Vjesnik: 26. 05. 2003.

Dani milosrđa za BiH su prošlost, tvrdi Ashdown

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown u otvorenom pismu građanima Bosne i Hercegovine u povodu godišnjice preuzimanja mandata u ovoj zemlji kaže da europski lideri neće otvarati vrata iz pukog milosrđa i da su reforme nužne da ova zemlja dobije šansu za ulazak u EU

SARAJEVO, 25. svibnja - »Dani milosrđa su prošli. Sada je budućnost BiH u njezinim rukama. Europski lideri nam neće otvoriti vrata iz pukog milosrđa. Ukoliko ne provedemo reforme i ne dosegnemo europske standarde, ostat ćemo siromašni i izvan okvira Europe.

Sasvim jednostavno: Ukoliko to ne učinimo sami, nitko drugo to neće učiniti umjesto nas«, upozorio je Visoki predstavnik međunarodne zajednice i posebni europski povjerenik u BiH Paddy Ashdown u otvorenom pismu građanima Bosne i Hercegovine u povodu godišnjice preuzimanja mandata u ovoj zemlji.

Osvrćući se na proteklo razdoblje, Ashdown navodi da je tijekom proteklih godinu dana postignuto mnogo, »ali pred nama je još mnogo toga što treba učiniti«.

»Kada sam počeo raditi ovaj posao, rekao sam da će moji prioriteti biti pravda i posao. Te oblasti su još uvijek moji prioriteti, jer znam da su i za vas najvažniji.

Promjene su često vrlo teške. Ponekad je ovdje u BiH teško vidjeti rezultate dok se čovjek bori sa svakodnevnim problemima, koji su često vrlo teški. Međutim, polako ali sigurno ostvarujemo istinski napredak«, tvrdi Ashdown.

On je kao ključni uspjeh tijekom svoga mandata u BiH, naveo uspostavljanje različitih sredstva za borbu protiv kriminala, pa bi tako, primjerice, Sud BiH uskoro trebao početi raditi na svom prvom predmetu, a otkriva se i korupcija velikih razmjera u javnim poduzećima. Uvodimo red i na političkoj sceni. »Drastično smo smanjili imunitet političara i zahtijevali od njih da preuzmu političku odgovornost kad stvari krenu pogrešnim tokom«, tvrdi Ashdown, upozoravajući ipak da su u BiH politika, korupcija i kriminal još uvijek suviše tijesno povezani, i te veze moraju biti prekinute.

»Iako još uvijek nismo oslobodili BiH od ratnih zločinaca koji bacaju sjenu na ovu predivnu zemlju, nedavno smo počeli borbu protiv onih koji pomažu i financiraju ratne zločince, zamrzavanjem njihovih sredstava i onemogućavanjem njihovog odlaska u Europu«, kaže Visoki predstavnik.

Ashdown tvrdi da će aktivnosti na uspostavi pravne države, dugoročno gledano, pomoći da se u BiH privuku investicije i nova radna mjesta. Po njegovim riječima, BiH je već sada bolje mjesto za poslovanje nego što je bila prije godinu dana, zahvaljujući reformama. Među uspjesima Ashdown je naveo i uspostavu odgovarajuće središnje vlade s premijerom na čelu, kao u svakoj normalnoj demokratskoj zemlji u Europi.

»I konačno smo počeli raščišćivati nered u našim oružanim snagama i obavještajnim službama, nakon afere o izvoza naoružanja u Irak te špijunske afere. Svima je jasno da je neophodna reforma sistema sigurnosti u BiH. Sada će se do nje i doći«, poručuje Ashdown.

Dakle, pokrenuli smo proces. Ali samo pokrenuli. »Pred nama je dug put i moramo ubrzati korak. Ova zemlja mora dati svoj doprinos u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije u regiji. Moramo ubrzati proces ekonomske reforme. Bojim se da nam predstoji težak period prije nego što dođe do poboljšanja. Ali nemamo izbora. Nema lakog načina da se provedu reforme, kao što smo vidjeli na primjerima Mađarske, Poljske i drugih zemalja. Sve zemlje u ovoj regiji jednoga dana će se priključiti Europi. Ali zemlje koje budu najbrže provodile reforme, najbrže će se naći u Europi. A mi već riskiramo da zaostanemo za drugima«, zaključio je Ashdown.

»Zbog toga sam i dalje optimista kada je riječ o Bosni i Hercegovini. Ovo je izuzetna zemlja s talentiranim i odlučnim ljudima. Zajedno smo postigli napredak tokom proteklih godinu dana. Ali u godini koja je pred nama moramo još dalje i brže«.

Alenko Zornija