Slobodna Dalmacija: 27. 05. 2003.

U POVODU DESETE OBLJETNICE HAAŠKOG TRIBUNALA PREDSJEDNIK THEODOR MERON UPUTIO JE PORUKU JAVNOSTI

Bez uhićenja Karadžića i Mladića misija suda neće biti ispunjena

DEN HAAG - Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) proteklog je vikenda obilježio desetu godinu svoga postojanja. U povodu desete obljetnice od usvajanja Rezolucije 827 Vijeća sigurnosti, kojom je 25. svibnja 1993. godine uspostavljen Sud, njegov predsjednik, američki sudac Theodor Meron u prigodnoj se poruci djelatnicima ICTY-ja osvrnuo na postignute rezultate u dosadašnjem radu i zadaće koje stoje pred ICTY-jem do završetka mandata, predviđenog za 2008. godinu.

Meron je ocijenio da trebaju biti ponosni na "značajna postignuća" jer su svojim kolektivnim naporima tijekom godina "dali ključan i trajan doprinos utvrđivanju pravde za narode bivše Jugoslavije".

"S bolnom sporošću u početku, ali s rastućim povjerenjem i djelotvornošću ovaj sud je pomogao da se privede pravdi značajan broj optuženih visokoga ranga", istaknuo je Meron. Citirajući Roberta Jacksona, jednog od glavnih tužitelja na Nürnberškom procesu, on je rekao kako je zadaća ICTY-ja da "strpljivo i staloženo razotkrije" registar zločina koji su užasnuli Balkan 90-ih godina.

Ukazao je i na širi značaj rada ICTY-ja u "izgradnji djelotvornog sustava međunarodnog kaznenog prava i jačanju međunarodnog humanitarnog prava". Pravna stečevina ICTY-ja stvorila je važan temelj na koji se drugi kazneni sudovi, međunarodni i nacionalni, mogu osloniti u zajedničkoj misiji "okončanja dugog razdoblja nekažnjivosti masovnih zločina", naglasio je Meron.

Govoreći o budućim zadaćama Suda, ocijenio je kako je pred svima "naporan rad u kojem treba udvostručiti napore", jer još deseci optuženika čekaju suđenje. Rekavši kako Sud već razrađuje "strategiju dovršetka rada" dok su mnogi od optuženih i dalje na slobodi, predsjednik ICTY-ja posebno je izdvojio Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Priznao je da će "bez privođenja pravdi najviše rangiranih optuženika misija ICTY-ja ostati neispunjena". Meron je zaključio da će idućih nekoliko godina biti ključne u radu ICTY-ja te izrazio uvjerenost da će Sud ostaviti "važno naslijeđe narodima Balkana i svijeta".