Slobodna Dalmacija: 30. 05. 2003.

AMERIČKI PREDSJEDNIK OBJAVIO IMENA 172 OSOBE KOJIMA SE BLOKIRA IMOVINA I ZABRANJUJE ULAZAK U SAD

Na Bushovu popisu nepoželjnih Ante Gotovina i Ljubo Ćesić Rojs

WASHINGTON — Sjedinjene Države su u četvrtak formalno okončale odluke iz kojih su proistekle sankcije bivšoj Jugoslaviji, ali su i dalje ostavile sankcije pojedincima koji su prijetnja miru i stabilnosti na zapadnom Balkanu.

U novoj odluci kojom je dopunio prethodnu odluku iz lipnja 2001., predsjednik George W. Bush kaže da se sankcije odnose na osobe koje ometaju provedbu Ohridskog sporazuma o Makedoniji, odluku UN-a o Kosovu, daytonskog sporazuma o Bosni i Hercegovini, uključujući odluke visokog predstavnika međunarodne zajednice, Vijeća za provedbu mira u BiH, te na pružanje utočišta pojedincima koje je optužio Haaški sud (ICTY). Sankcije se odnose i na osobe koje su materijalno pomagale ili bile pokrovitelji takvog djelovanja.

Predsjednik Bush je kazao kako njegova izvršna naredba podvlači "potporu SAD-a Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju sankcionirajući pojedince koje je optužio Sud i one koji pomažu i potiču njhove napore da izbjegnu pravdi".

U dodatku izvršnoj naredbi dan je popis pojedinaca kojima SAD blokiraju imovinu. Te osobe također ne mogu ulaziti u SAD. Novi popis sadrži 172 osobe i organizacije, a na njemu je najviše pojedinaca iz Bosne i Hercegovine, među kojima i dva najtraženija optuženika Haaškog suda, ratni vođe bosanskih Srba, Radovan Karadžić i Ratko Mladić. Na popisu su iz BiH također i Hrvati, osuđenik Haaškog suda general Tihomir Blaškić, optuženici Haaškog suda Drago Josipović, Dario Kordić, Anto Furundžija i Ivica Rajić.

Na američkom popisu su bez određenog obrazloženja i Ljubo Ćesić Rojs, Valentin Ćorić, Ante Jelavić i Stanko Sopta. Na popisu osoba koje su pod američkim sankcijama je i hrvatski general Ante Gotovina kojega je Haaški sud optužio za ratne zločine, te hrvatski Srbin Milan Martić koji se već nalazi u zatvoru Haaškoga suda pod optužbom za ratne zločine.