Novi list: 21. 05. 2003.

NOVE OPTUŽNICE IZ MEĐUNARODNOG SUDA U HAAGU USKORO U HRVATSKOJ

Optužnice za Markača, Domazeta, Norca, Brajkovića i Tomljenovića?

Sa svim ovim osobama haški su istražitelji svojedobno obavili razgovore, a zanimala su ih pitanja vezana uz akciju »Medački džep«, ali i za akcije »Bljesak« i »Oluja«

DEN HAAG/ZAGREB – Pitanje je dana kada će Vladin ured za odnose s Haškim sudom objaviti imena građana Republike Hrvatske protiv kojih je Haški tribunal već podigao optužnice. Prema dobro obaviještenim izvorima optužnice su pripremljene protiv generala Mladena Markača, admirala Davora Domazeta Loše, generala Mirka Norca, pukovnika Zvonka Brajkovića i Krešimira Tomljenovića, a sve za »Medački džep«. Među onima protiv kojih bi eventualno mogla biti podignuta optužnica, ili bi se mogli naći na popisu svjedoka optužbe spominju se i general Petar Stipetić, general Rahim Ademi, bivši zamjenik ministra unutarnjih poslova Željko Sačić...

Sa svim ovim osobama haški su istražitelji svojedobno obavili razgovore, a zanimala su ih brojna pitanja vezana uz akciju »Medački džep«, ali i za akcije »Bljesak« i »Oluja«.

Sporno svjedočenje Johanesa Tildera

Naš je list svojedobno pisao o slučaju nekadašnjeg legionara, Nizozemca Johanesa Tildera, čije je svjedočenje srpska strana pokušala iskoristiti kao dokaz pred haškim tribunalom, za navodne zločine počinjene u Medačkom džepu. Međutim, to je svjedočenje postalo dvojbeno, jer je uzeto u zarobljeništvu, nakon čega je Tilder ubijen na najblaže rečeno neobičan način. To se dogodilo nakon što ga je hrvatska strana stavila na popis osoba koje želi dobiti u razmjeni, srpska je strana Tildera tada još vodila kao živog, da bi na razmjenu donijela njegovo mrtvo tijelo. Sve osobe s kojima su haški istražitelji vodili razgovor ispitivane su o ratnom putu Johanesa Tildera, što navodi na sumnju da Haški sud posjeduje kazetu s Tilderovim iskazima, a svjedočenje Tildera i dalje drži vjerodostojnim iako je ono dano pod prisilom i u zarobljeništvu, nakon čega je Tilder likvidiran.

No, u svakom slučaju, predstoje nam neugodni tjedni, nakon što nove optužnice budu objavljene. Kako saznajemo od jednog visokog dužnosnika bivše Vlade nacionalnog jedinstva, Haški je sud odustao od optuživanja tadašnjih ministara ili predsjednika hrvatskih vlada, pa tako neće optužiti ni Franju Gregorića, ni Nikicu Valentića, a ni bilo kojeg od članova nekadašnje Vlade nacionalnog jedinstva.

Tko su optuženi

Davor Domazet Lošo školovani oficir JNA pridružio se nakon početka Domovinskog rata HV-u gdje je 2000. dosegao čin admirala u kojem je i umirovljen. Domazet se kao kapetan bojnog broda (pukovnik) koji je već završio generalsko (admiralsko) školovanje, dokazivao prvo vrijeme gotovo kao običan vojnik, no razvojem rata u Hrvatskoj i BiH Domazet je završio na čelu Vojno-obavještajne uprave Hrvatske vojske

Mladen Markač umirovljen je u činu generala. Tijekom rata zapovijedao je postrojbama Specijalne policije. Mladen Markač obnašao je dužnost pomoćnika ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju od 1995. do 2000. godine. Zbog zasluga u Domovinskom ratu dobio je prvo čin general-bojnika, a potom i general-pukovnika. Jedan je od osnivača specijalne policije MUP-a. Na terenu smo ga upoznali 1991. godine u lipnju, kad su specijalci čistili područje Voćina i Zvečeva. Tada je bio samo načelnik specijalne policije. Inače, Markač je u policiji od 1981. godine, a kao sportaš, hrvač, radio je i na novinarskim poslovima.

Početkom rata krenuo je u osnivanje specijalne policije. Bio je, kako kaže, predstavnik MUP-a za suradnju s Glavnim stožerom vojske.

Nakon rata, 1995., stupa na dužnost pomoćnika ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju, a 1996. godine postaje saborski zastupnik HDZ-a, nastavljajući obnašati dužnost pomoćnika ministra.

Mirko Norac postao je jedan od najmlađih generala. Sudjelovao u organizaciji obrane Gospića 1991., a zbog zločina nad civilima u riječkom Županijskom sudu nepravomoćno je osuđen na dugogodišnju kaznu zatvora. Brajković i Tomljanović su niži časnici.

Vesna KLJAJIĆ