Slobodna Dalmacija: 02. 08. 2003.

IZA KULISA - KAKO SE MIJENJAJU PREDSJEDNIKOVI LJUDI

Jakić odlazi, slabi ostaju

Mesiću nije sporan ni savjetnik Jagodić koji je uzimao s Pantovčaka donirano vino, ni šefica Protokola koju panično napuštaju suradnici, ni savjetnik Jelenović umočen u obiteljski skandal... Sporan je jedino Jakić za čije se ime ne veže niti jedna afera

Piše: Tomislav KLAUŠKI

Zbog čega se predsjednik Stjepan Mesić tako lako, brzo i bez imalo nagovaranja, riješio Tomislava Jakića, savjetnika za vanjsku politiku? Čovjek koji nije davao polemične intervjue, nije punio novine aferama i obiteljskim svađama, nije gurao Predsjedniku pod nos razne protokole, nije čak krao ni sveto kamenje s izraelske tvrđave, napustio je Pantovčak gotovo preko noći. Bez ijednog Mesićeva pokušaja da ga zadrži. A što je najgore, Predsjednik je bio izuzetno zadovoljan svojim savjetnikom. I svejedno ga je pustio da ode.

Odlasci bez pozdrava

Čini se da je Stjepan Mesić doista odlučio žrtvovati jednog savjetnika za dugoročnu suradnju s vladajućom koalicijom na čelu s Ivicom Račanom. Najprije zbog pitanja povrata stanarskog prava izbjeglim Srbima, zbog čega je Račan optužio Jakića da tjera državu u stečaj, a zatim i zbog izrazito kritičkog stava Predsjednika Republike u odnosu na američku politiku prema Iraku, premijer je pritiskao Mesića da se riječi Jakića u zamjenu za potporu vladajuće koalicije u traženju drugog predsjedničkog mandata. Čim je otišao Jakić, Mesić je prestao s kritikom Vlade. Odšutio je čak i najavu slanja hrvatskih vojnika u Irak, u rat koji je sam Mesić prozvao nelegitimnim.

Ironično, Mesić je priliku da se elegantno riješi savjetnika Jakića vidio u njegovoj svađi sa šeficom Protokola Miladom Privorom. Nije želio arbitrirati u tom sporu pa je jednostavno prihvatio Jakićevu ostavku. I tako, Jakić je otišao, a na Pantovčaku su ostali mnogi Mesićevi suradnici od kojih je imao više štete nego koristi.

Na prvome mjestu Siniša Jagodić. Tajnik za odnose s javnošću volontira u Uredu predsjednika, a u međuvremenu zarađuje plaću na mjestu direktora Zagrebačkog radija. Momak upitna talenta ima neobjašnjiv utjecaj na Predsjednika Republike. U svakoj prilici mu viri preko ramena, vjerujući da će time uspješnije prikriti brojne nepodopštine. Mesić kao da nije želio vidjeti da je Jagodić utajio porez od svog ugostiteljskog objekta, da je kompletirao vlastitu vinoteku uzimajući na Pantovčaku donirano vino, da se koristio službenim automobilom za godišnji odmor, niti da je kao suradnik Predsjednika Republike Hrvatske sudjelovao u kampanji Lijanovića u BiH. Jagodić je, po svemu sudeći, vrijedan član Mesićeva tima.

Baš kao i Milada Privora, šefica Protokola, službe koju panično napuštaju svi njezini suradnici. Prvog srpnja ove godine dvije djelatnice Protokola glavom bez obzira pobjegle su s Pantovčaka, slijedeći primjer svojih prethodnika koji su zbrisali u protekle dvije godine. Sada se Protokol krpa kadrovima Ministarstva obrane i drugih državnih službi. Osim toga, Milada Privora ostala je u sjećanju široj javnosti kao osoba koja je prilikom Mesićeva posjeta Izraelu u torbicu krišom strpala kamen s tvrđave Masada. Novinari su to otkrili, a Mesić na to hladno odvratio: "Pa što, ima tamo još kamenja." Očito je i Milada Privoda koristan član Ureda predsjednika.

