Vjesnik: 02. 10. 2003.

Suradnja s Haaškim sudom i dalje problematična točka

Račanov je posjet Velikoj Britaniji bio jedinstvena prigoda za obnovu dijaloga i, što je važnije, međusobnog povjerenja / Slučaj Gotovina ostao je problematična točka odnosa dviju zemalja

LONDON, 1. listopada (Od Vjesnikova posebna izvjestitelja) - Hrvatski premijer Ivica Račan je, s ministrom vanjskih poslova Toninom Piculom, u Velikoj Britaniji obavio važne razgovore. Napetost je uoči posjeta rasla zbog poznatog problema - suradnje s Haaškim sudom, zbog kojeg Britanija i dalje odbija ratificirati hrvatski sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

No razloga za pretjeranu nervozu zbog samog susreta s britanskim premijerom Tonyjem Blairom i njegovim ministrima zapravo nije bilo. Britansko je stajalište od početka bilo jasno, jedino je bilo zanimljivo vidjeti s kakvom će argumentacijom pred svoje sugovornike izaći Ivica Račan.

Ta se argumentacija svela na dvije razine. Prvo, Hrvatsku ne treba kažnjavati zbog onoga što želi a trenutno ne može učiniti jer je, sasvim konkretno, Gotovina izvan zemlje; i drugo, oni koji bi nakon jesenskih parlamentarnih izbora mogli u Hrvatskoj doći na vlast nisu željni provođenja pravde, što će destabilizirati cijelu regiju. Druga je konstatacija podigla na noge oporbu u zemlji no nije pretjerano fascinirala britansku stranu.

Hrvatski je premijer nekoliko puta naglasio da su on i Picula s Blairom i njegovim ministrima razgovarali sasvim nestranački. Takva je konstatacija točna, no sasvim je sigurno da je Račan u Velikoj Britaniji dobio stranačku potporu laburista, što je logično i prirodno. Kako je ipak riječ o zemlji s dugom demokratskom tradicijom, državna se pitanja strogo odvajaju od stranačkih, čak i kad se razgovara na stranačkom skupu.

No i na stranačkoj razini Račan i Blair imali su zajedničku temu za razgovor. Složili su se da im je nužan nastavak reformi koje su obećali biračima, kako bi ostali na vlasti. Istina, za taj nastavak Blair ima nešto više vremena - Račana je na povratku u Zagreb dočekao dug popis neostvarenih reformskih poteza s nadolazećim parlamentarnim izborima. Uključujući i poteze koji se tiču ispunjavanja političkih uvjeta potrebnih za Europsku uniju.

Račanov je posjet Velikoj Britaniji bio jedinstvena prigoda za obnovu dijaloga i, što je važnije, međusobnog povjerenja. Račan je London napustio, kako je sam rekao, zadovoljan, jer su razgovori bili otvoreni i iskreni pa je tako ponovno uspostavljen most komunikacije, iako ključni problem još nije riješen. Slučaj Gotovina ostao je problematična točka odnosa dviju zemalja.

Hrvatski je premijer nakon svih sastanaka izjavljivao kako Hrvatska ima snažne argumente za tvrdnju da ne kalkulira kad je riječ o suradnji s Haaškim sudom. O tim argumentima nije želio govoriti detaljno pa će od rezultata razgovora u Velikoj Britaniji sada biti mnogo važnije vidjeti čime to hrvatski premijer može »osvojiti« glavnu tužiteljicu Haaškoga suda Carlu del Ponte u ponedjeljak u Zagrebu.

Dvodnevna britanska turneja hrvatskog premijera donijela je i najavu skorog ukidanja viznog režima za hrvatske građane. Za desetak dana Hrvatskoj će biti ukinute tranzitne vize, a u vrlo kratkom roku stručne će skupine razgovarati o uvjetima potpunog ukidanja viznog režima. Hrvatska je također dobila potporu za osnivanje regionalnog vojnog centra pod okriljem NATO-a za uvježbavanje vojnika za mirovne operacije, što je važan i konkretan dokaz želje službenog Londona da surađuje s Hrvatskom.

Ministar vanjskih poslova Picula naglasio je u Velikoj Britaniji da ta zemlja cijelo vrijeme djelatno i materijalno pomaže Hrvatskoj kako bi što prije ispunila potrebne uvjete za Europsku uniju i NATO. Britanska je strana tijekom razgovora obećala da će se ta potpora i nastaviti, no neka pitanja za Hrvatsku ne može riješiti nitko osim nje same.

Bruno Lopandić