Vjesnik: 04. 11. 2003.

Je li Haaški sud amnestirao vojni vrh bivše JNA

Prema Goranu Svilanoviću, Haaški sud vodi istrage protiv načelnika Generalštaba bivše JNA Blagoja Adžića te Milana Babića i Gorana Hadžića, čelnika civilne vlasti tzv. sao krajine / Što se tiče Veljka Kadijevića i drugih iz vrha bivše JNA, protiv kojih je u sudu u Vukovaru podignuta optužnica, kao da je na snazi - amnestija

ZAGREB, 3. studenoga - Zbog počinjenih zločina tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku, Haaški sud dosad je, osim Slobodana Miloševića i Milana Martića, optužio stanovit broj osoba, ali gotovo nikog iz samog vrha bivše JNA, vojske koja je pripremila i provela okupaciju gotovo trećine Hrvatske, uz masovne zločine i etničko čišćenje nesrpskoga stanovništva.

Optužnice su podignute protiv izvršitelja masovnih zločina na području Vukovara (Šljivančanin, Mrkšić, Radić), odnosno zbog napada na Dubrovnik (Strugar, Jokić, Kovačević), međutim, njihovi nalogodavci poput Kadijevića, Adžića, Panića i drugih kao da su od Haaškog tužiteljstva dobili amnestiju.

U nedjelju je pak ministar vanjskih poslova Srbije i Crne Gore Goran Svilanović kazao da mu je Carla del Ponte prije šest mjeseci kazala da se protiv načelnika Generalštaba bivša JNA Blagoja Adžića vodi istraga (kao i protiv Milana Babića i Gorana Hadžića). O Kadijeviću opet ni spomena.

Istini za volju, Blagoje Adžić je u svojim javnim istupima bio najžešći zagovornik vojnog rješavanja tadašnje - kako su je nazivali - jugoslavnenske krize. Uostalom, on je i osobno posjetio postrojbe JNA koje su opsjedale Vukovar i hrabrio ih da okupiraju taj hrvatski grad. Međutim, Gardijsku oklopnu brigadu (u kojoj su uz Šljivančanina bili i Mrkšić i Radić) iz Beograda je poslao tadašnji savezni sekretar za narodnu obranu Veljko Kadijević. General Života Panić bio je zapovjednikom cijele vojne oblasti na istoku Hrvatske, gdje su se dogodili najmonstruozniji zločini.

Osim toga, kako su na procesu Miloševiću govorili brojni svjedoci, pod zapovjedništvom bivše JNA bile su i srpske paravojne postrojbe (arkanovci, šešeljevci...) te tamošnja teritorijalna obrana. Više nije dvojbeno da je zločine nad ranjenicima iz vukovarske bolnice kao i druga masovna pogubljenja pripremila i organizirala bivša JNA. Tim je čudnije da se nakon 12 godina, zbog zločina počinjenih u Hrvatskoj, od svih iz vrha bivše JNA istraga vodi samo protiv Blagoja Adžića. Pogotovo kad se zna da je haaško tužiteljstvo većinu hrvatskih generala osumnjičilo ili optužilo samo na temelju tzv. objektivne zapovjedne odgovornosti.

Istraga, pak, protiv Gorana Hadžića, bivšeg čelnika tzv. srpske autonomne oblasti Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema, prema Svilanovićevim tvrdnjama - još traje. On se spominje i u optužnici protiv Miloševića i to kao osoba koja je zajedno s Arkanom osobno sudjelovala u likvidaciji zarobljenih hrvatskih civila u Dalju, Erdutu i drugim mjestima. Istraga protiv Milana Babića vjerojatno je više formalne naravi. On je bio zaštićeni svjedok protiv Miloševića, no, kako se njegov identitet otkrio, sad je vjerojatno zajedno s obitelji sklonjen na sigurno. Babić je bio predsjednik vlade tzv. sao krajine 1991. godine, potom predsjednik srpske paradržave dok ga nije smijenio Milan Martić.

Zbog nezainteresiranosti Haaga za vojni vrh bivše JNA, Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru podiglo je optužnice protiv Veljka Kadijevića, Blagoja Adžića, Zvonka Jurjevića, Živote Panića, Božidara Stevanovića... kao i protiv Gorana Hadžića. Kadijević je na poziciji saveznog sekretara za narodnu obranu (u vladi Ante Markovića) bio od 15. svibnja 1998. do 6. siječnja 1992., dakle, do potpisivanja sarajevskog primirja kad su u Hrvatsku došle mirovne snage UN-a. Zbog uloge u velikosrpskoj agresiji, u optužnici protiv Miloševića naveden je kao jedan od onih koji su bili dijelom njegove zločinačke organizacije.

Marko Barišić