Novi list: 12. 08. 2003.

MINISTAR JURČIĆ NAJAVIO AKTIVIRANJE DRŽAVNOG JAMSTVA I POČETAK PREUSTROJA BRODOGRADILIŠTA U MARTINŠĆICI

Vlada ponovno pomaže »Lencu«

Jamstvo, isključivo uz mogućnost kontrole trošenja, uslijedit će nakon što najveći dioničar Giancarlo Zacchello uplati obećani milijun dolara, što se očekuje danas ili sutra

ZAGREB – Vlada će ponovno pomoći brodogradilištu Viktor Lenac tako što će pustiti 7,3 milijuna dolara državnih jamstava za nastavak radova na platformi »Marica«. Ta jamstva Vlada će pustiti ukoliko najveći dioničar Giancarlo Zaccello danas ili sutra, kako je obećao, isplati 3.000 kuna radnicima Lenca, rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare ministar gospodarstva Ljubo Jurčić. Zaccello je obećao dati ukupno milijun dolara za podmirenje radničkih potraživanja u Lencu, a drugi dio isplate od također 3.000 kuna po radniku trebao bi stići 1. rujna. U tom će razdoblju Vlada pustiti ukupno 11,9 milijuna dolara jamstava, ali ne odjedanput nego onom dinamikom kojem se budu ostvarivali investicijski projekti u Lencu.

Samo za investicije

– Zaccello je obećao milijun dolara za financiranje nastavka poslovanja i to kroz isplatu radničkih plaća pa će Vlada u znak dobre volje pustiti jamstva za »Maricu«, otkrio je Jurčić rezultate jučerašnjih razgovora i dogovora sa sindikalistima Lenca i vršiteljem dužnosti predsjednika Uprave Ognjenom Antuncem. Vlada će jamstva pustiti pod posebnim uvjetima odnosno uz mogućnost kontrole njihovog trošenja.

– Lenac će sredstva moći koristiti samo za investicije, a nikako za pokrivanje starih troškova, istaknuo je ministar Jurčić.

Uz Zaccellovih milijun dolara i Vladina jamstva Lenac će tako »preživjeti« do početka rujna do kad bi se trebala stvoriti koncepcija njegovog vlasničkog financijskog i tehnološkog restrukturiranja.

– Danas je započeo preustroj Lenca, a vidjet ćemo hoće li on završiti stečajem, odgovorio je ministar Jurčić na pitanje znači li Vladina pomoć odustajanje od pokretanja stečajnog postupka. Stečaj bi, procjenjuje Jurčić, bio veliki trošak, pogotovo za državu, jer od 120 milijuna dolara obveza riječkog brodogradilišta državnim jamstvima pokriveno je čak 68 milijuna dolara.

Ministar je objasnio i to da banke neće sudjelovati u premošćavanju krize do jeseni odnosno do listopada kada bi na snagu trebao stupiti njihov sporazum o konsolidaciji Viktora Lenca.

– Što se tiče stečaja, on je i dalje izgledna opcija, kao i to da država preuzme Lenac, ali su takva rješenja odgođena kako bi se svi zainteresirani pokušali dogovoriti oko preustroja brodogradilišta.

Prijelazno rješenje

– Državi je takav rasplet u interesu, jer to brodogradilište godišnje stvara 20 milijuna nove vrijednosti. Cilj je održati poslovanje i remontno brodogradilište koje može imati značajnu ulogu u ovoj regiji, a najvažnije je održati 1.200 radnih mjesta, istaknuo je ministar Jurčić. Ministar je objasnio i to da je sadašnje prijelazno rješenje omogućeno samo zato što su radnici odstupili od zahtjeva da im se odmah isplati 23,5 milijuna kuna potraživanja i što su pristali na isplatu 50 postotne plaće. Jučerašnjim dogovorom je riješen tek jedan segment krize u Lencu, jer sporazum ne pokriva obveze prema dobavljačima i cijelo razdoblje do listopada, ali daje dovoljno vremena da svi zainteresirani pokušaju iznaći način na koji je moguće preustrojiti riječko brodogradilište. Na pitanje postoje li u Vladi razmimoilaženja oko tog rješenja i krize u Lencu Jurčić je odgovorio niječno, kao i na upit da li se prije jučerašnjeg dogovora konzultirao s potpredsjednikom Vlade Slavkom Linićem.

Jagoda MARIĆ