Vjesnik: 22. 11. 2003.

Na redu je Hrvatska

BRUNO LOPANDIĆ

Agenda Europske unije za Hrvatsku nastavlja se u zgusnutim terminima. Posljednji podsjetnik je sadržaj rezolucije sa zasjedanja Europskoga parlamenta.

Na plenarnoj se sjednici nije dogodilo ništa neočekivano. Kao »eho« odlučivanja na višim i važnijim razinama Europske unije, parlamentarci su pozvali Europsku komisiju da mišljenje o hrvatskoj sposobnosti za početak pregovora o punopravnom članstvu u EU izradi do kraja ožujka sljedeće godine. Spomenute su i sve obveze, bilo da je riječ o onim specifičnim za regiju, ili onim iz unificiranog političko-gospodarskog paketa poznatog pod nazivom kopenhagenski kriteriji; suradnje s Haaškim sudom, povratka izbjeglica, i provedba punih ekonomskih i demokratskih reformi.

Hrvatska je pohvaljena jer nije s Amerikancima potpisala sporazum o neizručenju Međunarodnom kaznenom sudu, no u Europskom parlamentu se čuo i negativan odjek hrvatske odluke o proglašenju ekološko-ribolovnog pojasa u formi žaljenja i to zbog izostanka dijaloga i koordinacije sa susjednim zemljama.

Hrvatska u vanjskoj politici vremena nema nimalo, pa stanke za postizborni odmor neće biti. Samo do kraja ove godine Hrvatska u planu ima niz važnih sastanaka s Europskom unijom u sklopu redovitog političkog dijaloga, a već sljedećeg tjedna u Veneciji će se raspravljati o ribarskoj politici EU-a na razini ministara poljoprivrede.

Europski parlamentarci su u završnoj deklaraciji podsjetili i na granične probleme. Ti granični problemi, smatra EU-parlament u svojoj završnoj deklaraciji, mogu se riješiti »intenzivnim dijalogom« i »diplomatskim instrumentima«.

Hrvatska će stoga vrlo brzo imati priliku, ali i morati dokazati, da je priča o zemlji-uspjehu u regiji, do koje je i Bruxellesu službeno stalo, uistinu moguća. Na taj način trebao bi se srušiti i mit o Balkanu kao nekoj ukletoj regiji u kojoj ništa ne uspijeva. Takva bi priča trebala značiti i potvrdu teze da se geografija ne može mijenjati, ali je moguće promijeniti pozicioniranje, pa onda i sudbinu jedne zemlje u toj istoj regiji.

Europski su parlamentarci pozdravili hrvatski zahtjev za članstvom u Europskoj uniji i tako došli na podulju listu onih koji su lopticu prebacili u naše dvorište. Na redu je Hrvatska.