Vjesnik: 29. 05. 2003.

EU upozorava: Ne potpisujte sporazum o izuzeću Amerikanaca od jurisdikcije ICC-a

Prvo je pismo koje su potpisali predsjedatelj Unije Grk Georgios Papandreou i povjerenik za proširenje Günther Verheugen otišlo u prijestolnice pristupajućih i kandidatskih zemalja, a drugo s potpisima Chrisa Pattena i Papandreoua adresirano je na države zapadnoga Balkana

BRUXELLES, 28. svibnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Nakon što je Bosna i Hercegovina (polu)popustila pred pritiscima Washingtona pa su 16. svibnja ministar pravosuđa BiH i američki veleposlanik u Sarajevu potpisali sporazum o izuzeću građana SAD-a od jurisdikcije Međunarodnoga kaznenog suda (ICC), koji sada čeka ratifikaciju u parlamentu, oglasio se i Bruxelles.

U BiH je, naime, objavljeno da je iz Bruxellesa u Sarajevo poslano pismo u kojem se tu državu podsjeća na obveze i uvažavanje prihvaćenih načela. Ističe se da »Bosna i Hercegovina, ako želi u Europsku uniju, mora dijeliti vrijednosti i stavove Unije prema ICC-u«.

Glasnogovornica Komisije Emma Udwin potvrdila je da je pismo sličnoga sadržaja poslano i u Tiranu jer je Albanija također potpisala sporazum sa SAD-om.

Na novinarsko inzistiranje priznala je da su državama koje su u čekaonici Europske unije poslane dvije vrste poruka.

Prvo je pismo s potpisima predsjedatelja Unije Grka Georgiosa Papandreoua te povjerenika za proširenje Günthera Verheugena otišlo u prijestolnice pristupajućih i kandidatskih zemalja. Drugo, koje su potpisali povjerenik Chris Patten i Papandreou, adresirano je na države zapadnoga Balkana.

Albanija je potpisala sporazum s Amerikancima, ostale zemlje tuže se da su izložene stalnom pritisku. Među ostalim, pritisak se provodi ucjenama i prijetnjama da će se zaustaviti neki oblici novčane pomoći, na što davateljica pomoći ima pravo ocijeni li da je to suprotno njezinim interesima.

EU očito smatra nužnim podsjetiti da ona pruža pomoć višu od američke, te da se ta pomoć dobiva uz neke uvjete. Kao što je nedavno izjavio Patten govoreći o projektu osnažene politike integracije jugoistočne Europe u veliku Europu, »te zemlje moraju shvatiti da ulaze u EU, a ne u NAFTA-u« (sjevernoamerička zona slobodne trgovine - North America Free Trade Area).

Pritom je istaknuo da države zainteresirane za članstvo u Uniji, moraju prihvatiti neke obveze i držati se načela ako im nije krajnji cilj sjevernoamerička zona slobodne trgovine.

»Glavni razlog za naše inzistiranje jest stav da ratni zločini ne smiju proći nekažnjeno, bilo da ih sankcioniraju nacionalni sudovi ili Međunarodni sud, te da pred zakonima nema iznimaka niti presedana«, poručila je Solanina glasnogovornica Christina Gallach.

Lada Stipić-Niseteo

Račan: Previše je kalkulacija o sporazumu sa Sjedinjenim Državama

KRAPINA, 28. svibnja - Premijer Ivica Račan odbio je »sudjelovati u kalkulacijama« da su Sjedinjene Države već unaprijed odbacile mogućnost da Hrvatska dobije predsjedničko izuzeće, zahvaljujući kojem ne bi bila obvezna potpisati bilateralni sporazum sa SAD-om o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu (ICC). Račan je naglasio da je o jednoj tako ozbiljnoj temi previše kombinatorika i kalkulacija što sužava manevarski prostor, potreban Hrvatskoj da pokuša riješiti taj problem. Upitao je i kako netko može donijeti odluku o sudbini tog problema ako je Hrvatskoj, istodobno, dan rok do 30. lipnja da se izjasni hoće li potpisati sporazum sa SAD-om ili neće. Naime, namjera je Vlade da Hrvatska dobije status zemlje izuzete od potpisivanja sporazuma. Takav će status, kako se saznaje, dobiti zemlje NATO-a i Vilniuske skupine, među kojima navodno i Slovenija. Račan je opovrgnuo da je dobio ikakvo pismo Chrisa Pattena i grčkog premijera Papandreoua u kojem se hrvatsku vladu podsjeća na stavove Unije u vezi s problemom neizručivanja američkih građana ICC-u. »Nas ne treba podsjećati na stavove Unije, mi ih vrlo dobro znamo i znamo da će oni biti reafirmirani za desetak dana«, kaže Račan. Dodao je da je već razgovarao o tome s predstavnicima Europske komisije, te da je Vlada svjesna što Europska komisija očekuje od Hrvatske. »Hrvatska vlast želi pokušati riješiti problem bez konflikata«, naglasio je premijer.

D. Zečić