Slobodna Dalmacija: 11. 10. 2003.

POVOLJNE REAKCIJE BRUXELLESA NAKON PREDAJE UPITNIKA NE BI TREBALE ZAVARATI HRVATSKU JAVNOST

Pritisci slijede

Iz Bruxellesa: Ines SABALIĆ

Od trenutka kada je Europska komisija zaprimila odogovore na Upitnik, na temelju kojih će procijeniti podobnost zemlje za kandidaturu, iz sjedišta Europske unije ne treba više očekivati niti najmanju olakšicu. Posljednja olakšica bila je relativno blaga reakcija oko proširenja jurisdikcije na Jadranu. Tome problemu Romano Prodi posvetio je malo vremena prilikom susreta s premijerom Račanom.

Predsjednik Komisije na prvo je mjesto stavio kako želi da za njegova mandata, koji istječe za godinu dana, Hrvatska čvrsto uhvati kurs prema Uniji. To je i razumljivo: Prodi bi se htio pohvaliti da je za njegova mandata dovršen veliki projekt proširenja Europske unije, počeo demokratski proces transformacije Beograda i Hrvatska postala kandidatkinja za članstvo. To bi značilo da je cijeli Balkan, čija je kriza prije desetak godina potresla EU i na vidjelo iznijela sve europske slabosti, ostavio iza sebe s velikom i stvarnom prilikom europeizacije. Ali, kandidatura za Hrvatsku neće se dobiti lagano.

Upravo obratno, vrijeme do davanja odgovora u vezi s kandidaturom bit će iskorišteno za vrlo velik broj pritisaka, koji će vrlo vjerojatno jako iznenaditi javnost, nakon povoljnog prijma hrvatskog Upitnika u Bruxellesu i u svemu povoljnih susreta koje je hrvatski premijer imao s europskim sugovornicima.

Najvidljiviji će biti politički pritisci. Oni će se ticati suradnje s Haaškim sudom i povratka izbjeglica, i kako se bude približavao rok davanja avisa za kandidaturu, bivat će sve jači. Transfer Gotovine u Haag, bio on dobrovoljan ili ne, nalazio se Gotovina na Marsu ili u Hrvatskoj, neće se moći izbjeći. Još teži posao bit će vezan uz zahtjeve Europske unije i Europske komisije u vezi sa Srbima koji se budu željeli vratiti, a tražit će ne samo uspostavu pravnog okvira za njihov povrtak nego i da se na terenu prestanu događati incidenti koji bi se mogli protumačiti kao zastrašivanje.

Uz to, tu će biti i niz drugih zadataka koje će Europska unija i Europska komisija postaviti i zahtijevati da se oni izvrše, prije nego što odobre kandidaturu. Službeni Zagreb će neprestano biti upozoravan da kandidaturu ne treba shvaćati automatski. Približavanje Bruxellesu obilježit će osjećaji poniženja i trebat će uvjeravanja da je cilj vrijedan toga truda.

Takav su tretman, doduše, prešle sve kandidatske zemlje, jer europeizacija, u ovim slučaju, znači prihvaćanje standarda koji vrijede u EU-u. Računa se na to da je atrakcijski potencijal članstva u Uniji toliko važan da će svaka zemlja napraviti sve da udovolji zahtjevima.

Neki misle da će se Hrvatskoj ponešto progledati kroz prste, kao što se gledalo i drugim kandidatima, na primjer Sloveniji skromna privatizacija, ili, politički značajnije, nedovoljno dobar tretman Rusa u Estoniji, ili takozvani Benešovi dekreti u Češkoj, koji su diskriminantorni za sudetske Nijemce. Ali kad se pogleda iz bruxelleske perspektive, očima članica i institucija EU-a, onda je stvar s Hrvatskom bitno drukčija. Hrvatska je prva zemlja s kojom EU pregovara, a koja je takoreći jučer izišla iz strašne krize i krvava rata koji je bio u velikoj mjeri obilježen zločinima.