Večernji list: 18. 10. 2003.

Je li to država ili kanalizacija, Ivice?

Piše: Višnja Starešina

Da ti kažem, dragi Ivice, kad već stalno pozivaš " recite nam, recite nam": ja ne znam premijera koji se javno žali da ne kontrolira svoje tajne službe. Niti znam vladu koja svaku aferu koja je zatekne objašnjava i opravdava djelovanjem obavještajnog podzemlja. Navodno, da bi naudili Vladi, i kompromitirali je na slučaju Gotovina, obavještajci iz podzemlja koriste podzemne kanale i kanaliće dojavljujući dezinformacije. Kao da ne govore šefovi države, nego šefovi kanalizacije! Ima li još išta države iznad zemlje, dragi Ivice, da zatvori te kanale i plasira svoju priču tamo gdje treba? Pa ne otkrivamo valjda sad da postoje i obavještajci koji će u interesu drugih država pokušati uvjeriti tužiteljicu kako premijer skriva Gotovinu , dok mu Predsjednik operira upalu glave. Da gospođa Carla također ima svoje James Bondove ovdje. Da oni moraju pisati domaće zadaće o svojim spoznajama o kretanju generala. Postoji li u nas još nešto nadzemnih obavještajnih službenika koji im mogu pomoći? Budi drug, Ivice, pomozi im da napišu domaću zadaću! Ili je taj zadatak pretežak za naše službe u kojima poslove primjerenog informiranja stranih partnera vodi sjajan policajac koji može riješiti svaki krvni delikt u službi. Ali, kad raspravlja o terorizmu, uvijek će mudžahedine nazvati - muhadžedinima. Kao da dolaze od hrvatske riječi - muha.

Takve poslove, dragi, Ivice, u normalnim državama rade izabrani, najbolji među najboljima u obavještajnoj analitici. Koji uopće ne znaju uzeti otiske ubojice. Ali nisu iznenađeni postojanjem obavještajnih djelatnosti drugih država, ne pripisuju ih isključivo ražalovanim špijunima-hobistima . I imaju neku ideju o tome kako ih preduhitriti. Ali sad već govorimo o uređenim državama, dragi Ivice. U kojima obavještajne službe postoje da bi štitile državu od iznenađenja, a ne samo zato da bi se iznenađivale međusobno i špijunirale međudobno.

U tim uređenim državama teško bi se moglo dogoditi da osoba koja je prije desetak godina postala hrvatski politički emigrant , iskazujući time svoj odnos prema državi, dobije funkciju u državnoj upravi koja joj omogućuje uvid u sve osobne dosjee i velike ovlasti nad profesionanim karijerama važnog hrvatskog ministarstva. Jer u uređenim državama za takva mjesta nije dovoljna partijska preporuka, postoje standardizirani sigurnosni kriteriji. Ne da bi se razlučili simpatični od nesimpatičnih, podobni od nepodobnih. Već da bi se očuvala sigurnost i izbjegla iznenađenja, koja dolaze podzemnim kanalima. I u tome je bitna razlika između države i - kanalizacije.