Vjesnik: 16. 06. 2003.

Granić: General Gotovina vjerojatno je u Austriji

Granić nije želio precizirati je li riječ o podacima obavještajnih službi, no naglasio je da general Gotovina nije kontaktirao s Banskim dvorima/ Potpredsjednik Vlade zadužen za odnose s Haagom nije želio spekulirati o tome je li Gotovina kontaktirao s Predsjednikovim uredom/ Pretpostavlja se da bi Gotovina, ako se preda u Hrvatskoj, s Haaškim istražiteljima razgovarao u Zagrebu prije nego što započne postupak izručenja

ZAGREB, 15. lipnja - »General Ante Gotovina sigurno se ne nalazi na području Republike Hrvatske, nego se vrlo vjerojatno nalazi u Austriji«, izjavio je u nedjelju u telefonskom razgovoru za Vjesnik Goran Granić, potpredsjednik Vlade zadužen za odnose s Haagom. Nije želio precizirati je li riječ o podacima obavještajnih službi, no naglasio je da general Gotovina nije kontaktirao s Banskim dvorima. Granić nije želio spekulirati o tome je li general kontaktirao s Predsjednikovim uredom, no pretpostavlja da bi pismo predsjednika Stjepana Mesića Haaškom sudu mogao biti dovoljan poticaj generalu Gotovini da napravi »prvi korak«, bez obzira na to kakav će biti odgovor Haaškog suda.

Što se tiče odgovora iz Haaga, koji bi u Banske dvore mogao stići idući tjedan, Granić pretpostavlja da će Sud vjerojatno odgovoriti u okviru sadašnje situacije. Dakle, tražit će da Gotovina pristupi sudu, koji ga je tada spreman saslušati, no bez donošenja ikakvih odluka o njegovoj daljnjoj sudbini.

Tumačeći pismo predsjednika Mesića kao »mogućnost časnog izlaza« za Gotovinu, potpredsjednik Vlade kaže kako postoji teoretska mogućnost da Gotovina, ako se preda u Hrvatskoj, s haaškim istražiteljima razgovara u Zagrebu prije nego što započne postupak izručenja te da objasni svoju ulogu u Domovinskom ratu.

Granić naglašava da će ipak o svemu odlučiti haaško tužiteljstvo, a na Vladi su tehničke pojedinosti. Ponovivši kako je cijela Hrvatska talac međunarodne zajednice, jer se tvrdi da Vlada zna gdje se nalazi Gotovina i da s njim surađuje, Granić kaže kako treba imati na umu da hrvatske vlasti moraju uhititi Gotovinu bilo gdje da se pojavio u Hrvatskoj, jer je za njim raspisana međunarodna tjeralica.

U dokumentaciji koju je predsjednik Mesić u četvrtak poslao Vladinu uredu za suradnju s Haagom, a koja je vezana uz »slučaj Gotovina«, jedan dio dokumenata već se nalazi u Haagu, i to onaj koji se odnosi na odlazak Srba iz »Krajine« 1995. godine. Drugi dio dokumentacije odnosi se na određene zapovijedi koje je Gotovina potpisao u »Oluji«. Dokumenti koje je Vladin ured za suradnju s Haagom slao tužiteljstvu još od kraja 2000. godine pobijaju tezu tužiteljstva da je hrvatska vojska provela etničko čišćenje u »Krajini« i dokazuje se da ju je srpsko stanovništvo napustilo po zapovijedi njihova tadašnjega vođe Milana Martića. Vlada bi, prema prošlotjednim najavama iz Banskih dvora, trebala na sjednici u srijedu donijeti odluku o deklasifikaciji dobivene dokumentacije, te je nakon toga uputiti u Haag.

Poznato je kako je Vlada u slučaju da se Gotovina preda, spremna u Haagu zatražiti status »prijatelja suda« ne bi li se pobili dijelovi optužnice protiv Gotovine koji inkriminiraju ne samo optuženoga generala, nego i hrvatsku državu.

Dada Zečić