Slobodna Dalmacija: 29. 05. 2003.

PRIVATIZACIJA VODIČANKE MOGLA BI SE IZVRGNUTI U NEUGODAN SKANDAL

Nova runda sukoba SDP-a i HSS-a

ZAGREB — Kako je krenulo već prvi dan po odluci Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju da se kao bolja ponuda za 56,29 posto dionica Vodičanke predloži ona iza koje stoje Jadran Jareb i Wilhelm Schloh, a ne 11 zaposlenika Vodičanke, nije nemoguće da se ponovno rodi Sunčani Hvar. Činjenica da je prije petnaestak dana sjednica Upravnog odbora (s istim dnevnim redom: prodaja dvaju hotela i dvaju poljoprivrednih kombinata) odgođena, i to upravo u trenutku kada je trebala početi i s (ne)uvjerljivim objašnjenjem, već je tada "vonjala" da među koalicijskim partnerima, SDP-om i HSS-om, ipak nema suglasja o nastavku privatizacije.

Ponuda Jareba i njegova ortaka za nijansu je bolja, daju 100.000 kuna više i najavljuju ulaganje od tri milijuna eura. Ministra Željka Peceka u ponedjeljak je već u startu zanimalo je li Jarebova ponuda u trenutku otvaranja imala originalna bankovna jamstva ili faksimil, cjelovit poslovni plan ili samo izvatke, odnosno što je od toga naknadno dostavljeno. Predstavnici Fonda ponavljali su kako je ponuđač u trenutku otvaranja ponuda najavio da originali stižu poštom, što nije neuobičajeno. Objašnjavali su kako su prve tri godine "pokrivene" nužnim jamstvima, dok nemaju najavljena dugoročnija ulaganja. Provjereni su i svi ostali dokumenti i nema mjesta nikakvim dvojbama, tvrdili su Žarko Peša i Krešimir Starčević iz HFP-a.

Peceku se djelomice pridružio i doministar Damir Kuštrak, komentirajući da su predočeni plan investicija i iznos eura nekako nerazmjerni. Zanimljive su bile i konstatacije Zdenka Mičića, zamjenika ministrice turizma. Tek na izravan upit predsjednika UO ministra Ljube Jurčića ima li resor mišljenje, Mičić je odgovorio neodređeno: "Nijedna ponuda nije posebno dobro rješenje. Kod Jareb-Schloha ulaganja baš i nisu pokrivena. Vodičanka ima problema, uprava i nadzorni odbor nisu dugo u tvrtki, no za njihova mandata napredak je ipak evidentan".

Izravan i izričit u iznošenju stava bio je potpredsjednik Vlade Slavko Linić. Samo njemu prepoznatljivim doziranim cinizmom, procijedio je: "Ponude su vrlo slične, mi se trebamo odlučiti. Zakon o privatizaciji dopušta nam i izbor lošije ponude, naravno ako se tako dogovorimo i odredimo kako je važnije podržati 11 domaćih građana nego jednog povratnika. Zakon dopušta, mi odlučujemo, samo to treba glasno kazati".

Na Linićevo provociranje Pecek je pomirljivo uzvratio kako se zalaže za poštovanje definirane procedure: "Izgleda da netko može dopunjavati ponudu, a netko ne". Situaciju je razriješio Jurčić pozivom da, ako više nema primjedbi, pristupe odluci. Pecek je ostao suzdržan dok je ostala trojka: Jurčić, Kuštrak i Linić podržala ponudu Jareb-Schloh. Peti član UO ministar Radimir Čačić nije nazočio sjednici.