Vjesnik: 02. 10. 2003.

Haaški osumnjičenik razočaran Predsjednikovim uredom

U Vladi neslužbeno tvrde da je Francuska izdala Gotovini putovnicu dva mjeseca prije nego što je objavljeno da je protiv njega podignuta optužnica u Haagu / Predsjednik Stjepan Mesić ne želi davati komentare u vezi s Gotovinom

ZAGREB, 1. listopada - Situacija sa slučajem odbjegloga generala Ante Gotovine svakim se danom zaoštrava. Iz Vlade nastavljaju s uvjeravanjima da Gotovina nije u Hrvatskoj, ali ni u zapadnoj Hercegovini, te da naša vlast ne opstruira njegovo privođenje sudu u Haagu.

U kontekstu Vladina obranaškog stava treba promatrati prebacivanje odgovornosti i na druge europske države, poglavito na Francusku, za koju neslužbeno u Vladi tvrde da je Gotovini izdala putovnicu dva mjeseca prije nego što je objavljeno da je protiv njega podignuta optužnica u Haagu.

Vjesnik je nekoliko puta pisao da Francuska taji podatke o načinu i vremenu Gotovinina odsluženja zatvorske kazne zbog sudjelovanja u pljački draguljara u Parizu 1981. te da su neki visoki francuski vojni dužnosnici, dok su službovali u Hrvatskoj, s Gotovinom uspostavili iznimno dobre odnose.

Iz dokumenta Protuobavještajne agencije (POA) o nadzoru francuskog veleposlanstva u travnju ove godine doznalo se da francuski diplomati ne žele poduprijeti prijedlog Britanaca da se Iviću Pašaliću i Ljubi Ćesiću Rojsu zabrani ulazak u Europsku uniju zbog pomaganja Gotovini u skrivanju.

I dok se iz Vlade službeno najavljivala istraga o tome kako su u javnost procurili POA-ini dokumenti, neslužbeno se sugeriralo da su za to odgovorni tajni agenti koji su ostali odani političkim radikalima iz negdašnje desne struje HDZ-a.

Objelodanjenjem POA-inih dokumenata o špijuniranju francuskog veleposlanstva navodno se željelo naštetiti naporima Ureda predsjednika i Vlade da slučaj Gotovina bude što povoljnije završen za sve zainteresirane strane, a što opet ne odgovara »desnim radikalima« kojima je, navodno, »Gotovina jedini adut za destabilizaciju vlasti«.

I dok predsjednik Stjepan Mesić ne želi davati komentare u vezi s Gotovinom, nakon što mu je ljetos ponudio da slobodno dođe u njegov Ured na Pantovčaku, odgovorni u Vladi na sve strane traže krivce, pa i po cijenu zaoštravanja diplomatskih odnosa, recentno, s Francuskom.

Iz krugova bliskih odbjeglomu generalu, ali i onih bliskih haaškom tužiteljstvu, mogu se čuti naznake o propasti inicijative s intervjuom koji je Gotovina dao tjedniku Nacionalu u lipnju.

»Intervju se dogodio kao posljedica dogovora poznatih osoba u hrvatskoj javnosti, koje su bliske s Uredom predsjednika, i generala Gotovine u Markuševcu, podsljemenskom dijelu grada. Gotovina je pristao na intervju, koji se vodio u jednoj vili na Tuškancu. Tim se intervjuom odrekao usluga dotadašnjih pomagača s desne političke scene, ali se poslije osjećao prevarenim, jer nikakve konkretne pomoći u odnosu prema Haaškom sud od Ureda predsjednika nije dobio«, izjavio je Vjesniku jedan od zagrebačkih izvora bliskih odbjeglomu generalu.

Od izvora bliska haaškom tužiteljstvu doznajemo da Gotovinini prijatelji ovih dana posjećuju mnoge osobe za koje pretpostavljaju da imaju jake veze s Carlom del Ponte, nudeći neke vojne dokumente koji bi mogli pomoći u slučaju Gotovina, a pritom ispitujući mogućnost kontakta generala i glavne tužiteljice.

»Gotovinini prijatelji razočarani su aranžmanom s poznatim zagrebačkim odvjetnikom, Uredom predsjednika i tjednikom Nacionalom. Gotovina traži častan način kako bi se izvukao iz slijepe ulice u kojoj je sada. Savjetovao sam njegovim prijateljima da je za njega sad najbolje da se u što većoj tajnosti i što prije pojavi u Haagu«, rekao je Vjesniku izvor blizak haaškom tužiteljstvu, s kojim su ovog vikenda stupili u vezu prijatelji odbjegloga generala.

S obzirom na sve okolnosti, moguće je da ćemo ovih dana biti svjedoci spektakularna raspleta drame u vezi s generalom Gotovinom.

Željko Peratović