Vjesnik: 28. 05. 2003.

Stanarsko pravo više ne može čekati

MIROSLAVA ROŽANKOVIĆ

Dvojbi više nema - Hrvatska mora riješiti problem bivših nositelja stanarskog prava. Međunarodna zajednica tvrdi da je zbog problema stanarskog prava zakočen povratak, zbog nerazjašnjenog stava o stanarskom pravu odustalo se i od potpisivanja trojne deklaracije o povratku između vlada Hrvatske, Srbije i Crne Gore i BiH. A predsjednik Stjepan Mesić, koji je prvi krenuo s inicijativom trilateralnih dogovora o povratku i potpisivanja deklaracije, oprezno je objasnio da je ipak riječ o poslu koji traži dulji rad pravnih stručnjaka.

I dok šef države svojim inicijativama može mirno poručivati da Hrvatska ima političku volju za rješavanje problema, premijer Ivica Račan je na velikoj kušnji. Političkoj, jer zna da i to mora riješiti želi li Hrvatsku uključiti u europsku kompoziciju, ali i materijalnoj, jer će stanarsko pravo još isprazniti državnu blagajnu. Tko je sad na potezu? Predsjednik uzmiče dok se pravno ne razbistri kategorija stanarskog prava ukinutog još 1996. godine, premijer je svjestan da novca nema, a njegov ministar Radimir Čačić, koji se još u veljači »prihvatio posla«, ne obznanjuje što je napravio.

Čačić je tada, na sastanku sa stranim veleposlanicima, predložio dva modela zbrinjavanja nekadašnjih stanara društvenih stanova, a riječ je mahom o Srbima. One koji su živjeli u ratnim krajevima Čačić bi zbrinuo u državnoj imovini kroz najam, a povratnicima u urbane sredine nudi prioritet na listi poticane stanogradnje. Nudi i mehanizam zaštite: nitko od njih ne može se zbrinuti ni po jednom od ta dva modela ako se ne vrati i ne živi u Hrvatskoj. Niti mogu dobiti stanove ako imaju privatnu imovinu bilo gdje na području bivše Jugoslavije. A stanove ne mogu ni prodavati, jer u njima moraju živjeti.

Da se Čačićevi modeli čine prihvatljivim i međunarodnoj zajednici potvrdio je ovih dana Peter Semneby, voditelj misije OESS-a u Hrvatskoj. Kaže da se Srbi povratnici moraju naći na listi prioriteta za državne stanove ili im treba osigurati naknadu. Čačić, dakle, ima i za međunarodnu zajednicu prihvatljiv model, ali je krajnje vrijeme da se odredi rok do kada povratnici s izgubljenim stanarskim pravom trebaju podnijeti zahtjeve. I da se vidi koliko je uopće takvih slučajeva, po kojoj bi im se cijeni i uvjetima na otkup dali državni stanovi i koliko bi to stajalo državnu blagajnu.

Vlada očito nema drugog izbora osim naći transparentnu i pravno utemeljenu kompenzaciju za izgubljeno stanarsko pravo.