Novi list: 19. 10. 2003.

REAKCIJE NA NALOG SABORA VLADI DA PREDA DOKUMENTE OBRANI GENERALA GOTOVINE

Odvjetnik Gotovine tvrdi da bi mogao srušiti optužnicu

Luka Mišetić je kazao da bi predaja dokumentacije obrani pomogla da se dokaže kako Haški sud nije nadležan za razdoblje poslije »Oluje». Florance Hartmann tvrdi da nema mogućnosti da se išta promijeni prije nego što bude prebačen u Haag

ZAGREB – Preda li nam Vlada dokumentaciju, to će pomoći da oborimo optužnicu i bez da general Gotovina ode u Haag, tvrdi odvjetnik generala Gotovine Luka Mišetić. Neće pomoći, jer se ništa ne može promijeniti prije nego što general Gotovina bude izručen Haškom sudu, otpovrće glasnogovornica haškog tužiteljstva Florance Hartmann.

Luka Mišetić, naime, kazao nam je jučer da bi predaja vladine dokumentacije obrani generala Gotovine pomogla, među ostalim, da se dokaže kako Haški sud nije nadležan za razdoblje poslije »Oluje«, odnosno ono za koje je general i optužen. »Nadamo se da bismo tom dokumentacijom mogli dokazati da je »Oluja« završila najkasnije 8. kolovoza 1995., što bi značilo da Haag nije nadležan za kasnije mjesece, u kojima su se dogodila djela za koje je optužio našega branjenika«, kazao nam je Mišetić podsjećajući kako je nedavno, u svojstvu prijavljenika za »prijatelja suda«, zatražio od Vijeća sigurnosti UN-a da preispita potvrdu optužnice, jer drži da Haški sud nije nadležan za djela poslije »Oluje«.

Florance Hartmann, međutim, te mogućnosti odbacuje. »To je zamagljivanje javnosti. Nema nikakve mogućnosti da se u predmetu Gotovina išta promijeni prije nego što optuženik bude prebačen u Haag. A kada dođe u Haag, dobit će svu dokumentaciju potrebnu za obranu, uključujući i onu koju je vlada predala tužiteljstvu i Haškome sudu«, kazala je Hartmann ne želeći posebno komentirati nalog Sabora vladi. Ona je pritom naglasila kako obrana generala Gotovine za Haški sud »predstavlja ništa više od skupine privatnih građana, jer nije registrirana pred sudom zato što je optuženik u bijegu«.

Mišetić, pak, tvrdi suprotno: »Moguće je srušiti optužnicu i bez da se optuženik pojavi u Haagu. Zatražio sam status »prijatelja suda«, i u tom svojstvu od Vijeća sigurnosti UN-a zatražio da preispita rad Carle del Ponte, koja je prije potvrđivanja optužnice znala da su dvije osobe s nje žive, a to nije prijavila sucu koji je potvrdio optužnicu. Dokumentacija vlade u tome bi mi naporu jako pomogla, i zato očekujem da će je vlada predati što prije. Ipak, čak i da ne dobijem status 'prijatelja suda', to nije ključno, jer svaki sudac može preispitati svoj rad ako shvati da je pri potvrdi optužnice počinjena pogreška«, tvrdi Mišetić.

»To je potpuno pogrešno i nastavak dezinformiranja javnosti«, tvrdi Hartmann. »Predmet Gotovina ne može se voditi van suda, u tisku primjerice, a najmanje u bijegu. Ljudi koji sebe zovu odvjetnicima generala Gotovine to za Haški sud uopće nisu, niti imaju ikakav način da išta u predmetu promijene dok Gotovina ne dođe u Haag«, rezolutna je glasnogovornica tužiteljstva.

Predati ili ne?

Trenutni pravni status sporne vladine dokumentacije o Gotovini, o kojoj se na Općinskome sudu u Zagrebu upravo vodi pravni spor, također bi mogao iskrsnuti kao prepreka da je vlada preda Gotovininim odvjetnicima. »Da mene vlada pita, preporučio bih joj neka ne predaje tu dokumentaciju, jer je njezin stav da je ne može predati ljudima koji pred Haškim sudom nisu registrirani kao odvjetnici generala Gotovine«, kazao nam je jučer Goran Mikuličić, vladin pravni savjetnik u »slučaju Gotovina«.

Mišetić tvrdi suprotno, navodeći primjer: »Vlada je ranije već učinila presedan, omogućivši Tomislavu Jonjiću, odvjetniku Paška Ljubičića optuženom za Ahmiće, da pregleda dokumentaciju o branjeniku prije nego što se predao Haškom sudu«, tvrdi Mišetić, koji dodaje »kako ne postoji nijedna prepreka da vlada ne preda dokumentaciju odvjetnicima koji pred Haškim sudom nisu registrirani kao odvjetnici«. Pred Općinskim sudom, naime, već duže od godine traje spor o tome treba li vlada predati dokumente odvjetnicima Gotovine. U tom sporu odvjetnici tvrde da treba, a vlada uzvraća da ne treba, jer pred Haškim sudom nisu registrirani kao Gotovinini branitelji. Inače, vlada poštuje svoju zakonsku obvezu da registriranim braniteljima haških optuženika preda svu potrebnu dokumentaciju.

Boris PAVELIĆ