Vjesnik: 04. 12. 2003.

Luka Roić: Dalmatinski HSS bio je za koaliranje s HDZ-om

Za razliku od HSS-ovaca na sjeverozapadu zemlje, dalmatinski su »seljaci« navijali za nastavak pregovora s Ivom Sanaderom i ulazak u novu vladu / U HSS-u se pribojavaju mogućnosti prebjega njihovih zastupnika u Saboru, a pogotovo se prebjega pribojavaju u dalmatinskim ograncima, koji se osjećaju »opet izigranmima«

ZAGREB, 3. prosinca – Zlatko Tomčić je uspio pomiriti ili zasad barem primiriti razlike među svojim najbližim suradnicima u vodstvu HSS-a, koje su nakon izbora buknule zbog mogućeg koaliranja s HDZ-om i ulaska »seljaka« u novu vladu. Članovi Predsjedništva stranke, njih 20, dugo su i po nekim spoznajama žučno vijećali u utorak, da bi u noćnim satima Tomčić obznanio javnosti: »Unatoč razlikama u nekim pojedinostima, Predsjedništvo je jednoglasno podržalo moj prijedlog da ne koaliramo s HDZ-om, ali da u Saboru podržimo Sanaderovu vladu«.

Energično odbivši išta više reći o tim »razlikama i pojedinostima«, osim da su takve naravi da moraju, »kao u svim ozbiljnim strankama, ostati u obiteljskom krugu«, šef HSS-a ipak nije mogao negirati da mu je stranka zapala u ozbiljnu krizu najprije zbog loših izbornih rezultata. Na to su se nastavile podjele i u članstvu i vodstvu o tome treba li ili ne koalirati s HDZ-om, što je sve skupa dovelo Tomčića na vrlo sklizak teren. Odlaskom u saborsku oporbu, gdje će u početku podržati Sanaderovu vladu, »jer je to u interesu Hrvatske, a poslije ćemo vidjeti«, lider HSS-a je, zapravo, pokušao udovoljiti i jednom i drugom stranačkom bloku. Što se užeg vodstva tiče, to mu je zasad pošlo za rukom. Teško je, međutim, vjerovati da će tako »jednodušno« proći i za dva tjedna na Glavnom odboru HSS-a, a pogotovo na Skupštini stranke, koja bi se mogla okupiti do Božića.

Mnogo je, naime, nedoumica glede budućeg odnosa HSS-a prema novoj vlasti i vladi. Ne zna se još pouzdano hoće li i deset HSS-ovih zastupnika, ugledajući se na trojicu kolega iz HSU-a, potpisati sporazum s HDZ-om kojim će se obvezati na podupiranje Sanaderove vlade u svim bitnim odlukama tijekom mandata. Zasad se o tome ne razmišlja, ali se ni ne zna kako će, nakon dizanja ruku pri izglasavanju vlade, izgledati daljnja HSS-ova potpora i hoće li je uopće biti. Upravo zato, u stranci ne mogu odbaciti ni mogućnost soliranja, pojedinačnog priklanjanja HDZ-u nekih svojih zastupnika i mimo stranačkog dogovora.

»Teško ćemo to do kraja moći kontrolirati«, priznao nam je u srijedu jedan HSS-ov dužnosnik, želeći ostati neimenovan, koji se pribojava i mogućnosti »prebjega« u Saboru. Pogotovo se toga pribojava na lokalnim razinama, a naročito u Dalmaciji, gdje se HSS-ovci osjećaju »opet žrtvovanima«. »Tomčiću nije bilo važno mišljenje dalmatinskih ogranaka HSS-a prije no što je donio odluku o iznenadnu prekidu pregovora sa Sanaderom. Važno mu je samo bilo obići dio Slavonije i sjeverozapadnu Hrvatsku, a nas je kao i obično zaboravio«, jada se naš sugovornik. On otvoreno govori da su »seljaci« u Dalmaciji navijali za ulazak u Sanaderovu vladu, videći u tome mogućnost utjecaja na nastavak nekih za Dalmaciju važnih projekata.

I Luka Roić, član Predsjedništva HSS-a, koji je u srijedu jedini bio voljan »pod svojim imenom« nešto više reći o stanju u stranci, priznaje da su se Dalmatinci protivili prekidu pregovora sa Sanaderom, za razliku od »seljaka« u drugim dijelovima zemlje. »Zastupali smo mi u Dalmaciji ispočetka takvo stajalište i to uopće nije bilo sporno. Takvo stajališta prije svega proizlazi iz sasvim drukčijeg odnosa naših članova prema HDZ-u u Dalmaciji. To, međutim, ne znači da je ta naša lokalna vizura jedino ispravna i da je objektivna. Jer, ne može se na temelju malih, sebičnih interesa graditi ukupna stranačka politika, nego tu dalmatinsku vizuru treba korigirati stavovima iz drugih sredina i iz vrha stranke«, kaže Roić.

On priznaje i to da je o tome na sjednici Predsjedništva u utorak bilo i te kakvih razlika. »Bilo bi smiješno reći da svi u Predsjedništvu mislimo isto, ali smo na kraju ipak podržali Tomčićev prijedlog, ocijenivši ga racionalnim. Različita su se stajališta u Predsjedništvu na kraju nekako pomirila, a kako će dalje biti, kako će to funkcionirati u praksi - i u Saboru i na terenu - zasad je teško reći«, naglašava Roić.

Za njega je odluka da se ne ulazi u novu vladu, ali da se Sanaderu u Saboru pruži podrška, jedina koja je mogla donekle smiriti tenzije i nezadovoljstvo u stranci. Jer, objašnjava, stranka se mora okrenuti sebi i mora ojačati s obzirom na rezultate izbora.

»A, oni nepobitno govore da nam birači nisu dali mandat da presudno utječemo na kreiranje politike nove vlasti. Stranka s deset zastupnika ne može preuzeti bilo kakve važne dužnosti, pogotovo ne presudnu ulogu u novoj vladi. Znate da ni sa 16 zastupnika u prošlom mandatu nismo u koaliciji ni približno mogli postići sve što smo htjeli. Sad bi nam to bilo još teže, sigurno bi došlo do velikih problema i frustracija. A zašto to priuštiti i sebi i drugima?« - pita se Roić.

Zanimalo nas je i postavlja li se u stranci pitanje odgovornosti vodstva i Tomčića za loš izborni rezultat. Roić kaže da to pitanje »nitko još izravno nije postavio«, iako se ozbiljno razgovaralo i još će se o neuspjehu na izborima. »Nitko u vodstvu ne bježi od odgovornosti. Ako članstvo ocijeni da zbog loših rezultata trebaju i dodatne sankcije, tako će i biti«, uvjeren je Luka Roić.

Ivka Bačić