Novi list: 25. 11. 2003.

MEĐUNARODNA ZAJEDNICA NEĆE POPUSTITI U OČEKIVANJU POTPUNOGA ISPUNJAVANJA POZNATIH KRITERIJA ZA EU

Haške optužnice mogle bi stići i prije formiranja nove vlade

Nove optužnice iz Haaga moguće »već sljedećih dana ili tjedana«, najavljuju iz međunarodne zajednice, a spekulira se da će uskoro biti optuženi Tomislav Merčep, Damir Krstičević i Mladen Markač

ZAGREB – Haški sud mogao bi isporučiti nove optužnice i prije nego što se formira nova vlada, i to bi bio njezin prvi veliki zadatak u poznatome testu koji međunarodna zajednica ni u jednoj točki neće olakšati želi li Hrvatska uistinu nastaviti put prema EU, kazao je jučer našemu listu visoki diplomatski izvor u Zagrebu koji nije želio biti imenovan.

»Zadaci za Hrvatsku ostaju nepromijenjeni. Ako Ivo Sanader formira vladu, međunarodna zajednica će očekivati da dokaže kako je sposoban odmaknuti se od politike Franje Tuđmana te nastaviti proeuropsku politiku bez odgađanja i zastajanja. U tome neće biti kompromisa. Dapače, HDZ-ova vlada morala bi dokazati i to da je sposobna voditi politiku drukčiju od one do 2000., koja je međunarodnoj zajednici bila neprihvatljiva«, kazao je naš izvor.

Pod velikim povećalom

Naročito će se očekivati puna suradnja s Haškim sudom te nastavak aktivne politike povratka Srba. »Posve je moguće da nove optužnice stignu u Zagreb još prije formiranja nove vlade, već sljedećih dana ili tjedana. Tada će nova vlada, ma tko ju sastavio, morati reagirati brzo i beskompromisno. Svako otezanje moglo bi utjecati na daljnji put Hrvatske u EU. Isto tako, novi će premijer, ma tko on bio, morati uvjeriti međunarodnu zajednicu kako je posvećen nastavku politike povratka te sposoban obuzdati one koji su protiv povratka Srba u Hrvatsku, a u HDZ-u ih nije malo, i na lokalnoj, i na državnoj razini«, kazao je za naš list diplomatski izvor, koji nije želio spekulirati o broju mogućih optužnica ili imenima optuženih. Podsjetimo ipak kako je Feral Tribune u posljednjem broju najavio da će uskoro biti optuženi Tomislav Merčep, Damir Krstičević i Mladen Markač.

Naročito pažljivo međunarodna zajednica pratit će i stanje u pravosuđu, odnosno učinkovitost njegove reforme i sposobnost hrvatskih sudova da kvalititeno provedu osjetljiva suđenja. »Na primjer, pažljivo će se pratiti hoće li eventualna desna vlada pokušati promijeniti riječku presudu Mirku Norcu«, naveo je primjer naš izvor.

Ipak, međunarodna zajednica ne kani izolirati vladu koju bi eventualno sastavila desnica. »Surađivat ćemo sa svima, ali treba znati da neće biti popuštanja. Očito, nova će vlada imati prilično velik izazov da uvjeri EU i cijelu međunarodnu zajednicu kako zavređuje njezino povjerenje«.

Suzbijanje ekstremizma

Neki diplomati u Zagrebu jučer su upozorili i na mogućnost buđenja radikalno desnih krugova, naročito u hrvatskoj provinciji. Suzbijanje te mogućnosti, procjenjuju oni, mogao postati jedan od glavnih zadataka Ive Sanadera, koji tvrdi da je HDZ postao drukčija stranka. Ti izvori spekuliraju i o ovakvome razvoju: ako Sanader sljedećih mjeseci ne uspije spriječiti val ekstremnoga desnog trijumfalizma, to bi cijelu zemlju moglo uvući natrag u protueuropsku euforiju iz koje bi se jednom opet morala mjesecima izvlačiti.

Refleksije i na Srbiju?

Pobjeda desnice u Hrvatskoj diplomatske je krugove u Zagrebu zabrinula i za razvoj situacije u regiji. »To bi se moglo odraziti i na rezultate parlamentarnih izbora u opet nestabilnoj Srbiji, koji su zakazani za 28. prosinca. Ako i ondje pobijedi desnica, što sada postaje vjerojatnije, cijela bi regija opet mogla potonuti u nestabilnost, a BiH opet mogla postati najvećom žrtvom izbora u Srbiji i Hrvatskoj«, procijenio je izvor koji je jučer razgovarao s nekoliko diplomatskih predstavnika u Zagrebu. On pritom ocjenjuje kako je, regionalno gledano, politika suradnje s nacionalistima, koju u BiH provodi Paddy Ashdown, pogodovala jačanju nacionalista i u Hrvatskoj i u Srbiji. »Ima nešto prokleto u ovoj našoj regiji: svaki važniji događaj u jednoj zemlji utječe na sve ostale«, ocjena je toga promatrača.

Boris PAVELIĆ