Vjesnik: 20. 06. 2003.

Sindikati i dalje posvađani

Po prvim podacima, članstvo NHS-a, URSH i HUS-a većinom protiv izmjene Zakona o radu / Jurićev SSSH ne daje nikakve procjene rezultata do ponedjeljka

ZAGREB, 19. lipnja - U srijedu je završio trodnevni sindikalni referendum, koji je posvađao sindikate i prije no što je počeo. Referendum među članstvom o predloženim izmjenama Zakona o radu organizirale su četiri središnjice i autonomni sindikati, ali se zbog sukoba nije proveo zajednički niti će sindikati rezultate objaviti zajedno.

Udruga radničkih sindikata, Hrvatska udruga sindikata i autonomni sindikati, odlučili su rezultate objaviti svaki zasebno. Čelnici URSH i HUS-a Boris Kunst i Zdenko Mučnjak dogovorili su da će Saboru uputiti zajedničke amandmane, a izjasni li se članstvo protiv predloženih izmjena ZOR-a, organizirat će prosvjed na Markovu trgu u vrijeme saborske rasprave na koji će pozvati i druge središnjice.

»Rezultate bi, bez obzira na nastali spor, trebalo zajedno objaviti i ovisno o odgovoru članstva organizirati sindikalne akcije«, kaže čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever, koji smatra da se zajedništvo još može održati. Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Davor Jurić najavljuje da će njegova središnjica sljedećeg tjedna odlučiti hoće li rezultate objaviti samostalno ili zajednički.

Glasovi članstva još se zbrajaju, a rezultati će biti poznati sljedećeg tjedna. Po prvim podacima, članstvo NHS-a, URSH i HUS-a većinom je protiv izmjena ZOR-a. Davor Jurić ne želi se do ponedjeljka, do kada su »samostalci« na produljenom odmoru, upuštati u procjene rezultata referenduma niti kalkulirati o raspoloženju članstva.

Na referendum se, po nepotpunim podacima, odazvalo oko 95 posto članova, a 75 posto glasalo je protiv, ističu u URSH-u. U HUS-u je na referendum izašlo oko 75 posto članstva, a protiv izmjena ZOR-a izjasnilo se više od 80 posto članova. Autonomni sindikati, koje predstavlja Stjepan Kolarić, zasad imaju nešto slabiji odaziv - oko 50 posto članstva - ali se još ne zna kako se članstvo opredijelilo.

»Razbijeno zajedništvo negativno se odrazilo na odziv članstva. Očekujem ipak da će referendum biti valjan«, ističe Zdenko Mučnjak. Lošiji je odziv od očekivanog i zbog godišnjih odmora, ali i zato što su radnici rezignirani, smatra Krešimir Sever. »Ne izlaze ni na izbore ni na referendum, jer nikome više ne vjeruju. Oni to i otvoreno kažu!«, iskreno priznaje Sever.

Po ranijem dogovoru sindikata, referendum bi trebao biti pravovaljan ako mu se odazovu dvije trećine od 411.000 članova, odnosno njih 274.000. Rezultat glasovanja bio bi obvezujući za sindikate ako se negativno ili pozitivno izjasni 137.001 član. Visok prag izlaska na referendum dvije trećine članstva nametnuo je najjači SSSH, dok je sindikalna ljubav još trajala, iako je po statutima drugih središnjica dovoljna i natpolovična većina.

Do sindikalnog raskola došlo je kada je uz zajednički letak NHS svom članstvu poslao i vlastiti letak. Severovo »soliranje« osudio je SSSH, optuživši NHS da u letku izravno sugerira radnicima da glasaju protiv izmjene ZOR-a. Ogorčeni prepucavanjem dviju najjačih središnjica u vrijeme dok referendum traje, čelnici URSH i HUS-a objavili su krah sindikalnog zajedništva, optuživši SSSH i NHS da su krivi za raspad.

Matica sindikata javnih službi nije sudjelovala u referendumu, jer je rezultate pregovora s Vladom ocijenila zadovoljavajućim. Ostale središnjice smatraju da se prava radnika, posebno starijih, drastično smanjuju. Vlada je prošlog četvrtka izmjene ZOR-a i šest popratnih zakona uputila u Sabor na usvajanje po hitnom postupku.

Ljubinka Marković