Vjesnik: 27. 11. 2003.

Tomčić 40 minuta iznerviran čekao Sanadera, razgovor brzo završen i dogovor prolongiran

»Kampanja u kojoj se želi da HSP ne bude dio Vlade krenula je iz hrvatskih, a ne europskih krugova, kako bi se Sanader mogao opravdati pred svojim biračima«, rekao je za Vjesnik Đapić, komentirajući upozorenja Doric Pack/ Protiv koaliranja HSS-a s HDZ-om navodno su Lalić, Trconić i župani, a za koaliciju Pecek, Pankretić i Markov/ Za koaliciju HDZ-a s HSP-om navodno su Hebrang i Šuker, a Šeks se ne izjašnjava

ZAGREB, 26. studenoga - »HSP zanima kada je došlo do tog telefonskog poziva Doris Pack, predsjednice odbora Europskog parlamenta za jugoistočnu Europu, predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu. To bi značilo da se Europa zanima za HSP. Mislimo da je ta priča o navodnom negativnom imidžu HSP-a u Europi isforsirana, a kampanja u kojoj se želi da HSP ne bude dio Vlade krenula je iz hrvatskih, a ne europskih krugova, kako bi se Sanader mogao opravdati pred svojim biračima«, kazao je u ekskluzivnoj izjavi za Vjesnik u srijedu navečer predsjednik HSP-a Anto Đapić unatoč prvobitnoj namjeri da se do daljnjega ne daju izjave za javnost.

Đapić podsjeća da je »do jučer i HDZ u Europi proglašavan nacionalističkom i desničarskom strankom. Za HSP je neprihvatljivo da nas se proglašava nepoželjnima u vlasti. Mi ne moramo biti dio Vlade, ali o tome ne treba odlučivati nitko u Europi i stoga odbacujemo mogućnost da Europa formira sastav nove hrvatske Vlade«, dodao je Đapić u kratkoj izjavi. Također, u HSP-u se pitaju ako Sanader nije želio koaliciju sa njihovom strankom zašto je onda uopće započeo s njima pregovore.

Politička top-tema u srijedu svakako je bio razgovor između predsjednika HDZ-a Sanader i predsjednika HSS-a Tomčića o mogućoj koaliciji i sastavljanju Vlade. Iako su se iz obje stranke novinarima cijeloga dana servirale razne dezinformacije o tome da je sastanka bilo, pa ga onda nije bilo, te da je odgođen za četvrtak Vjesnik saznaje da su se Sanader i Tomčić doista našli u ranim popodnevnim satima.

Naime, HSS-ov je predsjednik stigao prvi u Tomislavov dom na Sljemenu. Te je punih 40 minuta čekao Sanadera, što je Tomčića dodatno iznerviralo. Sanader se ipak pojavio, međutim, razgovor između njih dvojice vrlo brzo je okončan, a do dogovora nije došlo, te je prolongiran novi sastanak za četvrtak.

Što se tiče koalicije HDZ-a i HSS-a, u tim je strankama s tim u vezi došlo do podjele.

Tomčić je u svome kabinetu u Saboru u srijedu ujutro puna tri sata razgovarao sa svojim najbližim stranačkim suradnicima Lukom Trconićem, Antom Markovom i Željkom Pecekom. Po svemu sudeći, dogovarali su platformu HSS-a za pregovore, a vjerojatno je bilo riječi i o podjelama do kojih je došlo u Predsjedništvu HSS-a zbog mogućeg koaliranja s HDZ-om.

Kako neslužbeno saznajemo, u vodstvu Tomčićeve stranke iskristalizirale su se dvije struje - jedna je za to da se pregovori sa Sanaderom formalno obave, ali da HSS ipak ne ulazi u HDZ-ovu vladu, nego da bude oporba u Saboru kao i ostale stranke dosad vladajuće koalicije. Zagovornici toga su, saznajemo, dopredsjednica i potpredsjednik HSS-a, Ljubica Lalić i Luka Trconić, a protiv te koalicije s HDZ-om su i HSS-ovi župani na terenu. Navodno se čak sedam župana pobunilo protiv koalicije s HDZ-om, jer bi time došlo i do promjene odnosa snaga na terenu. Da je u HSS-u bilo burno, potvrđuju nam izvori koji tvrde da je prvi put čak otvoreno i pitanje Tomčićeve ostavke u stranci.

Ministri Željko Pecek i Božidar Pankretić, pomoćnici ministara, te Ante Markov, navodno su pristaše koaliranja s HDZ-om jer bi HSS, kako nam je jedan od njih rekao, »ostajući na vlasti mogao dovršiti neke važne projekte i reforme, poput daljnjeg razvoja malog i srednjeg poduzetništva«.

I u HDZ-u je također prilično kaotična situacija. Naime, većina HDZ-ovaca s terena želi koaliciju s HSP-om, imajući na umu i da su uskoro lokalni izbori. Navodno čak i HDZ-ovi potpredsjednici Andrija Hebrang i Ivan Šuker podržavaju koaliciju s HSP-om, a član predsjedništva HDZ-a Vladimir Šeks pred nezadovoljnicima se ogradio tvrdeći da cijelu politiku pregovora vodi isključivo predsjednik Sanader.

Što će odlučiti vodstvo HDZ-a u ovom trenutku nije poznato, međutim, realno je očekivati da će biti onako kako kaže njihov predsjednik i vjerojatni budući mandatar Vlade dr. Ivo Sanader.

U vezi s budućom vladom otvara se i pitanje HSLS-a i DC-a koji su osvojili tri zastupnička mandata, a valja podsjetiti kako su upravo HDZ, HSLS, DC i HSP još proljetos imali načelni dogovor o tome kako će zajedno formirati Vladu ako HDZ pobijedi na izborima.

U ovom času se čini da su i HSLS i DC spremni pružiti potporu HDZ-u, iako oni ništa još ne traže od Sanadera, tako da bi jedini izigrani u cijeloj toj priči bili HSP-ovci.

No, dođe li doista do dogovora HDZ-a, HSS-a, HSLS-a i DC-a, vrlo je realno očekivati kako će u tom slučaju HSP vratiti udarac, a to bi značilo da će pravaši biti spremni podržati manjinsku vladu lijevog centra, odnosno Ivicu Račana i Vesnu Pusić!

Ivka Bačić i Andrea Latinović