Večernji list: 09. 08. 2003.

ŠTRAJK - SINDIKATI OGORČENI ZBOG PREPUŠTANJA ZAPOSLENIH IZ DRŽAVNE UPRAVE U PRIVATNI SEKTOR

Otkaz za 60.000 državnih namještenika

Psihički nas maltretiraju, kažu kuharice iz "Kockice"

Trideset troje zaposlenih na poslovima čišćenja, održavanja i ugostiteljskih usluga u Kockici, bivšem partijskom sjedištu u kojemu su sada dva državna ministarstva, bit će prvi od 60-ak tisuća sadašnjih državnih namještenika koji će ostati bez posla u državnoj služi. Ministarstvo pomorstva, prometa i veza pred potpisivanjem je ugovora s privatnom tvrtkom koja će preuzeti poslove održavanja Kockice, uz uvjet da preuzme i radnike. Zamjenik ministra financija Damir Kuštrak najavio je u intervjuu Večernjem listu da će Vlada privatnom sektoru prepustiti sve poslove u javnim službama i državnoj upravi koji ne spadaju u klasične činovničke poslove. Manje zaposlenih, veće plaće, Kuštrak procjenjuje da će se na taj način broj zaposlenih kojima se osiguravaju plaće u državnom proračunu spustiti sa sadašnjih 230 tisuća na 170 tisuća radnika.

Tek bi se time, dodao je, otvorio prostor i za veće plaće proračunskih korisnika.

- To nije moguće učiniti. Ne znam odakle Kuštraku ta brojka, ali ona nije realna, niti je racionalizaciju moguće provesti u kratkom roku. Mi povišicu tražimo odmah, a Vlada je obećala da će povisiti plaće na osnovi smanjenja zaposlenih u vojsci, što se i dogodilo, komentira Vilim Ribić, iz Sindikata znanosti.

Sindikati prijete štrajkom - Službenički je sindikat već zaprijetio da će na jesen dići radnike u štrajk zbog postupka Ministarstva prometa i veza.

- Osuđujemo pokušaj da se smanjenjem broja čistačica, majstora i kuhara kompenzira nabujala dužnosnička elita - kaže Ivica Ihas, predsjednik Službeničkog sindikata, koji upozorava da radnici u Kockici imaju pravo i na otpremnine, koje im sada nitko ne nudi. Stoga će po otpremnine na sud.

- Ne možemo izdržati ovu igru živcima, neizvjesnost, hoćemo li dobiti otkaz ili će nam smanjiti plaće. Psihički nas toliko maltretiraju da nismo sposobni raditi - zabrinuto pričaju kuharice Ivanka Katana i Delfa Gluvaković.

Privatizacija restorana jedina je tema o kojoj tridesetak radnika svakodnevno razgovara, mnogima od njih bliži se vrijeme za mirovinu, a, kažu, nakon tridesetak godina rada, umjesto mirne starosti, možda ih čeka borba za egzistenciju.

Poduzeće Parting obećalo je, ističe Ivanka Katana, da će se pridržavati kolektivnog ugovora prema kojemu im se plaće ne smiju smanjivati niti davati otkazi. No, kolektivni ugovor traje do kraja ove godine, te se ipak pribojavaju smanjivanja plaća, koje sada iznose tek nešto više od dvije tisuće kuna.

- Ovo je napravljeno samo da bi se prividno pokazalo kako je smanjen broj zaposlenih u državnoj upravi jer mi više nećemo biti na njihovu budžetu. Čuli smo da će gablec poskupjeti sa 12 na 24 kune. Vjerujem da ni restoran neće dugo opstati s takvim cijenama - rekla je Delfa Gluvaković.

Privatnici propadaju preko noći

"Outsoursing" koji namjerava provesti državna uprava već se dogodio u mnogim privatnim tvrtkama, iz kojih su izdvajane sve popratne djelatnosti. Sindikati se nisu uspjeli oduprijeti izdvajanju, ali su pokušali zaštititi radnike tzv. socijalnom klauzulom koja je obvezivala novog poslodavca da radnicima jamči stečena prava i radno mjesto, najčešće sljedeće dvije godine. Nakon isteka toga roka, preuzeti radnici više nisu zaštićeni od otkaza.

- U zdravstvu je već bilo pokušaja da se nezdravstveno osoblje izdvoji iz sustava. Apsolutno smo protiv toga, a praksa je pokazala da privatne tvrtke koje su ulazile u posao nisu pouzdane. Propadale su preko noći, a ljudi su ostajali bez posla - kaže Dražen Managić, tajnik samostalnog sindikata u zdravstvu. Osim toga, sindikalci navode da Vlada griješi kad misli da će angažiranje privatnih tvrtki biti jeftinije. Neke su ustanove, kaže, zaštitu prostora povjerile zaštitarskim organizacijama i sada njihove usluge plaćaju više nego što su plaćali vlastite radnike. Ako je cilj ušteda, ona se na "outsoursingu" neće postići.