Novi list: 24. 11. 2003.

Pročišćavanje stranačke scene

Piše: Neven ŠANTIĆ

Građani Hrvatske opredijelili su se za promjene. Kako god izgledao konačan rezultat izbora jedno je jasno: buduća vlast bit će drukčija od one dosadašnje. Premoć HDZ-a, naime, učinit će svoje i teško će ga se moći zaobići u bilo kojoj soluciji.

Ivo Sanader je uspio. Čišćenje stranke i proeuropska retorika (dovedena doduše u pitanje u zahuktaloj izbornoj kampanji) nisu mu otjerali vjerno članstvo, koje je definitivno odbacilo do nogu potučenu samoproglašenu protuđmanovsku alternativu u liku Ivića Pašalića i Miroslava Tuđmana, dok je istovremeno pridobio i dio birača koji su željeli promjene. SDP je pak pretrpio poraz, ali je ostao jaka stranka s respektabilnim brojem zastupnika. Ivica Račan, ako ništa drugo, moći će kao vjerojatni vođa oporbe pokazati kolike su mu stvarne kvalitete, te pritiskom na vlast na temelju konkretnih političkih programa za različita pitanja pokušati povratak.

HSS je prošao ispod stranačkih očekivanja, no ipak na razini realnih mogućnosti stranke zadržavši svoje biračko tijelo. Solidno su prošli LS i Libra spasivši se od eutanazije, a iznad svih očekivanja Hrvatska stranka umirovljenika, čiji su potencijal prije samih izbora uspjeli registrirati jedino istraživanja javnog mišljenja u našem listu.

Najveći gubitnici izbora su svakako Dražen Budiša i Mate Granić, plativši prije svega cijenu prevelikom približavanju HDZ-u koji je zapravo zaposjeo njihov prostor desnog centra, dok su brojem mandata pobjednici u sjeni postali HNS i HSP. Narodnjaci su konačno došli na svoje i u samostalnom nastupu, uz podršku PGS-a i SHBS-a u četiri izborne jedinice, potvrdili svoj potencijal. Velika je to satisfakcija za Vesnu Pusić, koliko god u cjelini ne može biti zadovoljna uspjehom lijevog bloka kojem se nadala. Što se tiče HSP-a, nakon krize sredinom devedesetih, ova je stranka pokazivala stalan trend uspona i s odanim biračkim tijelom postigla dosad najbolje izborne rezultate.

U svakom slučaju, hrvatska se stranačka scena, čini se, ipak pročišćava. Od brojnih stranačkih, koalicijskih i neovisnih lista ostao je prah i pepeo, i mnogima bi doista bilo vrijeme da shvate kako se bave uzaludnim poslom. Ove koje su ušle u Sabor su te na kojima ostaje odgovornost kreiranja buduće hrvatske politike. Prvi će se ispit polagati već uskoro, kada predsjednik Stjepan Mesić bude ponudio mandat za sastav nove vlade vjerojatno čelniku HDZ-a Ivi Sanaderu. Pitanje je s kim će Sanader koalirati i pod kojim uvjetima, i što će to značiti za Hrvatsku i hrvatske građane pred kojima su brojni domaći i europski izazovi.

No, kako god taj proces formiranja vlasti protekao, činjenica je da nikome neće biti lako. Ni vjerojatnoj vlasti a dosadašnjoj oporbi koja je toliko toga obećavala, znajući zapravo da neće moći previše odstupati od smjera koji je u protekle četiri godine trasirala dosadašnja koalicija na vlasti, ni građanima koji su svojim opredjeljenjem praktički preuzeli odgovornost za ono što ih čeka.