Vjesnik: 05. 11. 2003.

Del Ponte će objasniti Schröderu kako je »za Hrvatsku krajnje vrijeme da izruči Gotovinu«

BEČ, 4. studenoga - Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte izrazila je u utorak u Beču nezadovoljstvo suradnjom država na prostoru bivše Jugoslavije s Haaškim sudom. »Potrebna je veća politička volja i bolja suradnja s Haaškim sudom, inače nećemo moći zatvoriti vrata Suda do 2010. godine«, rekla je Carla del Ponte na konferenciji za novinstvo.

Na novinarski upit dijeli li mišljenje njemačkoga kancelara Gerharda Schrödera, koji je rekao da neizručenje generala Ante Gotovine ne bi smio biti uvjet Republici Hrvatskoj za ulazak u Europsku uniju i uvjeren je da hrvatska vlada nema informacija gdje je Gotovina, Del Ponte je odgovorila kako se ona, naravno, ne slaže s tim te te da je bila vrlo iznenađena Schröderovom izjavom.

Najavila je da će razgovarati sa Schröderom da bi mu »objasnila kako je za Hrvatsku krajnje vrijeme da izruči Gotovinu«. Istaknula je da to izručenje mora biti uvjet da Hrvatska uđe u EU, dodajući: »Inače nećemo nikada doći do Gotovine«.

Tužiteljica Del Ponte izjavila je kako ima pouzdane informacije da se to može učiniti. »Svi se slažemo, a i moje je mišljenje da Hrvatska mora ući u Europsku uniju, ali... najvažniji je uvjet da izruči Gotovinu«, rekla je Carla del Ponte novinarima.Naglasila je da Srbija i Crna Gora te Republika Srpska, umjesto da surađuju sa Sudom, opstruiraju njegov rad. Od dvadeset i jednog optuženika koji su u bijegu, sedam ih je u Srbiji, ustvrdila je glavna haaška tužiteljica napominjući da je Ratko Mladić u Srbiji, a Radovan Karadžić u Republici Srpskoj. Beograd ne samo da ne surađuje s Haaškim sudom, nego odbija pristup arhivima i dokumentima koji su važni za procesuiranje zločina u BiH i u Hrvatskoj, istaknula je Del Ponte.

Upozorila je da je na Kosovu vrlo teško dobiti svjedoke jer se boje za svoje obitelji ako svjedoče na Sudu, zaključivši da je stanje za svjedoke na Kosovu vrlo opasno. (Hina)

Matek: Del Ponte traži pojačani pritisak

BEČ, 4. studenoga - Hrvatski veleposlanik pri OESS-u, UN-u i međunarodnim organizacijama u Beču Vladimir Matek izjavio je da je glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte posjetom OESS-u željela animirati međunarodnu zajednicu da izvrši pojačani pritisak na države pod jurisdikcijom Haaškog tribunala.

Matek do 2004. predviđa kraj istraga, do 2008. završetak suđenja, a do 2010. priziva. Potporu kalendaru i aktivnostima Suda dalo je više zemalja, zatraživši potpunu suradnji sa Sudom i Tužiteljstvom.

Na zasjedanju Stalnog vijeća OESS-a u Beču govorili su predstavnici SAD-a, Europske unije, Švicarske, Kanade i Norveške, Srbije i Crne Gore, BiH te Hrvatske. Najviše kritika upućeno je suradnji Srbije i Crne Gore s Haaškim sudom, dok je Hrvatska pozvana da što prije ispuni obveze vezane uz slučaj generala Gotovine.

Matek je Stalno vijeće OESS-a izvijestio o suđenjima za ratne zločine koji se vode u Hrvatskoj i nedavnim promjenama u zakonodavstvu, koje je i glavna tužiteljica istaknula kao pozitivan primjer. Napomenuo je kako Hrvatska ima dojam da se u nekim metropolama ti pozitivni elementi ne vrednuju dovoljno objektivno.

Matek je također istaknuo razočaranje Hrvatske upornim izjednačavanjem Mladića i Karadžića s generalom Gotovinom, ocijenivši da ono ne odgovara povijesnoj istini. Matek je zaključio da je iz nekih izlaganja očito da će međunarodna zajednica ustrajati na poštivanju kalendara rada Haaškog suda i da će, ako se optuženi ne pojave pred sudom, pojačati pritisak kako bi se oni za kojima se traga pojavili pred tribunalom. (Hina)