Slobodna Dalmacija: 22. 05. 2003.

UNATOČ UPOZORENJU BRUXELLESA, SARAJEVO SPREMNO POTPISATI SPORAZUM S AMERIKOM

BiH sebi zatvara europska vrata?

Uvjeren sam kako će sporazum biti ratificiran, a mi ćemo morati žurno obaviti razgovore s EU-om kako taj čin ne bi otežao naš daljnji put u Europu - kazao je Bariša Čolak

SARAJEVO — Je li parafiranje sporazuma sa SAD-om o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu udaljilo BiH od Europske unije? Naime, nakon potpisivanja spomenutog sporazuma, bosanskohercegovačkim vlastima je stigla jasna poruka iz Bruxellesa da sporazum o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu nije sukladan s preporukama EU-a.

Prema dokumentu koji je stigao iz Bruxellesa, EU konkretno nema ništa protiv sporazuma, ali ima protiv teksta koji nije sukladan stajalištima zemalja Unije. Naime, ministri zemalja EU-a razumiju situaciju u kojoj se nalaze sve vlade u regiji, ali očekuju od njih da u potpunosti poštuju europske standarde i principe, žele li se približiti i jednog dana ući u Uniju. Stoga, ministri zemalja članica EU-a sugeriraju bosanskohercegovačkim vlastima da ne ratificiraju taj sporazum.

Podsjetimo, sporazum je potpisan prošlog petka u Sarajevu, a Parlament BiH trebao bi ga ratificirati prvog srpnja ove godine. Premda su se bh političari našli u nebranom grožđu, većina ih drži kako će glasovati za ratificiranje sporazuma.

Primjerice, šefica kluba SDA u Parlamentu BiH Seada Palavrić smatra da će ovaj sporazum biti ratificiran i prije prvog srpnja. Prema njezinim riječima, stajališta EU-a su u međuvremenu ublažena, te ona drži kako će Bruxelles imati razumijevanja iz razloga što je BiH veliki dužnik SAD-u.

Šef kluba zastupnika Stranke za BiH Beriz Belkić smatra da oni koji su parafirali sporazum nisu imali nikakav drugi izbor. BiH je, prema Belkićevim riječima, žrtva neusuglašenosti interesa Europe i SAD-a. Nezavidan položaj u kojemu se našla BiH, za naš list prokomentirao je i Bariša Čolak, ministar sigurnosti BiH.

— Ovo je doista nezgodna situacija za BiH, jer se, cijeneći sve ono što je SAD učinio za BiH i, s druge strane, naš put u Europu koji bi trebao biti potpomognut konkretnim i jasnim odlukama, u ovo vrijeme dovodimo u nezavidnu situaciju. Što će se dogoditi, o tome će odlučiti Parlament.

Premda sam uvjeren kako će sporazum biti ratificiran, mi ćemo morati žurno obaviti razgovore s EU-om kako eventualno ratificiranje sporazuma ne bi otežalo naš daljnji put u Europu - kazao je Bariša Čolak.

Dakle, na bh političarima je delikatna zadaća, da uz puno mudrosti naprave takav sporazum koji će odgovarati i Europi i Americi. Odluka će biti teška, ali u svakom slučaju većini zastupnika moraju biti na umu razmišljanja većine građana BiH koji drže da bi odlaskom Amerikanaca iz BiH nastao kaos sličan onome u Iraku.

Zlatko TULIĆ