Slobodna Dalmacija: 04. 11. 2003.

DOK EUROPSKI DIPLOMATI PODUPIRU SDP, LOBISTI IZ SAD-a FAVORIZIRAJU HDZ

Amerikanci guraju Tomčića Sanaderu

ZAGREB - Dok se europski diplomati akreditirani u Hrvatskoj pribojavaju dolaska HDZ-a na vlast, američki lobistički krugovi ga priželjkuju. I grozničavo rade na tome. Formula kojom nastoje to postići uključuje Hrvatsku seljačku stranku, uz marginaliziranje utjecaja HSLS-a i Demokratskog centra.

Odavno je poznato da Zlatko Tomčić u svojim rukama drži ključeve parlamentarnih izbora. Upravo je njegova stranka onaj jezičac na vagi koji odlučuje o tome tko će formirati novu vladu: lijeva ili desna koalicija. U razgovoru s diplomatima iz velikih europskih zemalja, posebno onih u kojima dominira lijeva politička opcija, često smo mogli čuti napomenu o tome da SDP nema alternative u Hrvatskoj. Odnosno, da bi u slučaju pobjede HDZ-a sve reforme, kao i napredovanje Hrvatske prema europskim integracijama, mogle biti usporene.

Amerikanci, međutim, misle drukčije. Administraciji predsjednika Busha odgovarala bi politički slična koalicija u Hrvatskoj, na što je uostalom Ivo Sanader računao još proljetos kad je podržavao američki napad na Irak. Glavna osoba za vezu s američkim lobistima je Miomir Žužul, bivši veleposlanik u Washingtonu. Političkim pritiskom HDZ je uspio ishoditi koaliciju HSLS-a i DC-a, ali predizborne ankete i dalje govore da takav savez desnog centra ne bi jamčio pobjedu. Zato im treba HSS.

Ivo Sanader nedavno je europskim diplomatima najavio da je savez s HSS-om sigurna stvar, a u posljednje vrijeme predsjednik stranke Zlatko Tomčić medijskim istupima samo podgrijava to uvjerenje. Konačno, i hrvatski biskupi u predizbornoj su poruci neizravno pozvali birače da glasuju za desne konzervativne stranke, nasuprot onima koje podržavaju pobačaje, istospolne zajednice, droge i eutanaziju.

U intervjuu Dubrovačkom vjesniku Tomčić je ustvrdio da je on u vladajućoj koaliciji protekle tri i pol godine spašavao nacionalne interese, onemogućio prodaju ACI-ja i "Sunčanoga Hvara" strancima, osigurao vjeronauk u školama, podržao zahtjeve Katoličke crkve za zabranu rada nedjeljom, a zbog predizbornih ambicija SDP je popustio HSS-ovim prijedlozima o proglašenju gospodarskog pojasa i izručivanju dokumenata haaškim optuženicima.

Ivica Račan je postao svjestan da unaprijed gubi izbornu utrku i počeo je reterirati. Najprije je naglasio kako mu je dosta ucjena i ostajanja na vlasti pod svaku cijenu, a zatim u istom dahu dodao kako je spreman i za odlazak u opoziciju. Strani diplomati u takvom Račanovu potezu vide tek taktiku povlačenja na rezervne položaje, na kojima bi SDP privremeno vlast prepustio sklepanoj desnoj koaliciji. Koja bi se, po njihovu mišljenju, već nakon godine dana raspala.

Naime, Ivo Sanader teško bi mogao zadovoljiti apetite čak tri, a možda i četiri partnera, ako se savezu priključi i HSP. Ni jedan od njih nije pretjerano pouzdan. Dražen Budiša posebno. Stoga bi Sanader, uz pomoć američkih savjetnika, radije uzeo samo Tomčića i eventualno Antu Đapića, a odrekao se HSLS-a i DC-a. Jasno, ako bi si mogao dopustiti takav luksuz.

Međutim, veliko je pitanje hoće li Tomčić, koji uvijek više razmišlja o koristima nego o principima, obilnije profitirati u savezu s HDZ-om ili SDP-om. No, ako se Sanader odrekne Budiše, jedinog čovjeka koji u zbrinjavaju stranačkog kadra može nadmašiti Tomčića, HSS bi postao najjači koalicijski partner. Uostalom, ni Amerikanci ne računaju previše s Budišom. Ne samo zbog njegove nepredvidivosti nego i zbog protivljenja američkom napadu na Irak.

U svakom slučaju, Ivica Račan može biti zadovoljan što uživa podršku većine europskih diplomata, kao što Ivo Sanader može računati na europsku opoziciju. I naročito na SAD pod vodstvom Georgea W. Busha. Amerika sada daje podršku, ali uskoro će tražiti i protuusluge.

Tomislav KLAUŠKI