Vjesnik: 30. 10. 2003.

Europska unija podupirat će Hrvatsku samo ako se nakon izbora nastave reforme

Iako će hrvatski uspjeh u Europskoj uniji biti najvećim dijelom određen ispunjavanjem političkih kriterija, predstavljanje Hrvatske kao uspješne gospodarske lokacije jedan je od najvažnijih ciljeva koji se tiče ispunjavanja Unijinih uvjeta

BRUXELLES, 29. listopada (Od posebnog Vjesnikova izvjestitelja) - Najuspješniji hrvatski gospodarstvenici u srijedu su u Bruxellesu visokim dužnosnicima Europske komisije i poslovnom svijetu te stranim novinarima predstavili mogućnosti hrvatskoga gospodarstva.

Hrvatski uspjeh u približavanju Europskoj uniji najvećim dijelom bit će određen ispunjavanjem političkih kriterija. Ipak, predstavljanje Hrvatske kao uspješne gospodarske lokacije jedan je od najvažnijih ciljeva kad je riječ o ispunjavanju Unijinih uvjeta, zaključeno je na sastancima u Bruxellesu. Europska unija, potvrdili su hrvatskim gospodarstvenicima, ali i hrvatskoj diplomaciji ključni ljudi Europske komisije, imat će punu potporu službenog Bruxellesa, no samo ako se nastavi reformski kurs kako bi zemlja što prije ispunila Unijine kriterije.

Nakon večere s povjerenikom Europske komisije za vanjske poslove Chrisom Pattenom u utorak, zaključeno je da je Hrvatska u posljednje četiri godine učinila mnogo. Posljednjih godina napravljen je velik posao i s mnogo entuzijazma.

»U posljednje četiri godine daleko smo došli«, rekao je Patten. Naglasio je kako Hrvatska naravno još ima problema, ali je ustvrdio da se ti problemi mogu riješiti »odlučnom političkom akcijom«.

Čelnici ključnih hrvatskih tvrtki predstavili su Hrvatsku kao odredište koje je sve bliže standardima Unije. U ime Vijeća za konkurentnost Željko Čović, predsjednik Uprave Plive, izjavio je da je Hrvatska svjesna problema na području stvaranja istinske tržišne ekonomije te sposobnosti natjecanja s konkurencijom.

Prema tablici, Hrvatska je, kad je riječ o sposobnosti za konkurentnost, na 58. mjestu ispod Salvadora, ali iznad Bugarske i Rumunjske. Hrvatska ipak u tom području zaostaje za ostalim tranzicijskim zemljama poput Češke, Poljske i Slovenije.

Čović je naglasio slabosti kad je riječ o novim tehnologijama i ulaganjima. Uz to, zakonodavstvo još uvijek nije u jednom dijelu usklađeno sa standardima Europske unije. Ta se pitanja moraju riješiti da bi Hrvatska mogla zadržati ritam gospodarskog rasta.

Ivica Mudrinić, čelnik Hrvatskog telekoma, ustvrdio je kako je poslovni sektor u Hrvatskoj dobrim dijelom integriran u Europsku uniju budući da je dio hrvatskih kompanija u vlasništvu tvrtki iz zemalja Unije. S druge strane, hrvatske tvrtke imaju udjela u poduzećima unutar EU. Mudrinić je istaknuo kako je Hrvatska pozicionirana da omogući snažniji razvoj jugoistočne Europe što je i zajednički interes Hrvatske i Europske unije. Hrvatski gospodarstvenici u Bruxellesu požalili su se da je hrvatski sustav suviše birokratiziran i ne pogoduje investicijama. No, zaključili su da je Hrvatska u regiji potencijalno najprosperitetnija zemlja za još snažniji ekonomski rast i za stabilizaciju cijele regije.

Predstavnici Europske komisije rekli su Vjesniku kako su s promocijom izuzetno zadovoljni. Visoki dužnosnici u Komisiji smatraju da bi se takva prezentacije trebala održati i u Hrvatskoj kako bi javnost bila bolje upoznata sa stanjem i mogućnostima hrvatskoga gospodarstva.

Općenita je ocjena nakon prezentacije da hrvatsko gospodarstvo može dati dodatni zamah otvaranju vrata Unije, pogotovo kad politika oklijeva. Hrvatski gospodarstvenici izrazili su tijekom razgovora jasnu zainteresiranost za što bržu i kvalitetnu integraciju u Europsku uniju te za sudjelovanje na zajedničkom tržištu.

Zaključeno je da bi, uz brži ritam reformi, Hrvatska ubrzo mogla postati jedna od vodećih ekonomija u regiji.

Bruno Lopandić