Novi list: 28. 08. 2003.

UN ĆE HRVATSKU SLUŽBENO UPOZORITI DA NIJE IZRUČILA GENERALA-BJEGUNCA

Vijeće sigurnosti priprema rezoluciju zbog Gotovine

Banski dvori očekuju da će zbog najavljene rezolucije UN-a velikih neugodnosti imati i general i Hrvatska, ali procjenjuju da naša zemlja neće dobiti sankcije UN-a

ZAGREB – Vijeće sigurnosti UN-a trebalo bi ovih dana donijeti posebnu rezoluciju u kojoj će istaknuti da Hrvatska još nije predala Haškom sudu generala Antu Gotovinu koji se dvije godine nalazi u bijegu, doznaje se iz diplomatskih izvora. Kako se očekuje, velikih neugodnosti zbog rezolucije neće imati samo general, nego i Hrvatska, jer je »slučaj Gotovina« ostao glavna prepreka za kandidiranje naše zemlje za članstvo u EU.

Vlada se jučer nije željela javno očitovati o najavljenoj rezoluciji, jer čeka na razvoj situacije u Vijeću sigurnosti. No, neslužbeno se doznaje da je ne samo upoznata s onim što se priprema u sjedištu UN-a, nego da vodi i živu diplomatsku aktivnost. Ured predsjednika Republike poručio je javnosti da ni Stjepan Mesić »neće komentirati najavljenu rezoluciju dok se ona ne donese«.

Uz bok Mladiću

Vladini izvori jučer su procijenili, međutim, da Hrvatskoj zbog Gotovine ne prijete najdrastičnije kazne, odnosno sankcije Ujedinjenih naroda. Gotovina nije povod za tu rezoluciju, nego se ona priprema radi definiranja »izlazne strategije« Haškog suda, te da bi se reklo kako Carla del Ponte više nije glavna tužiteljica za Ruandu, nego samo za područje bivše Jugoslavije.

Banski dvori neslužbeno upozoravaju da Hrvatska kontinuirano radi na rješenju »slučaja Gotovine« u sklopu politike pune suradnje s Haškim sudom. Međutim, najavljena rezolucija UN-a potvrđuje da »istječe vrijeme u kojem se slučaj Gotovina mogao riješiti povoljno za generala i za Hrvatsku«, upozorio je jučer dužnosnik blizak Banskim dvorima. Najavljenom rezolucijom hrvatski general, po svemu sudeći, bit će na najvišoj svjetskoj razini stavljen uz bok zločincima kakvi su Ratko Mladić i Radovan Karadžić.

Nije nepoznato da je Vlada – otkako je Gotovina početkom lipnja u tjedniku »Nacional« najavio svoju spremnost na kontakt s Haškim sudom – ponudila svu svoju raspoloživu pomoć generalu i njegovim braniteljima, kako bi se njegov slučaj na Haškom sudu okončao što je moguće povoljnije. General, međutim, do današnjeg dana nije učinio sljedeći korak – predaju tom sudu. U Vladinim krugovima jučer se nije mogla dobiti informacija je li se Gotovina predomislio.

Na rezulociji inzistira London

Na tome da ime Gotovine uđe u najnoviju rezoluciju UN-a, prema izvorima našeg lista, posebno inzistira službeni London koji se i dosad isticao po tvrdim stavovima prema Hrvatskoj. Velika Britanija je jedna od rijetkih zemalja koja nije ratificirala Sporazum o stabilizaciji i priduživanju između EU i Hrvatske, te upozorila da to neće učiniti dok god Hrvatska ne izruči Gotovinu.

Spomenutu rezoluciju UN-a, međutim, predlažu Amerikanci koji su, zbog svojih razloga, posebno zainteresirani za definiranje »izlazne strategije« Haškog suda. Taj sud trebao bi sve istrage završiti do kraja 2004. godine, a kako se očekuje, rezolucijom će se odrediti da u njegovu domenu spadaju osumnjičenici za ratne zločine koji su višeg ranga, dok bi suđenja dužnosnicima srednjeg i nižeg ranga Haag prepustio nacionalnim sudovima.

B. PODGORNIK