Vjesnik: 09. 10. 2003.

Hrvatska i dalje korumpirana zemlja

Prema istraživanju, u koje su uvrštene 133 zemlje, Hrvatska ima indeks korupcije 3,7 i zauzima 60. mjesto na ljestvici

ZAGREB, 8. listopada - Hrvatska i dalje ima problema s korupcijom, kao što je bio slučaj i proteklih godina.

Naime, prema izvješću Transparency Internationala, Hrvatska sa svojim indeksom korupcije (3,7) spada u skupinu zemalja koje se očito ne mogu obračunati s tim problemom. Znakovito je da već nekoliko godina, točnije od 2000., Hrvatska ima praktički jednak indeks percepcije korupcije.

Ove godine u istraživanje su uvrštene 133 zemlje, najveći broj dosad. Hrvatska se na ljestvici Transparency Internationala nalazi na 60. mjestu, u društvu sa zemljama poput Kolumbije, Salvadora, Perua i Slovačke, koji imaju jednak indeks onom hrvatskom- 3,7. Treba napomenuti da je indeks prolaznosti Transparency Internationala 5,0.

Dosad je Hrvatska na toj ljestvici bila na nešto boljim mjestima, no tada je u istraživanju bilo zastupljeno manje zemalja.

Najmanje korumpirane zemlje, prema istraživanju, su Finska, Island, Danska, Novi Zeland, Singapur i Švedska, koje imaju indeks veći od devet. Susjedna Slovenija, s indeksom 5,9, prema tom istraživanju nije korumpirana.

Bolje pozicionirane od Hrvatske, iako nemaju prolaznu ocjenu, jesu Bugarska i Mađarska, a lošije od nas su Poljska, Bosna i Hercegovina te Srbija i Crna Gora, koje se nalaze na dalekom 109. mjestu ljestvice s indeksom 2,3.

Novi indeksi pokazuju da je korupcija na djelu i u mnogim bogatim zemljama, kao i u onim najsiromašnijim. Korupcija je najgora u Bangladešu, Nigeriji, Haitiju, Paragvaju, Tadžikistanu, Kamerunu te Angoli, čiji je indeks niži od dva. U odnosu na prošlu godinu, napredovale su Austrija, Kolumbija i Francuska, a nazadovale Argentina, Čile, Kanada i Izrael.

No, valja napomenuti da je korupcija razvijena i u bogatim europskim zemljama kao što su Grčka i Italija te zemljama bogatim naftom, poput Nigerije, Angole i Azerbejdžana.

A. F.