Vjesnik: 28. 05. 2003.

Batić: Podnesene kaznene prijave protiv šestorice za ratni zločin počinjen na Ovčari

BEOGRAD, 27. svibnja - »MUP Srbije podnio je Okružnom tužiteljstvu u Novom Sadu kaznenu prijavu protiv šest osoba u vezi s ratnim zločinom na Ovčari kod Vukovara 1991. godine«, kazao je novinarima u utorak srbijanski ministar pravosuđa Vladan Batić.

Srbijanski ministar policije Dušan Mihajlović izjavio je u ponedjeljak da se u pritvoru nalaze 23 osobe osumnjičene za ratne zločine.

Ministar Batić najavio je i da će srbijanska vlada u četvrtak raspravljati o zakonu o organizaciji i nadležnostima državnih tijela u postupku protiv počinitelja ratnih zločina prema kojem bi se pri Okružnom sudu u Beogradu formirala posebna sudska vijeća za suđenje optuženima za ratne zločine. (Hina)

Nova uhićenja za zločine na Ovčari mogla bi Radiću i Mrkšiću olakšati položaj

BEOGRAD, 27. svibnja (Od Vjesnikove posebne izvjestiteljice) - Nakon uhićenja 23 osumnjičenih za ratne zločine počinjene na Ovčari, u Beogradu ne vlada prevelik interes javnosti za te događaje. Naime, sva uhićenja, tvrde ovdašnji neslužbeni izvori, traju čak oko mjesec dana. Prema posljednjim informacijama, šestorica od svih uhićenika već su predani sudu u Novom Sadu, a izvjesno je da se do sada objavljen broj od 23 uhićenika u međuvremenu povećao. U samom početku, nakon objave uhićenja, govorilo se da je riječ isključivo o pripadnicima lokalnih srbijanskih paravojski i da će im se suditi samo u Beogradu. U tom je svjetlu protumačen i posljednji dolazak haaške tužiteljice Carle Del Ponte. Međutim, mjesto suđenja još nije definitivno potvrđeno premda se u Beogradu započinje s osnivanjem posebnog suda za ratne zločine, koji bi, po broju predmeta ali, naravno, ne i po međunarodnoj i političkoj važnosti, mogao »prerasti« i onaj u Haagu.

Prema mišljenju mnogih komentatora, uhićenja velikog broja osumnjičenih za zločine na Ovčari mogla bi olakšati položaj dvojici pripadnika »vukovarske trojke«, odnosno ublažiti oštricu haaške pravde prema bivšim oficirima JNA Mili Mrkšiću i Miroslavu Radiću, iako to nipošto ne bi trebalo niti bi smjelo utjecati na uhićenje trećeg u nizu, Veselina Šljivančanina, kojeg Sud još traži.

U svakom slučaju, najviše medijskog zanimanja u ovom trenutku u Beogradu izaziva uhićenje Franka Simatovića Frenkija, prvog šefa »Crvenih beretki«, čiji je odvjetnik izjavio da bi se on ionako bio predao, ali ga je uhićenje u tome - onemogućilo.

Slična stvar događa se i s Jovicom Stanišićem, u Miloševićevo vrijeme šefom službe državne sigurnosti, koji se, prema nekim navodima, također imao namjeru predati, no u tome ga je spriječila hitna operacija kojoj je, prema pisanju srbijanskog tiska, podvrgnut u utorak.

Novi srbijanski premijer Zoran Živković, kako prenose ovdašnji mediji, uvjeren je da će nova uhićenja pomoći političkom i demokratskom ugledu njegove države u svijetu, a veliku pomoć i potporu Europe očekuje i na skorom sastanku u Solunu.

S druge strane, neki beogradski krugovi komentiraju da će posljednji događaji ponovno razmahati krila konzervativnijim strujama u Srbiji, no većina je uvjerena da će sadašnja vlada ipak ustrajati u obećanom uvođenju reda i da je u tome, za razliku od mnogih drugih stvari, vrlo jedinstvena.

Branka Valentić