Novi list: 17. 01. 2004.

Slovenci su nepopustljivi, jer iza njih stoji Italija

Prodi je u Bruxellesu polio Sanadera hladnom vodom, jer je europskim uvjetima Hrvatskoj pridodao i jedan talijanski. Proboja u slovensko-hrvatskim odnosima neće biti ako Sanader na skorom susretu s Berlusconijem najprije ne probije hrvatsko-talijanske odnose, jer Ljubljanu podupire Rim

Piše: Branko Podgornik

Novoj hrvatskoj Vladi već na prvom koraku zapetljao se put u Europsku uniju. Dužnosnici Europske komisije uporno tvrde da premijer Ivo Sanader, koji je početkom tjedna u Bruxellesu predstavljao ciljeve svoje vlade, nije od Unije dobio nikakve nove uvjete da bi Hrvatska do ljeta postala kandidat za članstvo. To je točno, ali vlastite uvjete Hrvatskoj iznenada su postavile dvije susjedne države: Italija, kao utjecajna članica EU, te Slovenija koja će članicom postati 1. svibnja ove godine.

Sanader je doživio hladan tuš kad mu je šef Europske komisije Romano Prodi u ponedjeljak rekao da Hrvatska na proljeće ne može postati kandidat za EU dok preostale članice ne ratificiraju Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s Hrvatskom.

To nije ništa novo, jer se zna da Britanija i Nizozemska ne žele ratificirati sporazum dok Hrvatska ne skine s dnevnog reda odbjeglog generala Gotovinu. No, zaboravlja se da ni Italija nije do kraja ratificirala SSP, jer je postupak zapeo u Zastupničkom domu talijanskog parlamenta – ali zbog drugih razloga.

Neki su iznenađeni time što je Sanadera hladnom vodom polio upravo Prodi, kojeg je hrvatska javnost smatrala jednim od najvećih zagovornika ubrzanog ulaska Hrvatske u EU, čovjekom koji je ohrabrivao europske ambicije prijašnje hrvatske vlade. Šef Komisije je upozorio da u dobroj suradnji Hrvatske i unije postoje još neka otvorena pitanja, a to nisu samo suradnja s Haškim sudom i povratak srpskih izbjeglica, nego i »granični problemi sa Slovenijom«.

Talijani odlučili izvući pojas

Po svemu sudeći, tom izjavom Prodi je nastupio ne samo kao šef Europske komisije, nego i kao Talijan koji se po završetku mandata u Bruxellesu – istječe mu do kraja ove godine – želi vratiti kući. Očekuje se da će Prodi postati šef oporbe i najozbiljniji izazivač premijera Silvija Berlusconija, u situaciji kada mediji spekuliraju i o mogućnosti prijevremenih izbora u Italiji.

To je razlog zašto se Prodi iznenada okrenuo nacionalnim interesima, jer kad je spomenuo »granična pitanja«, zasigurno nije mislio samo na Sloveniju, nego ponajprije na Italiju. Rim je oštro prosvjedovao zbog listopadske odluke Sabora o proglašenju hrvatskog ekološko-ribarskog pojasa na Jadranu (stupa na snagu koncem ove godine), jer to ugrožava talijanske ribare. Oni su ribarskim brodovima bogatiji nego Jadran ribom.

Prošle jeseni službeni je Rim, nakon velike buke koju su Slovenci i Talijani podigli zbog proglašenja hrvatskog pojasa u Jadranu, stavio to pitanje »ad acta«, ali nikad se ne zna kada će ga izvući iz ladice. Očito, Talijani su odlučili izvući pojas u trenutku kad je Hrvatska najosjetljivija. Nema sumnje da Italija na taj način želi ojačati svoje pregovaračke pozicije kako bi od Sanaderove vlade iskamčila što veću kvotu za izlov ribe u Jadranu. Bivša je hrvatska Vlada još u studenome najavila spremnost za takve pregovore.

Najprije proboj s Rimom

Jasno je, također, da Slovenija još od prošle godine koordinirano nastupa s Italijom kad je riječ o proglašenju hrvatskog morskog pojasa. Nema nikakve sumnje da upravo službeni Rim stoji i iza sadašnje nepopustljivosti Slovenije prema Hrvatskoj. Zbog toga je nerealno očekivati da će nakon sastanka ministara vanjskih poslova Miomira Žužula i Dimitrija Rupela u Zagrebu uslijediti proboj u rješavanju otvorenih pitanja između Hrvatske i Slovenije. Hrvatska strana to jako želi, ali Ljubljana – s Rimom iza leđa – pokazuje uglavom želju za ucjenjivanjem.

Stoga se čini da pomaka u hrvatskim odnosima sa Slovenijom neće biti dok hrvatska Vlada ne napravi proboj s Italijom. Vladini krugovi najavljuju da će premijer Sanader početkom veljače posjetiti Rim i razgovarati s premijerom Berlusconijem, s kojim je uspostavio srdačan kontakt još u predizbornoj kampanji, to više što su »ideološki« bliski. No, talijanska politika često zna biti nepredvidiva.

Uspije li Sanaderu omekšati Berlusconija, bit će to njegov velik uspjeh, jer će pozitivno utjecati ne samo na hrvatske odnose s Italijom, nego i Slovenijom. Očito je da talijanski Zastupnički dom čeka na ishod tog susreta prije nego što će staviti na dnevni red ratifikaciju SSP-a s Hrvatskom.