoslavije (ICTY), pozvala je u utorak bivšeg lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića da se dragovoljno preda Tribunalu i tako izbjegne prisilno privođenje u Den Haag!

»Krajnje vrijeme je da se Karadžić dragovoljno preda. Očekujem ga u Haagu. Spremna sam ga "pokupiti" tamo gdje se nalazi. On zna da nema više vremena za skrivanje, jer će neminovno biti uhićen.

Danas u međunarodnoj zajednici postoji jaka politička volja za njegovo hvatanje, za razliku od ranijeg razdoblja kada je ta volja bila slaba«, kazala je Del Ponte nakon susreta sa članovima Predsjedništva BiH.

Dodala je da se nada kako će njezina poruka doći do Karadžića, koji je uz generala Ratka Mladića najtraženiji bjegunac. »Mislim da je važno za Karadžića da se dragovoljno preda, da se brani na suđenju u Haagu«, kazale je.

Odgovarajući na novinarsko pitanje Carla del Ponte je potvrdila da se razmatra mogućnost o tome da se suđenje generalu Rahimu Ademiju prepusti hrvatskom pravosuđu, no, po njezinim riječima, konačna odluka o tome nije donesena. »Ta se mogućnost trenutačno ispituje, a eventualno prepuštanje nekih slučajeva lokalnom pravosuđu nije vezano samo za Hrvatsku nego i za BiH«.

Del Ponte je sa članovima Predsjedništva BiH razgovarala o obvezama BiH prema ICTY-ju, mogućnostima za racionalizaciju rada nacionalnih ureda časnika za vezu iz BiH pri Haaškom sudu, ali i o spomenutim planovima za procesuiranje jednog broja predmeta pred bosanskohercegovačkim pravosuđem. ICTY bi do kraja 2004. godine trebao okončati istrage, a nakon toga predmete Tribunala bi trebao preuzeti posebni odjel pri Sudu BiH. Od početka iduće godine u BiH bi iz Haaga trebale biti prebačene i aktivnosti ureda koji se bavi pitanjima ratnih zločina pokrenutim sukladno tzv. Del Ponte je informirala predstavnike vlasti BiH da se tekuće istrage u Den Haagu odnose na trideset optuženika.

»Ocijenili smo da postoji dobra suradnja aktualnih vlasti u BiH s haaškim tužiteljstvom, premda još postoji određeni broj neriješenih slučajeva. Bosanskohercegovačke vlasti su spremne učiniti sve da bi optuženi za ratne zločine bili privedeni pravdi. Od sredine iduće godine pravosudna tijela BiH bi trebala biti osposobljena za preuzimanje jednog broja predmeta iz ICTY-ja«, kazao je nakon susreta s Del Ponte Dragan Čović, član Predsjedništva BiH.

Carla del Ponte u Sarajevu je razgovarala i s prvim zamjenikom visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH Donaldom Haysom, članovima Vijeća ministara BiH, te s predstavnicima udruge majki Srebrenice i Žepe.

Nakon susreta sa članovima Vijeća ministara BiH Del Ponte je kazala da je uhićenje Radovana Karadžića bitno za razvoj demokracije i pomirenje u BiH.

Predsjedatelj Vijeća ministara Adnan Terzić kazao je da je potrebno da sve institucije BiH jasno daju do znanja da se politička situacija u BiH ne može popraviti dok je Karadžić na slobodi.

Alenko Zornija