Vrijedan je i Zdravko Jelenović. Savjetnik za kulturu i sport zadržan je u Mesićevu timu unatoč obiteljskoj aferi u kojoj je Jelenović optužen da se fizički obračunao s vlastitom kćeri. Umjesto da kompromitiranog savjetnika pošalje u zasluženu mirovinu, Mesić je procijenio da još uvijek treba njegove usluge na Pantovčaku.

Nije Mesić odustao ni od Dubravka Radoševića, savjetnika za gospodarstvo. Istog onog koji mu je prije nekoliko mjeseci na potpis ponudio protokol o prodaji sisačke Željezare ruskom Mečelju. Afera je debelo kompromitirala Predsjednika Republike, prikazavši ga kao nevještog državnika kojemu savjetnici svašta mogu podmetnuti na potpis, ali Radošević je svejedno ostao u svom uredu.

Ima, međutim, nekih ljudi kojih se Mesić ipak odrekao. Recimo, savjetnika za gospodarstvo Stjepana Zdunića. Ugledni ekonomist kreirao je prvih godina Mesićeva mandata gospodarsku politiku zbog koje je Pantovčak često ulazio u spor s Vladom, primjerice oko aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom. I gotovo preko noći, Zdunić je nestao. Nikad se više nije pojavio u Uredu predsjednika. Navodno je Mesić namjeravao svom savjetniku pripremiti oproštajni ručak, uručiti mu prigodni dar, ali to se nikad nije realiziralo.

Štoviše, Stjepanu Zduniću zahtjev za razrješenjem uručen je dok je Mesić bio na službenom putu. Isto je učinjeno i Branku Zebiću, kratkotrajnom i prilično nekorisnom šefu Predsjednikova kabineta. Čak je i Tomislavu Jakiću zahtjev odobren dan prije Mesićeva odlaska na godišnji odmor. Dakle, Mesić se od svojih suradnika nikad nije osobno oprostio. Uvijek preko posrednika i uvijek dok je bio na putu.

Ovih dana kuloarima na Pantovčaku pronijela se vijest da je Mesić svom bivšem savjetniku Jakiću ponudio mjesto u diplomaciji. Jakić je to navodno odbio, ali zanimljivo je primijetiti da je prethodno troje Mesićevih suradnika prihvatilo takvu ponudu. Stanko Nick otišao je u Budimpeštu, pukovnik Amir Muharemi u Ankaru, dok je dr. Miroslav Kovač postavljen na mjesto ministra-savjetnika u Bruxellesu.

Šutnja o Iraku

Nakon Jakićeva odlaska Ured predsjednika nalazi se pred kadrovskom obnovom. Drenislav Žekić, bivši televizijski novinar i sadašnji voditelj odnosa s javnošću Podravke, u nekoliko je navrata odlazio na razgovor u Mesićev ured, baš kao što je to povremeno činio i u protekle tri godine.

Na hodnicima je nedavno primijećen još jedan bivši televizijski novinar Dobroslav Silobrčić, nesuđeni glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova. Neki mediji već su počeli spekulirati o tome kako su obojica kandidati za mjesto voditelja Ureda za odnose s javnošću, kojeg trenutačno vodi Danijela Barišić, i to na zadovoljstvo brojnih novinara koji prate Ured predsjednika. No, sudeći po svemu prije navedenom, čini se da to nikad nije bila preporuka za dulje zadržavanje u Mesićevoj blizini.

Nakon što se olako odrekao Tomislava Jakića, jednog od najkorisnijih savjetnika, a zadržao nekoliko kompromitiranih i, ruku na srce, doista suvišnih suradnika, bit će zanimljivo vidjeti kako će se Mesić od sada postavljati u pitanjima vanjske politike, jednom od ključnih sektora koji su mu Ustavom prepušteni, kako će zvučati njegovi govori, a najvažnije od svega, kako će se postaviti prema Vladi.

Može se slobodno reći da je šutnja u vezi sa slanjem vojnika u Irak prva posljedica Jakićeva odlaska.