Slobodna Dalmacija: 25. 11. 2003.

REZULTATA NA HRVATSKIM PARLAMENTARNIM IZBORIMA KAKVE SU MOGUĆNOSTI ZA KOALICIJU HDZ-a i HSP-a

Haag ih razdvaja

Sanader je potvrdio da se u ponedjeljak ujutro čuo s Đapićem, ali je šef HDZ-a već prije jasno rekao kako će dominantnu ulogu u novoj vladi imati pobjednička stranka

Pišu: Siniša PAVIĆ i Anita BELAK-KRILE

Naša je najveća kvaliteta i prokletstvo u isto vrijeme to što o svemu imamo jasno definirane stavove, kazao je otprilike haespeovac Tonči Tadić u nedjelju koji sat nakon objave prvih izbornih rezultata, dok se u Stožeru HSP-a proslavljao najbolji pravaški izborni rezultat ikad postignut. Jednom rečenicom Tadić je tako oslikao svu zdvojnost pravašku, jer premda su u svojim prvim rekacijama svi stranački čelnici zazivali savez s HSP-om, i to toliko da je čak i prvi čovjek HSS-a Zlatko Tomčić kazao kako HSP ne smatra ekstremnom desnicom, već strankom koja se posve demokratizirala, upornost s kojom je predsjednik HDZ-a s malih ekrana vabio HSS da uđe u koaliciju desnog bloka kazivala je svu živost varijante po kojoj pravaši i s osam mandata na koncu opet ne bi participirali u vlasti.

- Stvari o kojima HSP ima vrlo jasna stajališta jesu slanje Hrvatske vojske u misije izvan Hrvatske, posebice u Irak i Afganistan, drugo je suradnja s Haaškim sudom, treće je pitanje gospodarskog pojasa i četvrto je pitanje nastavka privatizacije - ističe Tonči Tadić.

Podsjeća tako Tadić kako je HSP jedini od početka bio protiv suradnje s Haagom, dok u HDZ-u drže kako se suradnja ne zna izbjeći. Istini za volju hadezeovci najavljuju i promjenu Ustavnog zakona o suradnji s Haaškim sudom, no u to je teško vjerovati s obzirom na vjerojatnu neznatnu parlamentarnu većinu i činjenicu da svaka izmjena Ustavnog zakona traži podršku dvije trećine zastupnika. Dijametralno suprotne stavove HSP i HDZ imaju vezano i uz slanje hrvatskih vojnika u Irak i Afganistan, čemu se haespeovci oštro protive, no posve ih razdvaja rat u Iraku budući da su hadezeovci jedini među parlamentarnim strankama dali podršku SAD-u i akciji u Iraku. Navodi Tadić i pitanje gospodarskog pojasa, premda je HDZ za saborskih rasprava dao podršku pravaškoj inicijativi za njegovim proglašenjem.

- Pitanje je na koji način će HDZ provodit ekološko-ribolovnu zonu i hoće li ipak prihvatiti zahtjev HSP-a da se ta zona pretvori u puni gospodarski pojas i da se formira obalna straža koja će ga čuvati - ističe Tadić.

Na koncu, HSP i HDZ, prema Tadićevim riječima, dijeli i koncept privatizacije, jer je HSP, kako reče, bio oštro protiv privatizacije Poštanske banke, HSP traži privatizaciju na lizing i oštro kažnjavanje svih koji su odgovorni za privatizaciju na načine na koje se do sada provodila. A to, ističe Tadić, znači da bi kažnjavanje zahvatilo i podosta HDZ-ovih kadrova koji su privatizaciju provodili kako su provodili do 3. siječnja.

Na upit može li HSP ublažiti ili promijeniti čvrste stavove koji su ga, među ostalim, i učinili nikad jačim, Tadić ističe kako to ovisi i iziskuje sjednice stranačkih tijela. Konstataciju kako su razlike tolike da se HDZ čini HSP-u blizu ili daleko koliko primjerice i SDP, Tadić ipak ne prihvaća. "Sve što sam konstatirao samo su činjenice, stvari koje su se dogodile i koje nisu nove", podsjeća Tadić. No, izlaza, odnosno puta za eventulano približavanje HSP-a i HDZ-a i oko spornih pitanja ipak ima. Pravaši, naime, drže da je referendum rješenje za sva sporna pitanja. Tako bi se poštovala volja naroda, na što je HSP jedino i spreman pristati.

- U svim osjetljivim situacijama koalicijske vlade mogu opstati jedino ako poštuju volju naroda. Od toga, čini mi se, ne možemo naći ništa pametnije - zaključuje na koncu Tadić.

Što o temama koje ih dijele misli HDZ, javnost je mogla tek dijelom saznati u ponedjeljak za tiskovne konferencije HDZ-a, prve nakon izbornog trijumfa.

- Svjesni smo da se HSP u svijetu percipira kao nacionalistička stranka i da ima loš imidž, međutim, oni su napravili jedan kvalitetan zaokret u svojoj politici i započeli reformu i ja se nadam da će nastaviti putem kojim su krenuli - kazao je šef HDZ-a dr. Ivo Sanader.

No, nije se libio šef HDZ-a ni odaslati Đapiću jasnu poruku tko je u budućoj vladi zapravo gazda. Na traženje novinara da objasni kako će surađivati s HSP-om na međunarodnom planu kad je poznat antihaaški stav Đapićevih pravaša, šef HDZ-a je tako jasno rekao kako će dominantu ulogu u novoj vladi imati pobjednička stranka i njezina politika, a kakav je stav HDZ-a prema Haagu - zna se.

- No, pustimo ta teška pitanja, još nisu ni proglašeni konačni rezultati izbora, nismo ništa konkretno razgovarali s našim potencijalnim koalicijskim partnerima - dodao je Sanader i potvrdio kako se telefonski čuo u ponedjeljak ujutro s Antom Đapićem. O detaljima, pa i rješavanju različitosti dvaju potencijalnih partnera stoga više drugom zgodom, vjerojatno nakon više krugova mukotrpnih pregovora dvojice lidera.