Novi list: 12. 08. 2003.

Znakovita šutnja SDP-a

Kad je HDZ gurao »Croatia Line« prema stečaju, riječki SDP-ovci bili su vrlo glasni. A sad kad je Vrhovnik doveo »Lenac« pred stečaj, Šepčić bi radije pričao o svađi među obrtnicima

Piše: Dražen Herljević

Prije otprilike četiri godine, u predvečerje 3. siječnja 2000., najveći hrvatski linijski brodar »Croatia Line« proživljavao je pravu agoniju. Nekad svjetski poznata i priznata tvrtka došla je na rub stečaja, uskoro i završila u tom likvidacijskom postupku, a njezin dotadašnji direktor Dario Vukić, provjereni kadar HDZ-a, u zadnji čas je napustio brod koji tone, skrasivši se na mjestu državnog tajnika u Ministarstvu turizma. Tko god prelista tadašnje brojeve novina, može vidjeti da je neslavna sudbina »Croatia Linea« bila jedna od glavnih predizbornih tema tadašnje oporbe, pa tako i SDP-a. Riječki SDP-ovci tada su, s pravom, upozoravali na nestanak jedne institucije koja nije bila samo gospodarski gigant, nego i jedan od identifikacijskih simbola ovog kraja. Može se slobodno reći da je propast najvećeg hrvatskog brodara na lokalnoj razini simbolizirala sve ono loše što je HDZ tada činio u cijeloj državi.

Legendarna izjava Komadine

No, danas kada prijetnja stečajem već mjesecima visi nad brodogradilištem »Viktor Lenac«, a Damir Vrhovnik, čak i nakon što je podnio ostavku na funkciju direktora, iz švicarske bolnice poručuje da će Vlada biti kriva ako se stečaj doista dogodi, iz riječkog SDP-a glasa čuti nije. Osim ako se SDP-ovskim glasom ne smatra legendarna izjava Zlatka Komadine, dana na konferenciji za novinare u svojstvu župana, da sada nije vrijeme za traženje krivaca u »Lencu«. Prije neki dan, pak, dvoje SDP-ovih saborskih zastupnika, Vladimir Šepčić i Dragutin Vrus, sazivaju konferenciju za novinare, ni manje ni više, nego na temu sukoba u Hrvatskoj obrtničkoj komori, iako nije baš previše jasno po čemu bi taj čisti interesni rat koji se odavno razvodnio u trakavicu međusobnih optužbi, zasluživao pažnju čak dva saborska zastupnika, dok istovremeno tisuće radnika i kooperanata strepe zbog neizvjesne sudbine škvera u Martinšćici.

Činjenica je da osjećaj za politički trenutak već dugo ne stanuje u riječkom SDP-u. Ta se stranka nevjerojatnom nespretnošću nije znala ili htjela distancirati ni od bivšeg direktora Riječke banke Ivana Štokića. Štoviše, nakon čuvene Linićeve izjave da su Uprava i Nadzorni odbor Riječke banke radili izvrsno (a u Nadzornom odboru bio je i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel), politička odgovornost za krah Riječke banke učas je svaljena na SDP, a da nitko u toj stranci nije ni pokušao trepnuti. Isto se sada događa i s »Lencem«. Iako je Vrhovnikova uloga (odgovornost i krivnja) u svemu što danas opterećuje škver u Martinšćici i više nego jasna, iz stranke koje je i Vrhovnik član (na zadnjim parlamentarnim izborima bio je i njezin kandidat za Sabor), još se nitko ne usudi imenom i prezimenom prozvati »crvenog tajkuna«. Umjesto toga, njihovi bi saborski zastupnici radije lamentirali o svađi između ugostitelja i drugih obrtnika.

Kolektivna odgovornost

Tek na novinarsko pitanje o tome što misli o krizi u »Lencu« Šepčić uvijeno odgovara: »U Rijeci su mnoga poduzeća nestala preko noći i zato se treba boriti za svako radno mjesto. Šteta je da je došlo do ovakve situacije u »Viktoru Lencu«. Za ovaj grad svako je radno mjesto važno, jer smo puno toga izgubili prošlih godina. Bio bi težak udarac da dođe do gašenja »Lenca«. Vjerujem da će biti dovoljno mudrosti da se nađe rješenje za izlazak iz ove teške situacije. Odgovornost je na vlasnicima i kreditorima, a hrvatska Vlada je učinila maksimalno iako je riječ o privatnom poduzeću. Ne može Vlada biti kriva za stečaj, već je krivica isključivo na vlasnicima i menadžmentu. Što se tiče revizije i nadzora poslovanja, to je u nadležnosti onih koji su davali sredstva i bilo bi normalno da čelni ljudi »Lenca« odgovore jesu li državna sredstva potrošili namjenski« – kaže šef riječkog SDP-a koji se na toj funkciji nalazi već više od deset godina.

Iz citata njegovih riječi vidi se da on radije koristi uopćene termine poput »uprava«, »menadžment« ili »vlasnici«. Ime Damira Vrhovnika kao da se ne usudi ni spomenuti. A dok je bio u oporbi, njemu, Luki Denoni i ostalima bila su puna usta Vukića, Šarinića, Katice Ivanišević i ostalih HDZ-ovih funkcionara. Prije su inzistirali na pojedinačnoj odgovornosti, sada, kad su oni na vlasti i kad su neki njihovi zaglibili, draža im je ona kolektivna. Uostalom, danas se riječki SDP percipira isključivo po Liniću i Obersnelu, a njegovi gradski i županijski vijećnici, te saborski zastupnici uživaju u anonimnosti. No, čini se da u toj stranci to ne doživljavaju kao problem. Ili šute, jer nemaju što reći.