Slobodna Dalmacija: 23. 06. 2003.

SVETI OTAC PRED 60 TISUĆA VJERNIKA U BANJOJ LUCI PROGLASIO BLAŽENIKOM IVANA MERZA

Ranjena Bosna u Papinu srcu

Izvijestili: Ivan UGRIN i Milorad LABUS

BANJA LUKA — "Zemljo Bosno i Hercegovino, Papa te nosi u svome srcu i želi ti dane napretka i mira". Tim je riječima papa Ivan Pavao II. zaključio u nedjelju prijepodne misno slavlje na Petrićevcu u Banjoj Luci, tijekom kojega je uzdigao na čast oltara Ivana Merza, apostola hrvatske katoličke mladeži, prvog blaženika iz redova vjernika svjetovnjaka u Crkvi u Hrvata. Središnjem događaju drugog pastoralnog pohoda Svetog Oca Bosni i Hercegovini, na prostoru pored nedavno srušene franjevačke crkve sv. Ante Padovanskog, bilo je prisutno više od 60 tisuća vjernika iz svih bosanskohercegovačkih biskupija, iz susjedne Hrvatske i drugih zemalja, koji su s oduševljenjem dočekali Kristova namjesnika u gradu koji je u nedavnom ratu proživio teške dane.

Uz mjesnog biskupa, misu s Papom koncelebriralo je više od 600 svećenika i četrdesetak (nad)biskupa, među kojima i dva kardinala Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup i Angelo Sodano, državni tajnik Svete Stolice. Slavlju na Petrićevcu bili su nazočni i predstavnici drugih vjerskih zajednica, među njima i reis-ul-ulema Mustafa ef. Cerić, u ime islamske zajednice, te rabin Jozef Atijas u ime židovske zajednice, dok od Srpske pravoslavne crkve nije bilo nikoga. Od predstavnika političkih vlasti, na misi su sudjelovali i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Borislav Paravac, Dragan Čović i Sulejman Tihić, te Dragan Čavić, predsjednik Republike Srpske.

Na samom početku mise uslijedio je obred proglašenja blaženim Ivana Merza, što je od Svetog Oca zatražio zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije msgr. Josip Bozanić. Nakon što je biskup Komarica predstavio životopis novoga blaženika, Papa je ubrojio Merza među blaženike Katoličke crkve, što su svi prisutni pozdravili pljeskom, a uz Bozanića i Komaricu, Svetom Ocu je na tom činu osobno zahvalio i postulator Merzove kauze, isusovac pater Božidar Nagy.

Nakon "Evanđelja", koje je otpjevano na hrvatskom i ukrajinskom jeziku, budući da je na Petrićevcu bio i veliki broj grkokatoličkih vjernika iz toga kraja, Ivan Pavao II. izrekao je na hrvatskome jeziku prigodnu homiliju, u kojoj je na poseban način ocrtao lik novoga hrvatskoga blaženika. Obratio se osobito mladima, kojima je i danas stavio Merza za uzor, pozivajući ih da se ne povlače natrag, da ne popuštaju pred napašću malodušnosti, nego da povećaju pothvate kako bi Bosna i Hercegovina ponovno postala zemlja pomirbe, susreta i mira.

"I vama, evo, ljubljeni sinovi i kćeri ove Crkve hodočasnice u Bosni i Hercegovini, dolazim raširenih ruku kako bih vas zagrlio i priopćio vam da zauzimate posebno mjesto u Papinu srcu. Papa neprestano u molitvi prikazuje Gospodinu patnju, koja još uvijek otežava vaš hod naprijed, te se s vama zajedno nada i čeka bolje dane", riječi su Ivana Pavla II. kojima je uzvraćao na Komaričin vapaj, i koje su kao melem legle na rane, duboke i bolne, nametnute banjolučkim i bosanskohercegovačkim katolicima, a koje vrlo sporo i, na žalost, nepravilno zarašćuju.

"Iz ovoga grada, koji je tijekom povijesti obilježen tolikom patnjom i tolikom krvlju, molim Svemogućega Gospodina da bude milosrdan za krivnje počinjene protiv čovjeka, njegova dostojanstva i njegove slobode, pa i sa strane nekih sinova Katoličke crkve. Neka On u svima pobudi želju za uzajamnim oprostom. Jedino u ozračju istinske pomirbe spomen na tolike nevine žrtve i njihove patnje neće biti uzaludan i poticat će nas graditi nove odnose bratstva i razumijevanja", najdublje su misli koje je u propovijedi izrekao vrhovni poglavar Katoličke crkve.

Pri kraju svete mise, Sveti Otac pozdravio je na njihovim jezicima i hodočasnike njemačkog, talijanskog, mađarskog i poljskoga govornoga područja, te izmolio tradicionalnu molitvu Angelus. Potom je mladima darovao križ koji je stajao na oltarnom prostoru za vrijeme euharistijskog slavlja, te im poručio da poput Ivana Merza idu u život i budi svjedoci ljepote bogoslužja.

"U znaku križa je pobjeda. Pođimo zajedno s Kristom u treće tisućljeće", zaključio je Ivan Pavao II. i podijelio svima apostolski blagoslov, a veliki je pjevački zbor, sastavljen od više stotina članova iz raznih bosanskohercegovačkih župa, predvođenih maestrom don Draganom Filipovićem i razdraganim mnoštvom, zahvalio pjevajući "Fala" i "Zdravo, Djevo, Kraljice Hrvata".

BISKUP FRANJO KOMARICA SVETOM OCU: Biskupija pred istrjebljenjem

Banjolučki biskup Franjo Komarica zaželio je dobrodošlicu Papi Ivanu Pavlu II. na početku misnoga slavlja u Banjoj Luci i zahvalio mu na potpori opstanku Katoličke crkve na tim prostorima, no istodobno je uputio dramatično upozorenje kako je banjolučka biskupija pred istrjebljenjem.

— Unatoč našem miroljubivom držanju, Katolička se crkva u široj banjolučkoj regiji voljom ovozemaljskih moćnika nalazi pred potpunim istrjebljenjem — kazao je biskup Komarica u emotivnom govoru pred Svetim Ocem i desecima tisuća okupljenih sudionika misnoga slavlja. Komarica je podsjetio na to kako je za proteklih 60 godina upravo biskupija kojoj je na čelu podnijela najveći broj žrtava među svećenicima, redovnicima, redovnicama i vjernicima, a za prošloga je rata protjeran golemi broj katolika, od koji se do danas vratilo njih samo 3 posto. Banjolučki je biskup pozvao Svetoga Oca da, kao i do sada, nastavi biti glasom svih obespravljenih i zagovarati njihova prava kako u Crkvi, tako i u svijetu.